Вінницька політекономіка. Депутати Вінницької облради публічно посварилися через бюджетний регламент

Ціною питання цієї суперечки став вплив на формування обласного бюджету. І погодьтеся, це питання набирає особливої ваги, тим більше перед виборами.

Цікаво, що бюджетний регламент, як норму розробки обласного бюджету, намагалися впровадити на засіданні засіданні постійної комісії обласної ради з питань свободи слова, інформаційного простору та реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації. А ініціатором впровадження регламенту виступив заступник голови облради Ігор Хміль.

Інша річ, що бюджетний регламент не передбачений жодним законом, тим більше, нема норми про нього ні у Бюджетному Кодексі ні у Конституції.

І ось, після засідання комісії, Ігор Хміль повідомив, що рішення про регламент підтримали уже три комісії облради.

«Три комісії Вінницької облради підтримали мою пропозицію винести на сесійне голосування бюджетний регламент і таким чином мати вплив на формування обласного бюджету. Суть бюджетного регламенту – підвищити прозорість і зрозумілість бюджетного процесу для громадян, допустити громадськість та депутатів до обговорення та внесення пропозицій на стадії формування доходів і видатків, а не на фінальній стадії голосування.

Переважна більшість депутатів підтримує мою ініціативу. Зате такої підтримки за незрозумілих причин немає в очільників бюджетної комісії (Г. Мазур), та комісії з питань місцевого самоврядування (Л.Білозір). Дивно, адже саме “бюджетник” Г. Мазур мав би виступати ініціатором такого проекту рішення», – написав Ігор Хміль у мережі Фейсбук.

Також Ігор Хміль не забув «наїхати» на голову бюджетної комісії Геннадія Мазура.

Геннадій Мазур не забарився з відповіддю, і під публікацією Хміля оприлюдний свої коментарі з цього приводу.

«Я Вас запитаю на сесії , що Вам не зрозуміло в обласному бюджеті? Ініціатором такого проекту рішення, який суперечить Конституції України та Бюджетному кодексу я точно не хотів би бути. Це «абсурд», – пише очільник постійної бюджетної комісії.

І додає:

«П`ять комісій обласної Ради взагалі відхилили даний проект і фактично визнали його нікчемним».

Ну а тепер, розкажемо про суть запитання.

За задумом Хміля, поданий ним проект мав би обмежити вплив фінансового департаменту ОДА, профільної бюджетної комісії і керівників цих структур: Миколи Копачевського та Геннадія Мазура до формування бюджету. І підпорядкувати цей процес керівникам фракцій в облраді.

Але «фішка» полягає у тому, що департамент фінансів та бюджетна комісія внесла на розгляд депутатів (спочатку в комісіях, потім на сесії) інший проект бюджетного регламенту, де роль депутатів зводиться до того, щоб проголосувати за розроблений департаментом проект бюджету та подальші його правки і зміни. А це означає, що роль ОДА стане у формуванні бюджету монопольною, а відтак – централізації влади у області, ще значимішою.

Ось справжнє закулісся цього питання. І є ще одна цікава деталь: Геннадій Мазур у своїй спробі консолідуватися з обласною виконавчою владою (департамент фінансів – структура ОДА), пішов явно всупереч партії, від якої він обирався, і керівництва фракції. “Батьківщина”, заявляючи про свою опозиційність до чинної влади, мала намір підтримати проект регламенту поданий Ігорем Хмілем. Ну, звичайно ж для того, щоб мати більше повноважень при розробці бюджету та внесення змін до нього.

Це було видно з того, що один з очільників «Батьківщини» у Вінницькій області Влад Рой (людина, що користується беззаперечною довірою голови обласного осередку «Батьківщини» Людмили Щербаківської, запитав під час засідання комісії у представника депатраменту фінансів:

«З якою ціллю Ви внесли цей проект рішення, аналогічний Хмільовому?».

І отримав чесну відповідь на це:

«Ми його внесли напротивагу Хмілю!».

Звичайно ж, депутати «Самопомочі», а Хміль представляє цю структуру, і «Батьківщини», як «опозиційної сили», стверджують, що проект бюджетного поданний Хмілем, дозволить «вільний доступ людей до інформації про майбутнє використання бюджетних коштів на етапі розробки бюджету». Але ясно, що простих громадян ці всі бюджетні розборки не стосуються. Йдеться про елементарну боротьбу за доступ до ресурсів, в тому числі і адміністративного, напередодні виборів.

Олена Семко

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net