Спостерігачі та довірені особи кандидатів на виборах в ОТГ, їх оформлення та повноваження

Про можливості зареєстрованого кандидата в депутати чи на голову ОТГ мати своїх спостерігачів у виборчих комісіях та інших своїх довірених осіб на засіданнях виборчих комісій під час перших місцевих виборів в ОТГ, а також їх права у питаннях-відповідях розповідає керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Катерина Данькова:

Які особи можуть відстоювати інтереси зареєстрованого кандидата в депутати чи на голову ОТГ у виборчій комісії?

Такими особами можуть бути довірені особи та офіційні спостерігачі.

Скільки довірених осіб може мати кандидат у депутати чи на голову ОТГ?

Кандидат на посаду сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців у яких є меншою, ніж 90 тисяч) голови може мати не більше 3 довірених осіб.

Кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі може мати не більше 2 довірених осіб.

Хто може і хто не може бути довіреною особою кандидата в депутати чи на голову ОТГ?

Довіреною особою кандидата може бути громадянин України, який має право голосу.

Не може бути довіреною особою кандидата член виборчої комісії, представник у територіальній виборчій комісії, уповноважена особа місцевої організації партії, посадова особа органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, військовослужбовець, особа рядового та начальницького складу органів Державної кримінально-виконавчої служби України, поліцейський, працівник Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу, особа, яка утримується в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах або має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законом порядку.

Скільки офіційних спостерігачів може мати кандидат у депутати чи на голову ОТГ?

Кількість офіційних спостерігачів, яких може мати кандидат, законом не обмежується. Існують лише обмеження стосовно одночасного перебування відповідних осіб від кожного кандидата на засіданні комісії, на виборчій дільниці під час голосування та під час підрахунку голосів. Про це детальніше читайте у відповіді на одне з наступних запитань.

Хто може і хто не може бути офіційним спостерігачем кандидата в депутати чи на голову ОТГ?

Офіційним спостерігачем від кандидата, може бути громадянин України, який має право голосу.

Не може бути офіційним спостерігачем від кандидата член виборчої комісії, посадова особа органу виконавчої влади або суду, правоохоронних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, військовослужбовець, особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу.

Як, коли і де кандидат у депутати чи на голову ОТГ може зареєструвати своїх довірених осіб?

Для того, щоб зареєструвати своїх довірених осіб кандидат повинен внести подання про це до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала його кандидатом. Таке подання він може внести після його реєстрації кандидатом, але не пізніш як за 3 дні до дня голосування.

Як і коли кандидат може домогтися припинення повноважень його довіреної особи достроково?

У будь-який час до дня голосування кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови може звернутися до територіальної виборчої комісії із заявою про припинення повноважень своїх довірених осіб.

Чи може довірена особа кандидата в депутати чи на голову ОТГ домогтися дострокового припинення її повноважень як довіреної особи певного кандидата?

Так, може. Зокрема, у будь-який час довірена особа кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови може звнернутися до територіальної виборчої комісії із заявою про складення повноважень довіреної особи.

В які строки територіальна виборча комісія має вирішити питання про дострокове припинення повноважень довіреної особи кандидата?

Таке рішення щодо скасування реєстрації довіреної особи кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови ТВК має прийняти у строк не пізніше 3 днів з дня надходження відповідної заяви, а напередодні дня голосування або у день голосування – невідкладно.

Як, коли і де кандидат-самовисуванець в депутати чи на голову ОТГ може зареєструвати своїх офіційних спостерігачів?

До 23 жовтня включно кандидат може внести до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала його кандидатом на відповідних виборах, подання про реєстрацію свого офіційного спостерігача.

Як і коли кандидат може домогтися припинення повноважень його офіційного спостерігача достроково?

У будь-який час кандидат може звернутися до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала його спостерігача на відповідних виборах, з письмовою заявою про припинення повноважень такого офіційного спостерігача.

Чи може офіційний спостерігач кандидата в депутати чи на голову ОТГ домогтися дострокового припинення його повноважень як спостерігача від певного кандидата?

Так, може. Зокрема, офіційний спостерігач може в будь-який час звернутися до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала його спостерігачем на відповідних виборах, із заявою про складення повноважень офіційного спостерігача.

В які строки територіальна виборча комісія має вирішити питання про дострокове припинення повноважень офіційного спостерігача кандидата?

Територіальної виборчої комісії має прийняти рішення про скасування реєстрації офіційного спостерігача від кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови після отримання відповідної заяви. Конкретного строку для прийняття такого рішення, який би вимірювався у годинах чи днях, закон не передбачає.

Скільки довірених осіб та офіційних спостерігачів від одного кандидата в депутати чи на голову ОТГ може одночасно перебувати на засіданні комісії, на виборчій дільниці під час голосування та під час підрахунку голосів виборців?

На засіданнях виборчої комісії, в т.ч. під час підрахунку голосів, а також у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми з додержанням вимог Закону:

  • кандидати в депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі (разом не більше 2 осіб від відповідного кандидата в депутати);
  • кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, офіційні спостерігачі (не більше однієї особи від одного кандидата).

Які права має довірена особа кандидата в депутати чи на голову ОТГ?

Довірена особа кандидата має право:

  1. бути присутньою на засіданнях територіальних та дільничних виборчих комісій і брати в них участь з правом дорадчого голосу;
  2. бути присутньою на виборчій дільниці під час голосування та на засіданні виборчої комісії при підрахунку голосів виборців з додержанням установлених цим Законом вимог;
  3. одержувати у територіальній виборчій комісії посвідчення офіційних спостерігачів від кандидата, чиї інтереси вона представляє;
  4. за дорученням кандидата бути розпорядником його власного виборчого фонду;
  5. одержувати копії протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці, територіальної виборчої комісії про підсумки голосування;
  6. складати акти, що підписуються особами, які виявили порушення, і виборцями – свідками порушення, та подавати їх до відповідної виборчої комісії з додержанням строків, установлених законом;
  7. звертатися до відповідної виборчої комісії із заявою про усунення виявлених порушень;
  8. за дорученням кандидата оскаржувати від його імені рішення, дії або бездіяльність територіальної, дільничної виборчої комісії, що порушують законні права кандидата, в порядку, передбаченому цим Законом;
  9. отримувати у відповідній територіальній виборчій комісії інформацію про подання або неподання до територіальної виборчої комісії примірників друкованих матеріалів передвиборної агітації та ознайомлюватися з ними;
  10. має права офіційного спостерігача від суб’єкта виборчого процесу, передбачені цим Законом;
  11. реалізовувати інші права, передбачені цим Законом для довірених осіб.

Водночас, втручання довіреної особи кандидата в роботу виборчих комісій не допускається, як і її присутність в кабіні для таємного голосування під час перебування в ній іншого виборця та/або заповнення замість виборця (в тому числі на його прохання) виборчого бюлетеня.

Які права має офіційний спостерігач від кандидата в депутати чи на голову ОТГ?

Офіційний спостерігач від місцевої організації партії, кандидата може:

  1. бути присутнім на зустрічах кандидата (кандидатів), на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях виборчих комісій;
  2. ознайомлюватися з матеріалами передвиборної агітації;
  3. перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів виборчої комісії, в тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам виборчої комісії фізично;
  4. здійснювати фото- та кінозйомку, аудіо- та відеозапис, не порушуючи при цьому таємниці голосування;
  5. бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії, у тому числі для організації голосування виборців за місцем перебування та при проведенні такого голосування;
  6. бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та територіальних виборчих комісій, у тому числі під час підрахунку горушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові (за наявності), місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду;
  7. звертатися до відповідної виборчої комісії чи до суду щодо усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення;
  8. складати акт про виявлення по хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;
  9. вживати необхідних заходів у межах закону щодо припинення протиправних дій під час голосування та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці;
  10. отримувати копії протоколів про передачу виборчих бюлетенів, про підрахунок голосів виборців і встановлення підсумків голосування та інших документів у випадках, передбачених цим Законом;
  11. реалізовувати інші права, передбачені цим Законом для офіційних спостерігачів.

Офіційний спостерігач від кандидата не має права:

  1. втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушуютьлосів виборців на виборчій дільниці та встановленні підсумків голосування;
  2. заповнювати замість виборця (у тому числі на його прохання) виборчий бюлетень;
  3. бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня у кабіні для таємного голосування.
Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net