У перших числах нового 2025-го року Департамент фінансів Вінницької ОВА повідомив, що успішно завершив процес затвердження 69 місцевих бюджетів з 70, включаючи обласний бюджет. Сам документ з’явився у публічному доступі 13 грудня, а проєкт наказу про його прийняття – 1 грудня.
Новина, здавалося б, пересічна. Але не у нинішній ситуації. На Вінниччині подальший хід цієї історії може призвести до значних політичних наслідків.
Справа у тому, що на сесії обласної ради проєкт не обговорювали, а нинішня в. о. голови ОВА станом на 7 січня про його підписання не заявляла. З урахуванням деяких оприлюднених раніше нормативних документів бюджет можна вважати прийнятим, але про це нижче.
Попередній голова ОВА – Сергій Борзов – юридичних колізій не полюбляв, тому у грудні 2023-го підписав бюджет-2024 без жодних консультацій з депутатами обласної ради.
Формальне право на такі дії Борзов мав, адже у Постанові Кабінету Міністрів від 11 березня 2022 року «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», йшлося про те, що голови місцевих адміністрацій «затверджують місцеві бюджети, складені місцевими фінансовими органами». Про обов’язкове затвердження обласних фінансових документів депутатським корпусом місцевих рад мова не йшла.
Депутатам (і не лише на Вінниччині) такий підхід, звісно, не сподобався. А тому у минулі місяці в різних регіонах, особливо там, де керівництво ОВА потребувало підтримки депутатів, або політичні «розклади» були такими, що нехтувати їхньою думкою було не можна – відбулося декілька компромісних акцій.
Так, процедура погодження обласного бюджету під час сесії обласної ради пройшла на Черкащині на Івано-Франківщині та на Закарпатті.
Втім, наприклад, на Полтавщині голова ОВА другий рік поспіль проігнорував думку обласних депутатів. Полтавські журналісти навіть залишили з цього приводу іронічний коментар: «Зазначимо, що більш розширеної інформації про бюджет наразі немає навіть у депутатів облради. Тому під час їхнього голосування за програми вони більше декларували свої наміри, чим визначали реальність. Адже не можна одночасно стверджувати про реалізацію тієї чи іншої програми і паралельно не знати обсяги фінансування по тій чи іншій галузі».
А що ж на Вінниччині? Живе регіон з новим бюджетом чи ні?
27 вересня депутати Вінницької обласної Ради ухвалили принципи і пріоритети формування обласного бюджету на 2025 рік. І рекомендували керуватися цими принципами при підготовці місцевих бюджетів виконавчим органам. Вінницька ОВА (принаймні офіційно) на цю пропозицію не відреагувала, залишивши без змін доручення власному фінансовому департаменту продовжувати роботу над обласним бюджетом.
20 грудня на 62-й сесії Вінницької обласної ради було ухвалено: внести до Вінницької обласної Ради проєкт рішення про затвердження обласного бюджету Вінницької області на 2025 рік відповідно до статті 143 Конституції України, статті 77 Бюджетного кодексу України.
Нагадаємо, що стаття 143 Основного Закону України зазначає: «Обласні та районні ради… затверджують районні і обласні бюджети»; стаття 77 Бюджетного кодексу: «Місцеві бюджети затверджуються рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради до 25 грудня (включно) року, що передує плановому».
Отже, депутати напряму вимагали враховувати їхню думку при підготовці основного фінансового документу Вінниччини на 2025 рік.
Але, як ми бачили, рік тому Сергій Борзов керувався при затвердженні попереднього бюджету винятково урядовою постановою. Інформаційна ж «гойдалка» з бюджетом на 2025 рік показала, що якихось категоричних вказівок з цього приводу з ОП не надійшло.
До того ж, визначені у Бюджетному кодексі терміни затвердження давно минули. А департамент фінансів ОВА, оприлюднивши 13 грудня проєкт, там само розмістив й уїдливий коментар: «Пропозиції та зауваження приймаються до 17 грудня 2024 року з дня оприлюднення». Усі бажаючі «фізичні та юридичні особи» мали змогу надіслати такі «пропозиції та зауваження» у письмовому або електронному вигляді.
Таким чином, максимум, на що могла розраховувати обласна рада – це надіслати у статусі «юридичної особи» у загальному порядку до 17-го грудня власні рекомендації. Ображеною реакцією на такий крок департаменту стала поява 20-го грудня наведеної вище вимоги депутатів зважати на їхню позицію. А 26-го сплив і термін гіпотетичного затвердження бюджету обласною радою.
І це при тому, що у наведеному вище проєкті наказу голови ОВА від 1 грудня зазначено, що «Цей наказ набирає чинності з 01 січня 2025 року та діє до завершення бюджетного періоду (31 грудня 2025 року)».
Отже, новий бюджет на 2025 рік є? Швидше є, чим ні.
Для керівників територіальних громад та комунальних установ це важливо. Але ми би хотіли звернути увагу на політичну складову.
Очевидно, що порозуміння між керівництвом обласної ради та ОВА станом на початок січня 2025-го року з приводу обласного бюджету досягнуто не було. І приклади декількох інших регіонів, де обласні ради дійшли згоди з обласними військово-цивільними адміністраціями на ситуацію на Вінниччині не вплинули. Акції демонстрації єдності ОВА та обласної ради у момент затвердження бюджету на сесії так і не відбулося.
Можливо, десь у кулуарах жовтої будівлі на Соборній і були певні домовленості (не виключено, навіть буде знайдено компроміс, коли на сесії облради формально затвердять й бюджет; хоча це уже буде порушенням Бюджетного кодексу та суперечитиме наказу від 1 грудня. Але не побачити той факт, що рішення та звернення обласних депутатів вкотре проігнорували – неможливо. Обласна рада досі публікує скупі повідомлення, що громади області (не всі) ухвалюють рішення «про принципи і пріоритети» бюджетів на 2025 рік.
Проте й тут не складно побачити певну хаотичність процесу та суб’єктивний підхід до бюджетної справи різних місцевих рад. Вочевидь, значення має партійна приналежність голів та більшості депутатського корпусу в ОТГ. Однак, коли на тлі відсутності обласного бюджету (за логікою керівництва обласної ради), або уже затвердженого обласного кошторису (за версією керівництва ОВА) окремі місцеві ради розмірковують про «принципи», то виглядає це доволі дивно.
Якщо бюджет, відповідно до наказу 1 грудня 2024 року уже почав діяти з 1 січня 2025-го, то які можуть бути «принципи» його формування?
Насправді, ситуація поки що не має суспільного резонансу, щоб можна було говорити про черговий етап політичного протистояння на Вінниччині. А тому можливі декілька подальших сценаріїв розвитку подій.
Перший, найбільш вірогідний: проблему намагаються не помічати і обмежуються тим, що мовчки погоджуються з тим, що наказ від 1 грудня має найвищу силу.
Другий: в. о. голови ОВА підписує бюджет на 2025 рік без затвердження на сесії обласної ради.
Третій: з депутатами радяться і вони без внесення змін затверджують бюджет.
Четвертий: обласна рада вимагає зважати на свою позицію, а тому не затверджує бюджет або вимагає зважати на рекомендовані нею «принципи».
Кожен з цих сценаріїв продемонструє силу або слабкість однієї з двох груп, а також їхню готовністю до компромісів на регіональному рівні – центральної виконавчої вертикалі (ОВА) та місцевих політико-бізнесових груп (обласна рада).
Ну, а політичної волі у когось з центральних дійових осіб цієї історії, які відверто б сказали або вчинили, ґрунтуючись на власних повноваженнях (хоча б як Борзов), і тим самим пролили би світло на ситуацію, не знайшлося.
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ Telegram ТУТ → https://t.me/politarenainfo1