Рано чи пізно нинішня російсько-українська війна скінчиться, країна повернуться до мирного життя, а тому відновляться політичні процеси, у тому числі – виборчі.

У цьому зв’язку хотілося б дати декілька порад вінницьким політикам і громадським активістам, з огляду на приголомшливий успіх Дональда Трампа на президентських виборах в США. Поради ці є тим ціннішими, що у Штатах демократія нараховує уже 2,5 століття, тоді як в Україні її вік – трохи більше 30 років.

  1. Не намагайтеся сховатися за партійний «бренд», щоб зайти у місцеві ради за списками, а далі відбивати вкладені у вибори кошти. Не Республіканська партія забезпечила перемогу Трампа, а її лідер – перемогу партії. Причому, ще на етапі боротьби за першість у ній він відзначався дуже неординарними заявами, які часто суперечили позиції партійних бонз та спонсорів. Але мультимільйонер спочатку зробив собі імідж і особистий рейтинг, а потім вже ці якості почали працювати на Трампа. Простіше кажучи – розвивайте власні лідерські політичні якості, а не сидіть тихенько в очікуванні, що хтось за вас все зробить. Якщо у вас персонально не буде політичного потенціалу – ви мало кому будете цікаві й під час виборів та формування кандидатських списків.

2. Водночас – не ігноруйте буденне партійне будівництво, у тому числі – у міжвиборчий період. Політика, взагалі, системна річ. І щоб отримати доступ і вплив на медіа, прихильність громадських об’єднань та лідерів думок (Маск, Карлсон) з ними слід працювати у режимі нон-стоп. Вибори – верхівка зробленої у попередні роки роботи. Якщо сьогодні ви не служите у ЗСУ та ССилах Оборони, – займайтеся волонтерством, виступайте у ЗМІ, просувайте ініціативи і креативні ідеї. Щоб стати президентом у 2016 році та повторити успіх у 2024 році, слід було десятиліттями вести популярне ток-шоу, зніматися у фільмах, бути ньюзмейкером.

    • До речі, успіх Володимира Зеленського у 2019 році теж не прийшов «нізвідки». Щоб стати «Президентом – Слугою народу», слід було багато років просувати образ головного антисистемного áктора. 
  1. Не сподівайтеся винятково на адміністративний ресурс, що якийсь мер або навіть голова ОДА з усіма домовиться, і ви, за близькість до нього, отримаєте мандат. В Україні адміністративний ресурс достатньо сильний, але з кожними виборами його значення знижується. Трамп виграв навіть у тому окрузі, звідки родом Тім Волз, який у разі перемоги Камали Гарріс мав стати віце-президентом США.
  2. Працюйте з власними виборцями і не зважайте на те, що думають про вас інші. Страхи провінційних політиків минулих років – «аби не зробити чогось, що виглядатиме смішно» – втратили актуальність.
  3. Однак Трамп не лише намагався сподобатися власному електорату, за що його звинувачували у популізмі. Він формував порядок денний, озвучував проблеми та пропонував їх вирішення. Якщо ви бачите, що у вашій громаді щось йде не так – не мовчіть, критикуйте, але й давайте варіанти нормалізації.
  4. Інколи голосують «проти» когось, але частіше – «за». Гарріс та її штаб зробили величезну помилку, коли сконцентрували всю риторику на критиці Трампа. Натомість, коли її запитували: «А що вона зробила по-іншому», віце-президентка губилася.

    Читати також: Про перемогу і швидкі дії

  5. Використовуйте новітні медіа. Ставка Трампа на соціальні мережі (Маск) дала значно більші рейтингові бали, ніж козир демократів у вигляді CNN. Стаття у місцевих газетах мало що дадуть вам на виборах (їх не читають). Не надто багато дивиться й регіональне телебачення. Ресурси у будь-якої виборчої кампанії (навіть виборів президента США) обмежені, а тому їх слід витрачати на пріоритетні проєкти.
  6. На які? Підкажуть професіонали-політтехнологи, які багато років роблять вибори. Якщо ви будете набирати до виборчого штабу близьких та знайомих – програш гарантований.

  7. Проте слід остерігатися й шарлатанів. Демократи декілька місяців заспокоювали себе, публікуючи проведені самими же опитування, згідно з якими Гарріс перемагала Трампа. Натомість той не опускав руки, навіть коли ситуація здавалася безнадійною.
  8. Як відрізнити фахівців від шарлатанів? Слід розумітися у політичних процесах. Цікавитися тим, що відбувається у вашому місті (ОТГ), області. Хто є справжнім лідером думок, а хто тільки називає себе таким. Робити ставку на команди, у яких є ресурси, а не на ті, хто більше відомий «понтами».
  9. Комунікувати з виборцями. Постійно. Говорити з ними на рівних і зрозумілою мовою.

Звісно, все сказане вище, стосується мирного часу, до якого ще слід дожити, аби знову брати участь у виборчих процесах, як це робиться у демократичному світі.

Але показати власну відданість і завзятість можна уже сьогодні, допомагаючи фронту та пораненим, переселенцям і малозабезпеченим верствам населення, беручи активну участь у житті громади. Навіть війна не скасовує ці очевидні для будь-якого політика істини.

Гасло Трампа було простим і зрозумілим: «Make America Great Again».

Гасло сьогодення України також зрозуміли: «Все – для Перемоги».

Ну а після цього будуть вибори і відбудова країни.

Демократія не може запанувати в один момент. І ті самі США пройшли через війну за незалежність, громадянську війну, багато внутрішніх політичних конфліктів, коли остаточно сформувалися їхні дієві та взаємостримуючі інститути політики і громадянського суспільства.

Але у них це вдалося. Сподіваємося, вдасться й в України.

Підписуйтесь на наш Telegram-каналhttps://t.me/politarenainfo1