• Менше двох тижнів залишилось до початку нового навчального року. Думки і плани батьків розділилися, більшість за дистанційне навчання, але є й ті, хто готовий вести дітей до школи. Ходитимуть діти на уроки, чи навчатимуться дистанційно, залежить від безпеки в кожному населеному пункті та рішення засновника школи. Головна умова очного навчання — наявність в школі укриття, яке відповідає вимогам безпеки.
Народний депутат України, голова підкомітету молодіжної політики Ірина Борзова зазначає, що за облаштування безпечного місця відповідає засновник закладу.
«У більшості випадків засновниками шкіл в Україні є місцева влада. Якщо йдеться про приватну школу, то це фізична або юридична особа, яка заснувала її. На жаль, із соцмереж зрозуміло, що у деяких шкоолах залучають батьків до ремонту підвалів, десь збирають на це гроші. Збирати з батьків гроші на облаштування укриттів у закладах освіти неприпустимо і незаконно», – говорить Ірина Борзова.
Чи безпечним є наявне в школі укриття, визначає спеціально створена комісія до складу якої входять фахівці ДСНС і представники місцевої влади.
«Проте навіть якщо укриття відповідає вимогам, остаточне рішення, чи працюватиме школа очно, приймає засновник школи», – уточнює Ірина Борзова.
За період війни тривалість повітряної тривоги становила від 15 хвилин до 8 годин. Тому в укритті мають бути умови для тривалого перебування без шкоди для здоров’я.
«Фахівці ДСНС наголошують, що обладнання найпростіших укриттів має забезпечувати можливість безперервного перебування в них дітей та вчителів упродовж не менше 48 годин», – зазначила Ірина Борзова.
Що має бути в укритті:
Приміщення має містити евакуаційний вихід, щоб у разі потреби в учасників навчального процесу була можливість вийти без жодних проблем.
Якщо у школі планується очне навчання Перша леді Олена Зеленська радить батькам відвідати це місце особисто і перевірити умови безпеки.
«Пройдіть шляхом, яким в разі тривоги мають користуватися ваші діти. Перевірте все. Ми не залишимо наших дітей без освіти, і навчальний процес буде продовжуватися. Але відтепер ми маємо поєднувати його із максимальною безпекою. І подбати про неї повинні ми, дорослі», – написала Олена Зеленська.
Ірина Борзова зазначає, що навчальний процес потрібно починати з тренування і відпрацювати до автоматизму дії персоналу і дітей під час повітряної тривоги.
«Організація навчального процесу в умовах війни не проста. Тому, на мою думку, в першу чергу у школах потрібно на практиці відпрацювати алгоритм дій вчителів та учнів у разі увімкнення сигналів тривоги. Інструкції є на сайті МОН», – говорить народна депутатка, голова Вінницької обласної організації політичної партії «Слуга Народу».
Станом на 11 серпня із 12,8 тисяч українських шкіл за очною формою планують розпочати навчання 3 тисячі шкіл, за дистанційною – майже 5,7 тисячі, за змішаною – 4 тисячі.
Міністр освіти Сергій Шкарлет повідомив, що усі заклади загальної середньої освіти Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей працюватимуть за дистанційною формою. Не працюватимуть за очною формою заклади в Запорізькій та Одеській областях.