Центр Разумкова оприлюднив дані соціологічного опитування електоральних орієнтацій киян на виборах Київського міського голови та Київської міської ради (серпень 2020 р.).
Для Вінниці отримані показники мають стосунок «остільки оскільки», але Київ є столицею, а отже – задає тенденції.
Чи можна ці тенденції спроектувати на Вінниччину? Безумовно. І можна навіть зробити обґрунтовані висновки.
Якби найближчим часом проходили вибори Київського міського голови, найбільшу підтримку виборців на них отримав би чинний мер Віталій Кличко — за нього готові проголосувати 36% усіх опитаних, або 41% тих, хто готовий взяти участь у виборах і визначився, за кого з кандидатів голосуватиме. На другому-третьому місцях за рівнем електоральної підтримки – Андрій Пальчевський (відповідно 8% і 9%) і Олександр Попов (відповідно 7% і 8%). Далі йдуть Ірина Верещук (відповідно 5,5% і 6%), Сергій Притула (відповідно 5% і 5,5%), Ігор Смешко (відповідно 4% і 5%), Олександр Омельченко (відповідно 3% і 4%). Ну, й завершує перелік претендентів на посаду столичного мера косяк верховодок на кшталт Михайла Добкіна, Олексія Гончаренка та націоналістів Берези, Білецького, Іллєнка і Левченка з показниками, близькими до статистичної похибки.
Висновок тут один. Діючий міський голова обласного центру, якщо він і не сприймається виборцями, як супер-успішний мер, але хоча б не завалив роботу (як Миколаєнко у Херсоні) – має набагато перспективні за конкурентів шанси перемогти на виборах. Причина проста. Він уже продемонстрував бодай щось, а інші – ні. Здобути перемогу за рахунок популярного бренду уже неможливо (популярних загальнонаціональних брендів немає). Тому доводиться фактично визнати перемогу чинного міського голови уже на старті кампанії.
Що, зрештою, стосується й Вінниці.
У ситуації з рейтингом політичних партій історія цікавіша.
Якби найближчим часом проходили вибори до Київської міської ради, найбільшу підтримку виборців на них отримали б партія «УДАР Віталія Кличка» (за неї готові проголосувати 17% усіх опитаних, або 20% тих, хто готовий взяти участь у виборах і визначився, за яку партію голосуватиме).
За партію «Слуга народу» готові проголосувати відповідно 13% і 15%, за партію «Опозиційна платформа — За життя» — відповідно 10% і 11,5%, за партію «Європейська солідарність» — відповідно 9% і 11%, за партію «Перемога Пальчевського» — відповідно 6% і 7%, за ВО «Батьківщина» — відповідно 5% і 5,5%, за партію «Сила і честь» — відповідно 5% і 5,5%,
На межі виборчого бар’єру – партія «Голос» (4%) та «Партія Шарія» (3,5%). У цей же час партії, які колись були парламентськими, отримали просто смішний відсоток електоральної підтримки: об’єднання «Самопоміч» – 0,6% та «Радикальна партія Олега Ляшка» – 0,4%. А партія «За майбутнє», у яку олігархи вкладають мільярди коштів, від бордів якої у Києві уже нікуди сховатися, і яка мала б стати союзником-сателітом «Слуг народу» у новому складі місцевих рад – … 0,1%.
Які з цього можна зробити висновки.
По-перше, маємо на увазі, що «Удар» – є типовою локальною для Києва партією, яка в інших регіонах або не існує, або не братиме активної участі у виборах. Тобто, обираючи між токсичними загальнонаціональними брендами та своєю містечковою партією (умовною – «Партією киян»), столичні виборці віддають перевагу останній. І рейтинг мера тут ні до чого, адже ми бачимо, що він є набагато вищим.
Такою самою містечковою – київською – партією є й проект Пальчевського.
По-друге, можна побачити небачене зростання «ОПЗЖ», яка у цілком «помаранчевому» колись Києві обігнала «Європейську солідарність». Причина – гра на її боці провідних телеканалів та багатомільярдні вливання з боку північно-східного сусіда. І якщо хтось у цьому зумів побачити загрозу реваншу, то він, дійсно, не помилився. Чекає на Вінниччину такий само неприємний «сюрприз» у вигляді зростання рейтингу «медведчуківців»? На жаль, так. Оскільки в електоральному плані від Києва Вінниччина відрізняється не критично.
По-третє, показовим є крах колись парламентських партій – «Самопомічі» та «Радикальної партії Олега Ляшка». Їх просто немає. А тому усім їхнім колишнім прихильникам слід шукати собі нову партію, за яку вони готові проголосувати.
Нарешті, провал проекту «Майбах» («За майбутнє») є очевидним уже на старті. Тож, побачивши такі сумні наслідки, олігархи навряд чи продовжать його фінансування. Що-що, а рахувати гроші вони вміють. Кияни «з порогу» розкусили всю штучність даного утворення, а тому не будуть голосувати за нього у жодному випадку. Вінничани, сподіваємося, також.
Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 24 липня по 2 серпня 2020 року у Києві методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів. Було опитано 2019 респондентів віком від 18 років за вибіркою, що репрезентує доросле населення Києва за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.