До річниці опору українців російському агресору газета «Вінниччина» зустрілася з ексголовою обласної державної адміністрації Валерієм Коровієм. Журналыси поговорили з головою ГО “Ми – Вінничани” про допомогу іноземних партнерів, волонтерський рух, майбутній економічний «бум», «золоті яйця» для фронту, вступ України до НАТО та ЄС й торкнулись багатьох інших питань.
– Чим наразі займаєтеся, яка сфера ваших інтересів?
Нещодавно захистив докторську дисертацію (доктор економічних наук), також надаю приватні консультації, викладаю у вузах. Студентів своїх поважаю, мені вдається налагодити з ними тісну комунікацію, що добре позначається на сприйнятті та засвоєнні ними навчального матеріалу. Просто потрібно говорити з ними простими словами про складні речі – і результат не забариться.
Півтора року тому спільно з однодумцями ми створили громадське об’єднання «Ми вінничани», головою якого є я. Його кістяк сформували народні депутати: Лариса Білозір, Микола Кучер, Геннадій Вацак, також доєдналися Сергій Кудлаєнко та Олександр Домбровський. Об’єднання сформувало для себе базове завдання – багатостороння підтримка громад області, й плануємо працювати в цьому напрямку й надалі.
– Підбиваючи підсумки річниці повномасштабного вторгнення, хочеться запитати, якими, на вашу думку, за цей час показала себе Вінниччина і Україна загалом?
Скажу відверто, я до останнього не вірив, що Московія наважиться на повномасштабний наступ. Ворог вважав, що на нього тут чекають, і сподівався на «теплий прийом», і за 3 дні «взяти» столицю. Це був головний їхній прорахунок. У той же час наша армія не розгубилася і дала достойну відсіч ворогу. Не засмутив і наш Президент, який готовий був боротися до кінця й проявив себе як сильний політичний лідер.

Активізувався волонтерський рух, вся країна перетворилася на волонтерську спільноту, військкомати були переповнені українцями, що бажали боронити свою рідну землю. Ми, як нація, об’єдналися, згуртувалися, повірили в те, що здатні протистояти такому сильному і підступному супротивнику.

– Що найбільше вразило (позитивний і негативний аспект) від початку активної фази війни?
З початком війни мене надзвичайно вразила, в негативному сенсі, позиція російської православної церкви, яка закликала і благословляла своїх військових вбивати українців. У позитивному ключі хочу відзначити єднання українців, стерті ментальні межі між східняками, жителями заходу та центру. Це відчуття зародження нової країни, а головне, що ми повірили у свою спроможність захистити власну незалежність і відбудувати країну для наших нащадків.

Впевнений, що після нашої перемоги на Україну чекатиме «економічний бум», який неодмінно призведе до покращення якісних параметрів рівня життя українців. Безумовно, ми маємо бути вдячними нашим партнерам-союзникам (США, країни ЄС, Великобританія, Канада тощо), адже завдяки їхній підтримці вдалося стабілізувати ситуацію і створити передумови для функціонування країни та відновлення її внутрішньої стабільності. Згадані союзники надали Україні бюджетну допомогу на суму 31 млрд доларів, що забезпечило можливість виконати наші зовнішні зобов’язання й поповнити товарний дефіцит, що дає нам можливість з упевненістю дивитися у завтрашній день та гарантувати макроекономічну стабільність в країні. Мені важко уявити, як би ми самостійно заповнили ці економічні прогалини без допомоги наших західних партнерів.

– Ваше ставлення до корупційних скандалів із закупівлею «золотих яєць» для фронту та придбання владними чиновниками елітної нерухомості під час війни?
Ставлюся до цього вкрай негативно. Я намагаюся не критикувати дії влади під час війни, але переконаний, що була допущена базова помилка, пов’язана з відміною конкурсних засад (тендерних процедур для придбання продуктів харчування) в умовах війни. Більше того, цю інформацію взагалі закрили для загального доступу.

Переконаний, це можна було б зробити на кілька перших місяців війни, але не довше. Цим скористалися непорядні посадовці, які свої неправомірні дії (корупційні схеми) прикривають військовим станом. Нині ж маємо те, що маємо і пожинаємо плоди необачності. Переконаний, що потрібно терміново відновити і впровадити прозорі процедури тендерних закупівель та громадський контроль за ними.

– Ваші прогнози щодо війни в Україні на кілька наступних місяців?
– Я не військовий експерт, тож робити гучних заяв з цього приводу не маю компетенції. Я читаю і слухаю ті ж самі інформаційні джерела, що й решта українців.

Цілком очевидно, що переломний момент цієї війни настане в березні-квітні цього року.

Функція військового потенціалу в України зростає, а в Московії, навпаки, падає. Хочу вірити, що нам вдасться перехопити стратегічну ініціативу завдяки нашим партнерам, і світова спільнота стане свідком нашої перемоги. Я навіть не виключаю після цього ймовірність дроблення російської імперії та початок громадянської війни на її теренах.

– Що може означати для нас приїзд Президента США Джо Байдена до України?
– Це дуже серйозний посил для підтримки України і визнання того, що ми є складовою демократичного світу. Війна зняла пелену з очей багатьох українців, в тому числі й щодо певних європейських інституцій. Я завжди був прихильником вступу до НАТО і до Європейського Союзу. Думаю, стосовно нас можуть навіть застосувати спрощені процедури (як виняток) щодо вступу до цих організацій. У майбутньому нам потрібно рухатися курсом розбудови демократичного суспільства разом з ЄС з акцентом на економічний розвиток держави.
– Ваші побажання вінничанам наостанок розмови?
Хочу побажати нам всім відчуття впевненості й гордості за майбутнє нашої країни.
Спілкувалася Вікторія МЕЛЬНИК
Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net