Відключення «Вінницяоблводоканалу» від електропостачання за борги перед «Вінницяобленерго» спричинило доволі серйозну паніку серед вінничан. Вперше за багато років вони згадали, що таке серйозні проблем у комунальному господарстві.
І у нас є для них (і нас самих) є неприємна новина.
Подібні проблеми уже незабаром можуть стати регулярними і навіть звичними. Подивимося на останні повідомлення. Якщо Україна до кінця грудня не створить незалежного оператора ГТС, «Газпром» не зможе підписати новий контракт на транзит російського газу через територію України і звинуватить в цьому Київ. Про це на П’ятому українському газовому форумі заявив глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.
Вважаєте, загроза просидіти зиму без опалення є примарною, і «великі дядьки» все владнають?
Між тим Вінниця перебуває у «зоні ризику», як й низка інших українських міст.
За умови грамотного і комплексного підходу до проблем комунального господарства, такі ризики можна було б мінімізувати. Однак, яким є підхід до цієї сфери в уряду Олексія Гончарука?
Кабінет міністрів наразі не планує заходів для збільшення тарифів на опалення. Про це розповів на брифінгу після засідання Кабміну 9 жовтня прем’єр-міністр Олексій Гончарук. Новина, начебто, обнадійлива. Проте негайно лунає доволі сумнівне уточнення.
Гончарук нагадав, що рішення про це приймає не лише уряд і давати прогноз на майбутнє відмовився.
«По-друге коли ми підійдемо до прийняття цього рішення, дамо цьому необхідну оцінку. Я не Нострадамус. Ми прагнемо зробити так, щоби тариф не збільшувався, все для цього робимо, але це не лише від нас залежить. Зараз я не хотів би давати відповідь на це питання. У мене її немає», – зазначив прем’єр.
Отже, Кабмін «умиває руки»? Навіть гірше. Тарифи будуть зростати. Попри зміцнення гривні та обіцянки влаштувати небачене зростання ВВП на 40%.
Уряд виступає за запровадження ринкових цін на енергоресурси. Про це заявила міністр фінансів України Оксана Маркарова в інтерв’ю на каналі «1+1». Вона підкреслила, що приведення ціни до рівня ринкової також є вимогою Міжнародного валютного фонду. Вона зазначила, що механізм встановлення цін на газ для населення, який діє в Україні зараз, є несправедливим, оскільки він дозволяє платити за комуналку менше людям як з низькими доходами, так і людям з високими доходами.
І уже наступного дня, на тлі того, що прем’єр розписується у власному безсиллі, а міністр фінансів погрожує збільшувати тарифи, які і так спричинили небачене зростання заборгованості (ситуація у Вінниці), – лунає наступна «оптимістична» новина. Тарифи на опалення збираються підвищити по всій країні – на 15-40% в залежності від регіону.
Хоча останні місяці нова влада рапортувала про те, який дешевий газ вона закуповує на зиму. Більше того, новини про дешевий газ супроводжувалися повідомленнями про зниження ціни на нього для населення в цілому на 25%.
Створюється парадоксальна ситуація, яка породжує риторичні запитання.
У газові сховища, начебто, закачали дешевий газ, але продавати його населенню будуть за підвищеними цінами. У чию кишеню піде надприбуток?
Населення і підприємства і так мають величезні борги за надані послуги, а тарифи на них збираються підвищувати й надалі. Чи не передбачається у такому випадку подальший розвиток подій у форматі «колапс»?
Хто, зрештою, відповідає за ситуацію у цілому, адже про тарифи розмірковує хто завгодно – від міністра фінансів до керівників комунальних підприємств?
Ну, ми-то знаємо, кому належить наприклад «Віннцяобленерго», а тому розуміємо – куди піде цей надприбуток.
Ось тільки про «деолігархізацію» новій владі у такому випадку говорити не потрібно було б. І так усі бачать, що ситуація на ринку газових й енергетичних монополістів абсолютно не змінюється.
І нічим добрим конкретно для Вінниці такий розвиток подій завершитися не може.
Олена Семко