Не зовсім «Чесно»

На сайті руху «Чесно» з’явилася публікація за підписом вінницької, як вона сама себе називає, «активістки» Таїси Гайди під назвою: «Чому не звітує депутат-мажоритарник Порошенко».

Стаття присвячена начебто моніторингу передвиборчих обіцянок народних депутатів, обраних в мажоритарних округах у Вінницькій області, а також аналізу розподілу субвенцій у цих округах. Для більшого розголосу авторка додала в назву матеріалу прізвище сина Президента, хоча з таким саме успіхом могла б використати прізвище будь-якого іншого нардепа, або дати узагальнюючий заголовок.

Зроблено це було з тією ж метою, з якою перекручуються факти у даній публікації, яка, хоча і зроблена на доволі низькому рівні, є чудовим зразком маніпулятивної подачі інформації.

Не те, щоб нам шкода народних депутатів, у деклараціях яких вміщується бюджет невеликої африканської країни. І не те, щоб ми співчували певним політикам, робота яких в округах зводиться до вирішення винятково бізнес-інтересів.

Але розібрати цей матеріал все ж слід. Хоча б для того, щоб професійні провокатори від політики не мали змоги виступати у якості незалежних і незаангажованих аудиторів.

Почнемо з самого «Чесно». Будучи створений в 2011 році на грантові кошти як прообраз нинішніх антикорупційних структур (НАБУ, НАЗК, САП і т. д.), грошей на які з бюджету виділяється багато, а користі у вигляді затриманих корупціонерів поки що не видно, – рух «Чесно» майже негайно «перехворів» усіма тими хворобами, які є притаманними і сьогоднішнім борцям з корупцією.

«Чесно» розповідало про «нечесність» одних кандидатів у народні депутати, але впритул не помічало невідповідність офіційних доходів та реальних статків інших. Як наслідок, одна із засновниць руху Світлана Заліщук сама стала народним депутатом, обзавівшись, до того ж, елітною нерухомістю. Наступниця Заліщук – журналістка Ірина Федорів також відобразила в декларації будинок лакшері площею 645 квадратних метрів. А потім довго виправдовувалася, що, мовляв, будувала будинок давно, за допомогою батьків, на цілком законних підставах і за легальні прибутки. Можливо, це і так. Але у вічі, чомусь, кидається інше – антикорупціонери, як правило, непогано заробляють на такій ниві.

Як, до речі, і сама Гайда, декларація якої залишила низку запитань.

Так ось, «Чесно» все одно намагається продемонструвати, що воно буде «чесно» аналізувати виконання депутатами своїх передвиборчих обіцянок.

Вийшло, як і було сказано, дуже маніпулятивне.

Чинне законодавство України не вимагає від депутатів зведеної і формалізованої звітності. Мається на увазі, що депутати нестимуть політичну відповідальність під час наступних виборів. «Чесно» вимагає, щоб політики звітували персонально перед ними.

Так, наприклад, авторка рішуче пише: «Македон відмовився від своїх передвиборчих обіцянок, пояснюючи це політичною доцільністю».

На сторінці «Чесно» у соціальній мережі «Фейсбук» Македон відреагував, написавши: «Навіщо ви дзвонили мені і запитували, якщо написали зовсім протилежне»?

Отже, Гайда інформацію від Македона отримала. Але цілком свідомо її перекрутила.

Далі йде начебто аналіз – скільки коштів з Державного бюджету виділено на виборчі округи вінницьких нардепів. «Аналізом» це назвати складно, адже ця інформація є у відкритому доступі. Але головне – «Чесно» зробило висновок, що депутатів, таким чином, «підгодовують» за лояльність. А, якщо це так, то чому Порошенко-молодший отримав найменше? Ці два взаємовиключні факти публікація не пояснює.

Хрестоматійна маніпуляція і в цьому абзаці: «І хоча Олександр Домбровський є лідером з депутатських запитів серед мажоритарників Вінницької області і направив 466 запитів до різних державних органів, жодної заяви до прокуратури, міністерств та органів місцевого самоврядування щодо конкретної перевірки та усунення з посад корумпованих та некомпетентних чиновників він не направляв».

«Хоча» щось зробив, «але» чогось не зробив.

Далі йде і відверта брехня. Гайда пише, що депутат Микола Кучер не подав зведеного звіту про діяльність у 2017 році.

Але такий звіт є!

Авторка просто полінувалася його шукати.

Як і полінувалася дійти до бібліотеки, щоб взяти районні газети, у яких Юрій Македон публікував звіти про діяльність. Натомість обмежилася фразою: «Звіти про депутатську діяльність Юрій Македон друкує тільки у друкованих ЗМІ».

Хоча сама Гайда гроші «дослідницьку роботу» отримує: «Проект zvity.org створено за підтримки проекту ЄС-ПРООН “Рада за Європу” у рамках діяльності Ініціативи “Відкритий парламент”».

Є у статті й правдива інформація. Наприклад, про фінансові махінації нардепа Юрчишина.

Проте загальний меседж публікації інший. Гайда прямо вказує, що готова маніпулювати і підтасовувати інформацію, щоб привернути до себе увагу народних депутатів, які, від гріха подалі, вимушені будуть домовлятися з нею.

Що ж, з такими «антикорупціонерами» справжню корупцію в Україні подолати буде вкрай непросто.

Віталій Горковчук

 

 

 

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net