Політичні симпатії вінничан у дзеркалі соціології. Олег Ляшко пробив електоральне дно, мер Вінниці абсолютний фаворит

Політичні симпатії вінничан у дзеркалі соціології. Очевидні і неочевидні висновки

Співробітники Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу спільно з кафедрою політології та державного управління ДонНУ ім.В.Стуса презентували результати соціологічного опитування «Суспільно-політичні настрої вінничан», проведеного в обласному центрі.

У місцевому сегменті соціальних мереж негайно почали шукати приховані смисли та загадкових замовників, а також робити висновки, більшість з яких звелася до того, що слід шукати – «кому вигідно».

Між тим, жодної конспірології у представлених результатах немає. Проте зробити декілька висновків все ж потрібно. Перш за все, щоб розуміти – з якими стартовими позиціями можуть вступити у президентські перегони провідні політичні сили у Вінниці.

70,8% вінничан вважають, що країні потрібні радикальні зміни. Це загальна тенденція, що в соціологічних опитуваннях інших агентств співпадає з тими відсотками респондентів, які вважають, що країна розвивається у неправильному напрямку. Ті ж самі респонденти, як правило, не довіряють вищій українській владі.

Проблеми, які хвилюють вінничан, також є типовими для всієї України. Це воєнний конфлікт на Сході України (65%), низький рівень зарплат і пенсій, соціальний захист, благополуччя  (62,5%) і хабарництво та корупція у владі (50%). У цій трійці – відображення піраміди Маслоу, де базовими потребами для людини виступають фізіологічні та безпекові, а далі – соціальні.

Тут все зрозуміло.

Зрозуміло й те, що більшість вінничан досі ставляться швидше позитивно (41,4% «досить позитивно» і 9,6% «дуже позитивно» проти 8,2% «дуже негативно» і 30,4% «досить негативно») до Володимира Гройсмана, хоча ми бачили що загальний рівень довіри до перших осіб держави є низьким. Вочевидь, дається взнаки багаторічна продуктивна діяльність Гройсмана на посаді Вінницького міського голови.

А ось у відношення до Петра Порошенка уже схиляється на негативне (61,2% «негативне» / 32,1% «позитивне»). Хоча й у даному випадку, антирейтинг є нижчим за загальнонаціональні показники.

Щоправда, не довіряють вінничани й Юлії Тимошенко (61% негативного ставлення проти 32,4% позитивного). Натомість нейтрально ставляться до Анатолія Гриценка (28,1% негативного проти 30,8% позитивного).

Абсолютним аутсайдером серед українських політиків у Вінниці став Олег Ляшко з показником 72,3% Але і тут нічого дивного немає. Все таки навіть фізично доволі важко розбудовувати партію в форматі області, чи в обласному центрі проживаючи в одному з райцентрів Вінниці – Немирові. Саме там живуть і працюють доволі одіозні та скандальні керівники партії Ляшка батько та син Качури.

74,4% позитивно оцінюють роботу Вінницького міського голови Сергія Моргунова. А ось про те, що у Вінниці є також голова ОДА Валерій Коровій та голова обласної ради Анатолій Олійник не знають 44,8% і, відповідно, 49,8%. І це тривожний дзвіночок для влади з огляду на наближення президентської виборчої кампанії. Адже саме місцеві функціонери будуть головними агітаторами за Петра Порошенка.

Про існування першого заступника губернатора Андрія Гижка не знають 67,1% вінничан, про голову обласної «Батьківщини» Людмилу Щербаківську, яка у 2015 році вийшла до другого туру мерських виборів – 57,9%. А хто такий Олександр Ткаченко (9% «позитивно», 67,7% «не знають») не знаємо і ми 🙂

Нарешті, говорячи про електоральні симпатії вінничан, автори дослідження відзначили першість «Блоку Петра Порошенка» (13,5%), високі показники «Батьківщини» (11%) і уявної партії Зеленського «Слуга народу» (11%).

«Громадянська позиція» Анатолія Гриценка, яка за даними загальнонаціональних опитувань виходить на 2 місце, отримала б 7,3%, а переможець виборів до міської ради «Вінницька європейська стратегія» – лише 3,8%.

Переміг би на президентських виборах і Петро Порошенка (14,4%), обігнавши Володимира Зеленського (13,5%) і Юлію Тимошенко (11,5%).

І знову ж, дані всеукраїнських опитувань малюють зовсім іншу картину.

Дивні цифри? Нічого дивного. Понад 40% українців, так само, як і вінничан, ще не визначилися з вибором.

Тому й виникають «нізвідкіля» відсотки Зеленського, якого в анкетах відзначають «по приколу».

13,5% «Блоку Петра Порошенка» і 3,8% «Вінницької європейської стратегії» – це не реальна капіталізація цих політичних сил, яку можна нарощувати під час виборів, а віртуальне ставлення до віртуальних брендів, одні з яких більше на слуху, інші – менше.

І до виборів це значення не має жодного. Що визнають і агентства, які проводять аналогічні дослідження у загальнонаціональному масштабі.

Віталій Горковчук

 

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net