Соціологія: українці проти проведення виборів під час війни. Але політики починають потрохи до них готуватися.

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки з приводу того – як ставляться українці до проведення виборів під час війни. Опитування є тим більш актуальним, що згідно із чинним законодавством, цієї осені завершуються повноваження Верховної Ради, а весною – повноваження Президента. Однак, закон про воєнний стан проводити вибори у цей час забороняє.

Правову колізію слід вирішувати з урахуванням громадської думки. А вона (думка) є однозначною.

  • 81% опитаних сказали, що вибори мають проводитися після війни і зараз вони не на часі.
  • Протилежної точки зору дотримуються лише 16% респондентів, 3% обрали варіант «Важко сказати».
  • Найбільша частка прихильників реалізації громадян права на голосування – на Сході України, тут 21% виступають за вибори Президента і парламенту; найменша – на Заході, де таку точку зору поділяють лише 13%.

Ще одне запитання стосувалося дистанційного голосування через Інтернет.

Актуальним воно є по тій причині, що якщо вибори все ж оголосять до завершення війни, то питання безпеки та забезпечення права голосу для військовослужбовців на лінії фронту, а також мільйонів переселенців та біженців за межі України може бути реалізовано за умови використання електронної моделі голосування. Наразі мова йде про голосування через додаток «Дії».

Позитивно до такої можливої ініціативи поставилися 29% громадян, які взяли участь в дослідженні. Вони вважають, що це крок вперед в технологіях демократії і взагалі виглядає «по-сучасному».

Натомість майже удвічі більше (65%) ставляться до дистанційного голосування негативно, оскільки це, на їхню думку, може створити ризики фальсифікації. Цікаво, але відсотки прихильників та противників електронного голосування майже не змінилися з періодом листопада 2021 року, тоді їхня пропорція була 29% / 66%.

Також моніторинг громадської думки зафіксував, що хоча українці і вважають доцільним відкласти проведення виборів на період після війни, але при цьому 88% наполягають, що в Україні має будуватися розвинена демократична система відповідно до норм Європейського Союзу. За обмеження прав громадян на період відновлення після війни виступають лише 7% респондентів.

Соціологи, коментуючи результати опитування, звернули увагу на те, що за результатами попереднього опитування, яке КМІС раніше провів для NDI (травень 2023 року), 95% українців хочуть, щоб Україна була повноцінно функціонуючою демократією, для якої вільні та чесні вибори є однією з найважливіших складових.

У цей же час українці наполягають, що пріоритет – це Перемога, а вибори – не на часі і мають бути проведені вже після завершення війни. Тобто для громадян України відкладання виборів не означає, що влада втрачає легітимність, а електоральне «очищення» влади українці готові відкласти на період після Перемоги.

Навпаки, легітимність в очах українців може бути підірвана проведенням виборів зараз, адже мільйони людей не зможуть взяти участь або матимуть численні обмеження і як виборці, і як потенційні учасники перегонів (насамперед мова про військовослужбовців та біженців закордоном).

Можлива ж ідея запровадження дистанційного голосування через інтернет наштовхується на виразну недовіру населення. Відповідно, вибори, де мільйони громадян не беруть участь, а голосування відбувається у сумнівний з точки зору довіри громадськості спосіб, можуть бути визнані нелегітимними, а разом з цим це буде ударом по легітимності центральної влади України.

Зі свого боку, хотілося б звернути увагу на дві особливості даного дослідження.

По-перше, його результати були оприлюднені саме тоді, коли в ЗМІ почала циркулювати чергова хвиля припущень, що західні союзники вимагають проведення в Україні виборів уже у цьому або наступному році.

А тому влада та противники виборів під час воєнного стану (наприклад, секретар РНБО Данілов) відтепер матимуть у руках черговий «козир» у вигляді результатів соцопитування під час переговорів з партнерами, коли переконуватимуть їх про недоречність голосування в період активних бойових дій.

По-друге, КМІС в офіційному релізі визнав, що дослідження було проведене у форматі «Омнібус», тобто ключовий блок запитань стосувався не тих тем, які соціологи озвучили на публіці. І, швидше за все, замовники вивчали саме електоральні симпатії українців.

Отже, до вірогідних виборів, попри те, що більшість громадян виступають проти їх проведення до завершення війни, політики та апарати партій все ж готуються.

Це логічне, адже рішення про проведення виборів може бути прийняте після консультацій з міжнародними партнерами на вищому рівні. І таке рішення може застати зненацька дуже багатьох зацікавлених осіб. Чого вони, звісно, допустити не можуть.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net