• Днями наша редакція отримала низку відповідей від апаратів органів місцевого самоврядування, до яких звернулися місцеві громадські організації із запитом щодо розмірів заробітної плати, а також премій, доплат і т. ін. керівників місцевих рад області.
Як ви пам’ятаєте, на початках вінницькі чиновники не надто хотіли йти на зустріч журналістам, а тому обмежувалися відписками, мовляв ця інформація має конфіденційний характер, не там підпис стоїть, не там дата – спектр приводів для того, щоб відмовити ЗМІ був широким.
Але після того, як на загальнонаціональному рівні пройшла інформація, що приховувати від платників податків те, які суми з їхніх видатків витрачаються на утримання посадовців, є, по-перше, незаконним, а, по-друге, аморальним, апарати обласної ради, міськвиконкомів і ОТГ почали потрохи надавати дані. З’явились окремі документи і у відкритому доступі.
З’ясувалося багато цікавого.
Наприклад, те, що середня заробітна плата міського голови Немирова Качура є вищою, ніж у мера Вінниці Моргунова.
Так, за січень 2022 р. Віктор Качур заробив 72 752 грн, у т. ч. 50 248 грн премії. Для порівняння, у Сергія Моргунова посадовий оклад у січні склав 10 498 грн, надбавка за ранг — 528 грн, надбавка за вислугу років — 2 756 грн, надбавка за доступ до державної таємниці — 1 049 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань — 6 891 грн, премія — 15 254 грн, сумарно — 36 976, тобто вдвічі менше, ніж у Качура.
При тому, що січень був мирним місяцем, а тому розрахунки робилися за показниками мирних бюджетів, який у Вінниці склав 5 млрд 493 млн грн, дохідна частина запланового бюджету Немирова була 271 млн грн. Тобто, при доходах у 20 разів менше, ніж у Вінниці, мер цього містечка встановив собі фактичну зарплату удвічі більшу.
І все це — слід наголосити — законно. Якщо міський голова має вплив на більшу частину депутатського корпусу ОТГ, то жодних проблем з тим, щоб самостійно витрачати на себе значну частину коштів громади, немає. Все законно.
Але конкретно у цьому випадку слід звернути увагу на ще один аспект.
А саме на зарплату Віктора Качура у квітні цього року, яка (сумарно) склала 249 524 грн.
Крім того, що навіть і на перший погляд це забагато для місцевого посадовця, проблема у тому, що 7 квітня Качура було затримано поліцією за те, що він напав на волонтера та розпочав хаотичну стрілянину з автоматичної зброї.
Читати: Поліція затримала мера Немирова. За нього вступився Олег Ляшко
Тобто, у квітні до роботи він не приступав, але “чесно зароблені” 250 тис. отримав. Підозрюємо, що таких супер-бонус міський голова виділв собі з бюджету ОТГ щоби розрахуватись із заставою, яку йому призначили замість арешта.
Справедливо? Ні. В сцомережах з цього приводу ви знайдете тисячі обурених коментарів мешканців Вінниччини.
Законно? На жаль, так, адже структури місцевого самоврядування, зокрема, депутати ОТГ право визначати зарплату власним посадовцям отримали.
Виходом з цієї ситуації могло б стати те, що на законодавчому рівні зафіксувати якусь граничну межу із розрахунку декількох мінімальних заробітних плат.
Але все це можна буде зробити, звісно, лише після перемоги України у війні.
Але зі зворотньою стороною децентралізації потрібно щось робити. Адже ситуація у Немирові типова для більшості ОТГ Вінниччини.
Незабаром ми ознайомимо вас із розмірами зарплат і премій по інших громадах області.