Партія Смешка, технічний кандидат, чи битва за СБУ?

Вчора Вінницю відвідав черговий кандидат в президенти. Спілкувався з виборцями, дав брифінг для журналістів. На що розраховує в українській політиці генерал-полковник СБУ Ігор Смешко і яка реальна мотивація екс-керівника спецслужби участі в президентських перегонах, спробуємо розібратись.

Ігор Смешко:

  • З 1977 — 1979 — служба в частинах протиповітряної оборони Групи радянських військ у Німеччині.
  • Січень-серпень 1992 — відповідальний секретар Експертної наукової ради Міністерства оборони України
  • Серпень 1992 — липень 1995 — військовий, військово-морський, військово-повітряний та аташе з питань оборони України в США
  • Липень 1995 — квітень 1998 — голова Комітету з питань розвідки при Президентові України
  • Квітень 1998 — лютий 1999 — заступник голови Комітету з питань розвідки при Президентові України
  • Червень 1997 — вересень 2000 — начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України
  • Вересень 2000 — жовтень 2001 — аташе з питань оборони, військовий аташе при Посольстві України у Швейцарії — постійний представник Міністерства оборони України при міжнародних організаціях у Женеві
  • Листопад 2002 — червень 2003 — заступник Секретаря, Рада національної безпеки і оборони України
  • Червень-вересень 2003 — 1-й заступник Секретаря РНБО України
  • 4 вересня 2003 — 4 лютого 2005 — голова Служби безпеки України
  • З квітня 2014 року — радник Президента України Петра Порошенка.

Кадровий розвідник, вихідець радянських спецслужб, людина яка керувала Службою Безпеки України в період першої революції за часи незалежності України (“Помаранчева революція”). Людина, чиє прізвище фігурує в гучній справі про отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка.

Довідково: Отруєння політика Віктора Ющенка стало важливою подією політичного життя України в 2004 році. Багато політологів вважають, що інформація про можливе навмисне отруєння кандидата в президенти в істотному ступені вплинула і на результ, – Вікіпедія.

Версії: Отруєння на вечері (5.9.2004; близько 18:30) на дачі Шульги (один з власників мережі магазинів «Фокстрот» (торгівля побутовою технікою та електронікою); Шульга помер під час арешту – в райвідділі міліції в Києві, в 2007 році). На тій вечері подавали: рибу, суші; пили червоне вино. За свідченням Жванії – там був «повноцінна вечеря».

Отруєння на вечері (5.9.2004; у 23:30) на дачі Сацюка (заступник «голови СБУ»), під час зустрічі Ющенка та Голови СБУ Смешко (на цю зустріч дав дозвіл президент Кучма). Обслуговували «вечерю» кілька людей, серед яких були два узбецьких кухарі, спеціально запрошених для приготування фірмового плову. Крім плову, вся інша їжа перебувала в загальних тарілках. Жванія стверджував, що у Сацюка – ні Ющенко, ні сам Жванія – майже нічого не їли, тому що були ситі після «вечері у Шульги». Зустріч була організована з ініціативи Давида Жванії і кілька разів переносилася. На вечерю Ющенко приїхав із запізненням на 4 години. Однак ця версія не відповідає на питання щодо організаторів і виконавців злочину.

Щодо «замовників отруєння», то «світова преса і прихильники Ющенка в українському суспільстві» вважають, що отруєння було скоєно – «головними політичними противниками Ющенка», як засіб усунення його з «президентської кампанії 2004 року»: командами або Януковича, або Медведчука. Щодо «виконавців», то лунали гіпотези, що отруєння Ющенка було сплановано і здійснено або «кримінальними колами з України», або російськими спецслужбами, – Вікіпедія.

Згодом в інформаційному просторі курсували й інші версії – отруєння Ющенка стало політтехнологією його ж штабу, щоб викликати співчуття українців до опозиційного кандидата, налаштувати виборців проти чинної влади (Кучма-Янукович) і таким чином дати ключовий поштовх виборчій кампанії Ющенка.

Ми свідомо посилаємось саме на сторінки Вікіпедії, щоб не давати оцінки таким вагомим суспільно-історичним подіям України та їх учасникам.

Похід в політику

В президентські перегони радник Петра Порошенка (з 2014 року) зайшов через своєрідний інформаційний хайп. Інтригу закрутив відомий український телеведучий, бізнесмен Дмитро Гордон. Він близько місяця інтригував в медіапросторі, що от-от в політиці з’явиться темна конячка, яка сплутає всі карти в колоді української політики. І, відповідно, через деякий час оголосив прізвище цього політика – Ігор Смешко.

Екс-очільник СБУ почав кампанію, оцінювати ми її не будемо, наведемо лише останні соціологічні дані. На сьогодні Ігор Смешко зміг увійти в топ-10 президентського рейтингу. Соціологічна група “Рейтинг” дає йому восьме місце і рейтинг 3,1% Непоганий результат? При цьому Смешко пропустив вперед Зеленського, Тимошенко, Порошенка, Бойка, Гриценка, Ляшка і Вілкула та обігнав Кошулинського.

Мотивація участі у виборах

Тут версій декілька, по-перше людину з таким переліком посад та об’ємом конфеденційної інформації на український політикум не варто розглядати, як пересічного технічного кандидата, який увійшов в перегони для технічних завдань: члени комісій, тролинг суперників тощо. Однак з огляду на динаміку рейтингів експерти зазначають, що існує певний перетік голосів виборців до Ігоря Смешка від найбільш “мілітаризованого” суперника чинного президента, екс-міністра оборони Анатолія Гриценка. Який в свою чергу грає на технологічному полі Порошенка: “Армія. Мова. Віра” в частині цієї тріїці – “Армія”.

Версія №2 Чотири десятка кандидатів в президенти можна умовно поділити на декілька груп. Вища ліга – реально змагається за перемогу, перша ліга – використовує президентську кампанію, щоб укріпити лідерські та партійні позиції перед пардаментськими виборами 2019 року, або заявити про себе для створення нового політичного проекту та участі в виборах до ВР. Є й такі, які не претендують на створення власного політичного проекту, але завдяки політичній активності та певній результативності на виборах президента, розраховують отримати власну квоту в списках прохідної партії в наступний склад ВР. Друга ліга – технічні кандидати.

Розмови про створення умовної “партії Смешка” вже курсують в експертних та політичних колах, однак ключовою підставою для її створення стане результат першого туру виборів. В той же час фаворит президентських перегонів Володимир Зеленський на численні запитання ЗМІ днями заявив, що після першого туру, якщо пройде в другий, не буде водити за ніс українців та оголосить першу п’ятірку своєї команди, що є суто президентською квотою: Голова СБУ, міністр оборони, міністр закордонних справ, керівник Національного банку, Генеральний прокурор.

“Що стосується Служби безпеки України, то, за його словами, “треба дивитися на офіцерів у других і третіх ланках у службі”. Ніколи не спілкувався із екс-главою СБУ, кандидатом у президенти Ігорем Смешком, але його хвалять
Зеленський вважає, що з потенційним членом команди потрібно провести якийсь час, щоб зрозуміти “чим людина дихає”.
“Я маю з ним пожити – я не знаю, як можна по-іншому людей брати на роботу”, – підсмував кандидат у президенти.

Який саме сценарій для подальшого шляху в політиці обере Ігор Смешко стане відомо вже за декілька тижнів. А поки що до вашої уваги вчорашній брифінг для ЗМІ Ігоря Смешка, який він провів одразу після зустрічі з виборями в “Плеяді” у Вінниці.

Олена Семко

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net