• Війна рано чи пізно закінчиться. Як закінчувалися усі війни. Життя повернеться у мирне русло. І знову почнеться перерваний бойовими діями політичний процес. З неминучою конкуренцією, а також винесенням оцінок щодо того, хто, де і яким способом поводився в дні війни. Під час найбільш гарячої її фази, коли у суспільстві панувала розгубленість.

Подібна увага, яка, звісно, за нинішніх умов здається не надто доречною, неминуче актуалізується після відновлення миру, оскільки політики — це не просто впливові публічні особи. Це ще й лідери громадської думки, постаті, які вели та ведуть за собою маси людей.

І якщо у громадян, які займають державні посади, вибір загалом невеликий — виконувати свої обов’язки за місцем служби, або втекти, зрадивши присязі (а є й такі, наприклад, у прокурорському корпусі, про що повідомляє Генпрокурор Венедиктова), то політиків, не пов’язаних формальними зобов’язаннями, з правової точки зору нічого не стримує. Тим більш важливою у таких умовах є моральна складова, до якої саме ці політики закликають і у мирний, і у воєнний час постійно. Тому цікаво — чи поводяться вони так, до чого закликають.

У зв’язку з цим спробуємо зробити побіжний огляд поведінки лідерів провідних політичних партій та парламентських фракцій у перші тижні кривавого протистояння між РФ та Україною.

Глава найбільшої парламентської фракції «Слуга народу» Д. Арахамія залишається у Києві. Це видно і на спільних відео з Президентом та за тим фактом, що саме він очолював українську делегацію на декількох раундах переговорів із російською.

Активність його колеги Олени Шуляк видно у соціальних мережах та у месенджерах, вона регулярно виходить у прямий ефір телеканалів з приватного будинку. Крім того, регулярні публікації із її підписом є на офіційному сайті «Слуг».

Микита Потураєв — у Європі. Екс-”зелений” депутат, виключений за підтримку режиму Лукашенко Олександр Шевченко затриманий при спробі перетнути польський кордон. Пізніше він заявив, що вступив до лав ЗСУ.

Лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко зняв декілька відео для закордонних ЗМІ з оточеного Києва та, нещодавно, Івано-Франківська. Окрім Порошенка, відео з Києва регулярно викладає Олексій Гончаренко. Постійно присутня в інформаційному просторі Ірина Геращенко. На декількох відео з Києва був помічений й Олександр Турчинов.

Юлія Тимошенко “засвітилася” на вже відомому фото з автоматом. Судячи з засідання парламентських фракцій 28 лютого, вона теж залишалася у Києві. Останні включення Тимошенко — з “Інстаграму” та у онлайн-форматі.

На уже згаданому фото видно Дмитра Разумкова та Кіру Рудік.

Керівниця «Голосу», крім іншого, встигла 25 лютого попозувати з автоматом у домашній обстановці. Суперниця Рудік у боротьбі за вплив на залишки «Голосу» Олександра Устинова нещодавно поїхала народжувати в США і на момент війни звідти не повернулася.

Дмитро Разумков, натомість, був помічений в Ірпені під час сприяння в евакуації людей.

Юрій Бойко записав 26-го лютого відео про те, що необхідно негайно зупинити війну і перейти до переговорів. Далі виступив зі спробою виключення з фракції ОПЗЖ Ківи. Втім, судячи з декількох відео (у тому числі там, де тероборона зупинила його конвой), Бойко залишається в Києві. А ось Ківа давно за кордоном.

У Києві, за словами його адвоката, і Віктор Медведчук, який з міркувань безпеки змінив місце знаходження. Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко стверджує, що це була «втеча». Але зараз, зі зрозумілих причин, перевірити, чи справді втік Медведчук, і чи залишається він на території України, неможливо. Чим займаються ще два лідери ОПЗЖ — Сергій Льовочкін та Вадим Рабинович, а також де вони перебувають достеменно невідомо. Ці люди мовчать і в інформаційному просторі згадок про них немає.

Віталій Кличко – у Києві, його відеозвернення часто транслюють ЗМІ.

Євген Мураєв із 25-го лютого мовчить. І у ЗМІ, і у соціальних мережах. Де він знаходиться – невідомо. Відомо те, що низка інформаційних структур та громадських об’єднань внесло його до списку публічних людей, які підтримали агресію РФ.

Активність Ігоря Смешка – у соціальних мережах, сторінки в яких, як написано у поясненнях, веде його прес-служба. Чим він зараз зайнятий, сказати складно. На початку березня він проінформував, що перебуває на території України, але чим зайнятий — не деталізував. Можна сказати, чим зайнятий його давній соратній Дмитро Гордон. Він виїхав за кордон.

Сергій Притула у Києві. Спроби знайти конкретику — що зараз робить і де знаходиться лідер «Свободи» Олег Тягнибок, на офіційному партійному сайті до успіху не привели. Але у соціальних мережах він присутній.

Арсеній Яценюк роздає інтерв’ю закордонним ЗМІ. Але на запитання, де конкретно він знаходиться, його прес-служба не відповідає.

Володимир Гройсман виходить на зв’язок із ЗМІ щодо Skype. У відео від 26 лютого він у дворі приватного будинку показав, як розливати «коктейлі Молотова». Судячи з нещодавнього відео, він також залишається в Україні.

Анатолій Шарій явно поза межами України, але займається тим самим, чим раніше — веде Ютуб-канал.

Олег Ляшко заявив, що він в Україні та з українцями. Щоправда, без підтвердження. Включення по відео транслюються з Європи.

Що ж, надзвичайна ситуація – це час (хоч це звучить цинічно) отримати політичний капітал. Так само, як і розтратити наявний.


Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.