Народна депутатка України, представниця 15-го виборчого округу, партнерка ГО «Ми – Вінничани» Лариса Білозір взяла участь у засіданні Міжвідомчої робочої групи з питань удосконалення законодавства з питань державного управління.
Про подробиці заходу вона повідомила на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук.
За словами парламентарки, учасники обговорення приділили особливу увагу результатам впровадження нової системи оплати праці державних службовців за перше півріччя 2024 року та відновлення конкурсів. Співрозмовники дійшли висновку, що подальша її реалізація має бути спрямована на уніфікацію підходів до функціонування публічної служби по всій країні.
«Наша спільна мета – побудувати справедливу систему оплати праці для всіх державних службовців, яка б стимулювала професійний розвиток, ефективну роботу держави, яка дбає про громадян, організовує життя держави, створює гідне життєве середовище для громадян та надає якісні публічні послуги», – написала Лариса Білозір.
Учасники робочої групи провели детальний аналіз процедур добору на державну службу, оцінювання результатів службової діяльності та дисциплінарної відповідальності, проінформували про виявлені проблемні питання, з приводу яких у подальшому будуть запропоновані конкретні рішення для усунення.
Відповідно, за підсумками засідання напрацьовано ряд пропозицій, спрямованих на вирішення актуальних проблем у сфері державної служби. Зокрема, мова йде про: удосконалення системи класифікації посад державної служби шляхом оновлення Каталогу типових посад та критеріїв віднесення до них; оптимізацію процедури затвердження результатів класифікації; зменшення значних розбіжностей у розмірах посадових окладів враховуючи можливості державного бюджету; прийняття законодавчої рамки реформи. Та прийняття другому читанні відповідного законопроекту 8222 («Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад»).
Читати також: Вінницькі нардепи: законодавча результативність і пріоритети
Зазначений документ передбачає зміну системи та підходів до регулювання оплати праці у сфері державної служби шляхом запровадження прозорої системи оплати праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби, посилення ролі посадового окладу та припинення надмірних необґрунтованих виплат, запровадження дієвого механізму оптимізації граничної чисельності працівників державних органів, впровадження системи грейдів.
Суб’єкт подання (Кабінет Міністрів) звертає увагу на те, що заробітна плата на посадах державної служби залишається нижчою за мінімальну та є неконкурентною у порівнянні з ринковою, про що свідчать численні звернення державних службовців державних органів, апаратів судів тощо. За просту некваліфіковану роботу (обслуговуючий персонал) передбачено вищу заробітну плану, ніж на посадах державної служби з високим рівнем відповідальності, значними обмеженнями і вимогами до особи.
Наслідком цього є неконкурентна заробітна плата у порівнянні з ринковим рівнем, «міграція» персоналу між державними органами, відтік професіоналів на роботу за кордон, до приватних компаній та проектів, непривабливість роботи у державних органах для залучення громадян в цілому.
Враховуючи це, уряд пропонує протягом п’яти років досягти від 70 до 90 відсотків розміру заробітної плати на посадах аналогічного рівня складності та відповідальності у приватному секторі. Реалізувати завдання передбачається шляхом запровадження класифікації посад, зміни розрахункової величини для визначення мінімального розміру посадового окладу державного службовця та встановлення його на рівні не менше однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Також пропонується закласти дієвий механізм контролю за надмірною кількістю посад державної служби, які створюють додаткове навантаження на Державний бюджет, зокрема, шляхом проведення НАДС моніторингу оплати праці та кількісного складу державних службовців.
Зазначимо, що реформа державної служби є одним із пріоритетних напрямів державної політики та Плану для України Єврокомісії. Її успішна реалізація дозволить підвищити ефективність роботи державних органів, забезпечити прозорість та підзвітність державної служби, а також залучити до роботи в державних органах кваліфікованих фахівців.
Без ефективної системи державного управління неможливо побудувати сильну демократичну державу. Саме тому реформа держуправління – це важлива передумова євроінтеграційного курсу України. А Європейський Союз підтримує реформу на експертному, технічному та фінансовому рівні.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo