В Україні вперше представили критерії оцінки роботи голів обладміністрацій. За словами радника прем’єр-міністра України Юрія Голика, Кабмін буде використовувати систему КРІ (Key Performance Indicator) – тобто кількісно вимірного індикатору фактично досягнутих результатів.

Серед таких показників він назвав рівень обласних доходів, який іде в бюджет розвитку, кількість капітальних ремонтів і будівництва шкіл і доріг, підвищення енергоефективності, скорочення черги в дитячі садки, рівень конкурентності у відкритих торгах.

KPI, у виконання уряду, не є цілковитою несподіванкою для українських менеджерів, з числа яких вийшло чимало нинішніх голів ОДА, у тому числі й Владислав Скальський (а ми з Вами все ж говоримо з проекцією на Вінницьку область). Тим більше, що до бізнесу вона (система) й пришла до сфери державного управління. Ключова її відмінність від традиційної моделі оцінок чиновників у концентрації на мінімумі пунктів реальних результатів, з «відсівом» статистичної мішури. У бізнесі таким пунктом (інколи – єдиним) є % виконання плану продаж.

Матеріал в тему: “Ми дуже багато зробили, але програли вибори”

А у державному адмініструванні? Можна ж місяцями й роками розповідати про «притік інвестицій» і «нам є з чим йти до людей» ™, а у підсумку програти вибори та піти у політичне небуття.

І претензій тут висувати немає кому – оцінка на виборах є найбільш об’єктивним показником рівня довіри виборців по наведених вище обіцянок.

Не відкриємо таємницю, якщо скажемо, що найбільш важливий показник для вищої влади у тому чи іншому регіоні – персональний рейтинг перший осіб. Володарі Кремля, які для внутрішнього споживання можуть називати речі власними іменами, так і поставили завдання перед російськими губернаторами: оцінка за методикою KPI = рейтингу Путіна.У нас буде інакше?

Навряд чи.

Але подивимося на останні рейтингові показники ефективності місцевих органів влади, які з різних джерел наповнюють інформаційний простір.

За даними останнього дослідження тижневика «Деловая столица», Владислав Скальський поки що тримається у п’ятірці кращих голів ОДА (4 місце). Це – за об’єктивними економічними показниками регіону.

Але подивимося на № 3, яке зайняли очільники Київської області Михайло Бно-Айріян та Олексій Чернишов і № 6 Полтавської – Олег Пругло та Олег Синегубов.

Чому їх по двоє? А тому, що Бно-Айріян і Пругло уже були призначені головами ОДА (Бно без приставки в.о.). І області продемонстрували непогані показники розвитку. Що не врятувало їх від швидкої відставки.

Можливо, справа, дійсно, у рейтингу? Тим більше, що Бно-Айріян пересварився з усіма, з ким тільки можна пересваритися, до того ж провалив систему «Лифт», яка, по суті, є кадровим резервом для нової влади, у тому числі на місцевих виборах.

Подивимося на ще один рейтинг – виконання обіцянок міських голів обласних центрів.

Це уже ближче до КРІ. Тим більше, що зняти мерів по адміністративній лінії неможливо.

Вінницький міський голова Сергій Моргунов у цьому рейтингу на другому місці.

Додаємо до цього те, що Вінницю 5-й рік поспіль визнають найкомфортнішим містом України. Гарні дороги, комфортний транспорт, сучасні школи та садки, чистота і безпека – за такими критеріями місто оцінила соціологічна група «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського інституту International Republican Institute (IRI).

І отримаємо відповідь, що як раз вінницька муніципальна влада чітко розуміє, яким чином працювати і з власним рейтингом, і з виборцями.

А саме цього і чекають – а не безглуздих статистичних звітів («посіяно/зібрано», хіба аграрії без вашої допомоги не впораються?) – в Кабміні та Офісі Президента.

Натяк з КРІ, який (несподівано?) майже співпав з прийняттям нового Виборчого кодексу та появою президентського законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади, здається, є більш, ніж прозорим.

Хоча вінницькі чиновники і не такі сигнали з самого верху примудрялися саботувати.

Втім, останнє – зуміє він чи ні приборкати вкінець знахабнілих обласних бюрократів – залежить винятково від Владислава Скальського.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими.

Віталій Горковчук