Народна депутатка України, представниця 15-го виборчого округу (Вінниччина) і партнерка ГО «Ми – Вінничани» Лариса Білозір взяла участь в етері на телеканалі «Суспільне Вінниця».

Зокрема, під час спілкування з журналістами була піднята тема новаторського закону про народовладдя на рівні місцевого самоврядування, однією з ініціаторок якого була Лариса Білозір.

«Під час зустрічей з виборцями я постійно чую запити щодо звітності обраних голів і депутатів, про можливості впливати на рішення, які ухвалюються. Люди хочуть бути почутими і активно брати участь в житті громади, змінивши статус просто пасивних спостерігачів», – зауважила народна депутатка.

За її словами, вперше за 27 років цей нормативно-правовий документ відкриває реальні можливості для мешканців громад у частині: участі у публічних консультаціях, громадських слухані та місцевих ініціатив, права ВПО, молоді та ОГС впливати на рішення, обов’язкових звітів мерів і депутатів.

Цей закон є кроком до ЄС та справжньої демократії в громадах. Адже метою його авторів було те, щоб це не були просто зміни на папері, а реальна участь кожного мешканця у житті громади.

«Зазначений Закон був умовою Ukraine Facility Plan – те, що Європейська комісія просить нас прийняти, гарантуючи фінансову підтримку на виконання, тобто це «реформи за кошти». Нещодавно ми отримали 3 млрд євро, у тому числі дякуючи цьому закону», – підкреслила парламентарка.

На її переконання, коли в умовах війни неможливо провести вибори, суспільство повинно мати певний контроль над місцевим самоврядуванням. Тому обов’язкова звітність посадових осіб – дієвий механізм забезпечення дотримання законності на місцевому рівні.

Наприклад, мешканці методом локальної демократії можуть зібратися і обрати старосту.

Відзначимо, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» (3703-IX) був підписаний Президентом України 6 січня 2025 року і передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад.

Після його ухвалення, Генеральний секретар Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Матьє Морі підкреслив, що «закон спрямований на зміцнення ефективного, підзвітного та прозорого місцевого самоврядування і таким чином сприяє стійкості України». «Новели закону чітко пов’язані з рекомендаціями та резолюціями Конгресу, і ми готові й надалі підтримувати українських партнерів у реалізації їхніх демократичних прагнень», – наголосив Матьє Морі.

Підписуйтесь на наш телеграм-канал: https://t.me/politarenainfo1