Ніколи стільки не брешуть, як під час війни, після полювання і до виборів

Отто фон Бісмарк ©

Декілька днів поспіль на прихильних до міської влади Вінниці інформаційних ресурсах панує ейфорія – наше місто визнали таким, що виділяє з бюджету найбільше коштів на допомогу ЗСУ. У відсотковому відношенні.

Мовляв, ось вам, панове критики: те, що ви пишете про недостатню допомогу ЗСУ у Вінниці – брехня, а насправді – тримайте факти.

Виправдовуватися не будемо – ми дійсно намагаємося писати об’єктивні речі про місцеву владу, але якщо ви хочете поговорити про факти – давайте це зробимо. 

Тим більше, якщо не лише читати трохи далі заголовків, а й аналізувати прочитане, то може скластися дуже цікава картина. Особливо, якщо на неї дивитися крізь призму інформаційних війн і намагання видати бажане за дійсне.

Факт перший 

Ми не критикуємо видатки бюджетних коштів на потреби ЗСУ. Навпаки – вітаємо такі дії. Натомість критикуємо і будемо критикувати намагання окремих осіб, які ані до муніципальної влади, ані до Вінниці взагалі на даний момент жодного відношення не мають, робити собі політичну рекламу на такій допомозі.

Читати: Волонтерську структуру Гройсмана підозрюють в політичній рекламі за рахунок бюджетних коштів на темі допомоги ЗСУ

І якщо ви уважно почитаєте наші публікації, то побачите, що редакція навіть співчуває керівництву міста, яке їхнє партійне керівництво раз за разом підставляє під протоколи про корупцію, змушуючи їх використовувати бюджетні кошти і ресурси міськвиконкому з метою надання безкоштовного майданчику для PR окремій політичній партії.

Факт другий

Рейтинг, хоча й ґрунтується на офіційних документах міських рад, містить доволі маніпулятивні висновки. Міські ради лише зафіксували наміри виділити певні суми. 

А ось чи виділять вони їх у реальності – те ще питання.

Так, у Вінниці за 10 місяців минулого року на підтримку ЗСУ та інших військових формувань було спрямовано 251,6 млн грн, з яких фактично профінансовано лише 142,9 млн грн. Тому одна справа – пообіцяти, інша – реалізувати.

Тож пишатися рейтинговими показниками було б доцільно наприкінці бюджетного року, а не на його початку.

Що-що, а от маніпулювати фактами і перетворювати бажане за дійсне у Вінниці вміють.

Наглядна ілюстрація, як наміри та обіцянки виділити 10% з бюджету Вінниці на ЗСУ перетворились у вже доконаний факт, принаймні на папері газет та заголовках інтернет-сайтів ↓

Факт третій

Вінницька влада так довго отримувала з різних сторін інформаційні ляпаси за небажання економити на зарплатах і преміях працівників виконкому, фінансуванні підконтрольних ЗМІ та благоустрою та інше, що почала поширювати дану новину (про перемогу в “рейтингу обіцянок”) не лише на підконтрольних ресурсах, а й на загальноукраїнських. Міськвиконком буквально волає, що він є «кращим» на ниві підтримки ЗСУ.

Знання елементарних правил медійних війн підказує, що за такої ситуації у реальності як раз є неабиякі проблеми. І щоб перебити негатив минулого року, коли муніципальну владу багато критикували за недостатню увагу справам оборони, потрібна бодай невелика, але «перемога». Яку й було знайдено. Бодай авансом. За обіцянки допомогти більше ЗСУ.

Факт четвертий

Першість у рейтингу, звісно, річ приємна, але для початку слід подивитися на методологію, критерії і принципи, використані для складання цього списку.

Першоджерелом рейтингу (даємо посилання на солідний ресурс) є член правління ГО «Громадський контроль» Олександр Купрієнко та його сторінка в соціальній мережі.

І само ГО, і пан Купрієнко – не сказати, щоб були дуже відомими та авторитетними на загальнодержавному рівні суб’єктами, щоб їхнє трактування бюджетних процесів могло вважатися істиною в останній інстанції.

Першоджерелом рейтингу (даємо посилання на солідний ресурс) є член правління ГО «Громадський контроль» Олександр Купрієнко та його сторінка в соціальній мережі.

Контент сторінки Купрієнка у соціальній мережі Фейсбук свідчить, що він дуже не любить міського голову Дніпра Бориса Філатова. А тому метою даного рейтингу напевно була не стільки спроба похвалити Вінницю, скільки дорікнути Філатову, що той недостатньо турбується про питання безпеки та оборони.

До речі, якщо вже порівнювати ситуацію у Вінниці з Дніпром, то в останньому у минулому році бюджетні видатки лише на підтримку тероборони склали 550 млн грн, тобто більше, ніж вся частина вінницького бюджету, спрямована на потреби оборони і допомогу ЗСУ. 

Натомість Вінниця, хоча й отримала у минулому році 931 млн грн «військового» ПДФО, витратила на допомогу ЗСУ лише 148 млн грн, що становило 16% від всіх надходжень в бюджет з податків військовослужбовців та 2,6% від усіх видатків (5,6 млрд грн).

Тобто різниця між фактичними видатками у минулому році (2,6%) і задекларованими у нинішньому (+ / – 10%) є доволі суттєвою.

Це все одно, що пообіцяти працівникам фірми захмарні зарплати і таким чином вийти у лідери роботодавців України. Не сказавши, однак, де взяти гроші на такі зарплати.

Рахувати, якщо чесно, слід за фактичними показниками. Як і пишатися ними. 

Факт п’ятий

Розрахунки Купрієнка базуються на тому, що Вінниця, відштовхуючись від бюджетних показників у 6,68 млрд грн на 2024 рік, планує витратити на підтримку ЗСУ 655 млн грн, тобто 9,8% власного бюджету. Серед лідерів (у відсотковому відношенні) – Луцьк (306 млн, або 7,8%), Чернігів (189 млн, або 6,62%), Івано-Франківськ та Житомир (298 і 322 млн грн, або по 6,6%). Аутсайдери – Дніпро (434 млн грн, або 2,55%) та Київ (2 млрд грн, або 1,72%).

Уже до першої цифри є певні запитання. Доходи Вінниці у 2024 р. заплановано на рівні 6,35 млрд грн, видатки – 6,55 млрд грн. Де автор взяв показник 6,68 млрд – невідомо. І хоча за умови однакового для обох знаменника у 655 млн грн, відсотки все одно будуть близькими до 10%, даний випадок показує, що з цифрами у даному дослідженні поводження доволі легке.

Заходи та роботи з територіальної оборони (виконання «Програми заходів забезпечення обороноздатності військових частин та інших військових формувань Вінницького гарнізону, територіальної оборони та мобілізаційної підготовки на території Вінницької міської територіальної громади на 2021-2025 роки») – 600 млн грн.

Цільовий фонд підтримки ЗСУ та соціальноекономічного розвитку Вінницької громади  – 10,220 млн грн

Виконання заходів «Програми підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх родин та родин загиблих (померлих), безвісти зниклих за особливих обставин Захисників та Захисниць України на 2023-2026 роки» – 2,277 млн грн.

655 млн грн сумарно з цих статей не виходить, але укладачі рейтингу могли б звернути увагу на офіційні повідомлення ВМР, яка інформувала, що загальний обсяг коштів, спрямованих на пріоритетний напрямок “Безпека і оборона» сягне 1 млрд грн”.

Тобто, майже вдвічі більше. Цифра у 15% видатків була б ще більш приємною для вінницької влади, але відповідальні за інформаційну політику на перегляді рейтингу не наполягали. 

Чому? А тому, що і 655 млн – доволі умовна сума. Наприклад, 10,2 млн грн, начебто виділені на конкретну допомогу ЗСУ, проходять за статтею видатків цільового фонду «підтримки Збройних Сил України та соціально-економічного розвитку Вінницької міської територіальної громади».

Тобто, дані кошти за бажанням можна спрямовувати на закупівлю техніки для фронту, а можна витратити на бруківку. 

Для порівняння – фінансова підтримка ЗМІ (МКП Інформаційно-телевізійне агентство «ВІТА» і КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом») обійдеться платникам податків у 53,305 млн грн. Тобто п’ять цільових фондів підтримки ЗСУ.

600 млн, дійсно, йде на видатки за статтею «Виконання “Програми заходів забезпечення обороноздатності військових частин та інших військових формувань Вінницького гарнізону, територіальної оборони та мобілізаційної підготовки на території ВМТГ на 2021-2025 рр.». Однак, розпорядником цих коштів є не конкретні департаменти, а виконком ВМР, який, як уже було зазначено, може вносити у цю програму зміни.

У Дніпрі ситуація гірша. З 17-мільярдного бюджету на потреби ЗСУ і оборони там виділяють 1 млрд грн (5,9%). Це не 2,5%, як стверджують укладачі рейтингу, але і не 10%, як у Вінниці. Втім, у Дніпрі діє програма закупівлі дронів та устаткування для військових, згідно з якою у 2024-му році передбачено виділення 350 млн грн. Якщо це порівнювати зі статтею 10,2 млн з бюджету Вінниці, то й у відсотковому, і в абсолютному значенні владі нашого міста явно немає чим похвалитися.

У принципі, повторимо те, про що ми писали раніше. Кожне місто вишукує індивідуальні шляхи підтримки ЗСУ та оборони країни. У Львові, бюджет якого є більшим за бюджет Вінниці, й коштів на Програму заходів щодо підготовки Львівської територіальної громади до національного спротиву на 2022-2024 роки заклали більше – 1 млрд грн. 

Питання у тому, щоб місцева влада виходила з ініціативами.

Закупівлі дронів (на 40 млн), як у Луцьку, придбання техніки (3 млрд грн) на Закарпатті, виділенні додаткових коштів (150 млн) при уже закладених 250 млн на підтримку ЗСУ у цілому (Чернівці).

Вінницька влада згадує про потреби оборони (і це добре!). Однак після неодноразових нагадувань.

І все ж ми вітаємо керівництво міськвиконкому з перемогою хоча б у “рейтингу обіцянок” допомогти ЗСУ.

Справа Перемоги України – це завдання кожного її громадянина, попри усі політичні протиріччя та різні погляди. Сподіваємося, що й надалі питання сприяння ЗСУ буде для муніципальної влади Вінниці пріоритетним.

І будемо в цьому всіляко міську владу підтримувати за умови, якщо в “місті” відсунуть від «піару» на цій справі тих осіб та “волонтерські структури”, які ані до ЗСУ, ані до коштів платників податків з Вінниці жодного відношення не мають, але систематично цим (використанням бюджетних коштів Вінниці задля власного політичного піару) зловживають.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net