Не потрібно бути серйозним аналітиком, щоб спрогнозувати – після усіх категоричних заяв Трампа Україну примушуватимуть до проведення виборів ще до початку переговорного процесу з РФ.
Питання про реалістичність цих планів поки що залишимо без відповіді, адже впродовж усього часу до виходу на фінішну пряму мирних перемовин ситуація може неодноразово змінитися впродовж декількох днів чи навіть годин.
Більш реалістичним є аналіз модальності виборів різних видів з огляду на те, що вони регулюються Конституцією та законами України.
На даний момент терміни повноважень президента та Верховної Ради закінчилися у травні та серпні відповідно. Але під час дії воєнного стану вибори у країні не проводяться. Згідно з українським законодавством проблем тут немає, оскільки в Основному Законі прописано, що і президент, і народні депутати ВРУ виконують свої повноваження до вступу на пост нового глави держави та новообраного скликання парламенту. Втім, це не є аргументом для Трампа (і Путіна), які наполягають на підтвердженні легітимності українського президента.
Але у нас є ще один вид виборів – місцеві. Стаття 141 Основного Закону фіксує: «Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п’ять років… Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах».
«П’ятий рік повноважень» для місцевих рад, обраних у 2020-му році – 2025-й. Отже, якщо хоча б ці вибори проводити відповідно до прописаних у законодавстві термінів, то вони мають відбутися 26 жовтня 2025-го року. А до цього проводити вибори президента та парламенту?
Петро Порошенко, кажучи про вибори, які влада уже начебто почала готувати, стверджує, що усі їх види буде проведено синхронно.
«Мрія влади провести всі вибори одночасно. Але американці цього не дають робити. І от вони зараз готують все так, щоб лишити без опонентів. І вповзти знову у владу, руйнуючи демократію, свободу, прозорість виборів. Тому що вони бояться з влади йти», – зазначав лідер «Євросолідарності».
Тут, однак, за кадром залишаються два питання:
1) Чому одночасне проведення виборів вигідне владі? 2) Чому американці проти цього?
У першому випадку можна припустити, що нинішня адміністрація таким чином намагається вирішити декілька завдань.
По-перше, використати особистий рейтинг Володимира Зеленського (а він однозначно більший за 4%, про які згадував президент США) для проведення максимуму представників його команди до Верховної Ради та місцевих рад.
По-друге, частково перекласти на кандидатів від «команди Зе» (маємо сумніви, що бренд «Слуги народу» буде збережено) основне навантаження за проведення польової агітаційної роботи.
По-третє, економія коштів, оскільки державна скарбниця і так порожня, а кожні окремі вибори – додаткові видатки з бюджету.
Нарешті, оголошення про суміщення голосування до вищих органів влади та місцевого самоврядування – сигнал про готовність до повного перезавантаження влади.
Більш сумнівною є теза Петра Порошенка, що «американці – проти». Якщо американці явно не проти виборів як таких (навпаки – наполягають), то чому їх не влаштує така модальність? Тим більше, що вибори до місцевих рад та міських, сільських і селищних голів точно мали б відбутися (якби не воєнний стан) у жовтні цього року.
Ризикнемо припустити, що тут проти не стільки представники влади США, скільки сам Петро Олексійович, адже вибори до рад усі рівнів в один день – ризик особисто для нього та його політичної сили.
Порошенко, у залежності того, братиме участь у виборах Залужний чи ні, перебуває на 2-3 місці у президентському рейтингу. І у разі, якщо суспільство вважатиме, що Володимир Зеленський веде країну до поразки у війні, то й з перспективою (щоправда, туманною) виходу на перше місце. Чого не скажеш про «Європейську солідарність», електоральна «стеля» якої станом на сьогодні – 10-12%.
Отже, якщо Порошенко перемагає на проведених одночасно з парламентськими і місцевими президентських виборах, то у нього не буде скільки-небудь суттєвої підтримки у парламенті. А тим більше – у багатьох регіонах та ОТГ, де наразі «ЄС» не представлена взагалі, або не має підтримки виборців. Тому ця перемога буде «пірровою».
Якщо ж уже у ході виборчої кампанії буде видно, що Порошенко однозначно не поверне собі президентську булаву, то він не зможе й виступити у ролі локомотива для усієї своєї команди.
Натомість розведення виборів у часі відкриває для Петра Олексійовича поле для політичного маневру. Постшоковий стан українського суспільства з великою долею вірогідності балансуватиме на межі депресії. Отже, якщо з президентськими перегонами не вийде – завжди можна спробувати взяти реванш на парламентських та, відповідно до нової конфігурації, – на місцевих. Або навіть виступити у якості одного з лідерів нового Майдану, який також не виключений, якщо суспільство вважатиме умови мирної угоди неприйнятними для України. У будь-якому випадку, час між трьома видами виборів – шанс для Порошенка покращити рейтингові показники власної політичної команди. Тому він й намагається моделювати суспільну думку у тому контексті, що його думка співпадає з точкою зору Трампа.
Можливий і конспірологічний варіант – з проведенням місцевих виборів ДО президентських і парламентських. Тим більше, що часу для цього буде достатньо, адже якщо підготовка до перемир’я почнеться навесні – влітку цього року, то навіть у цьому випадку остаточний варіант угоди буде підписано лише за декілька місяців і після скасування воєнного стану. Тоді місцеві вибори стануть генеральною репетицією перезавантаження влади на найвищому рівні. І як раз цей варіант дуже багатьох українських політиків (у т. ч. Порошенка) цілком влаштував би.
Втім, з огляду на нинішню ситуацію та перебування усіх реальних важелів впливу на ситуацію в руках однієї людини, знову ж припустимо, що вибори дійсно відбудуться одночасно – і в усі органи влади.
Але – не факт, що 26-го жовтня 2025 року. Аргументів, щоб у правовий спосіб перенести місцеві вибори у влади вистачить.
Підписуйтесь на наш TELEGRAM → https://t.me/politarenainfo1