Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла Резолюцію, згідно з якою визнала процес викрадення та примусової депортації українських дітей в РФ актом геноциду. Це сталося, у тому числі, завдяки наполегливій роботі та послідовній позиції Постійної делегації Верховної Ради України, до складу якої входить Лариса Білозір.

Про це парламентарка з Вінниччини розповіла в етері національного телемарафону «Єдині новини».

«Зараз росія реалізовує наймасштабніший в історії прецедент викрадення дітей іншою державою. Наразі офіційно підтверджено викрадення 19,5 тисяч українських дітей, які були депортовані ворогом на його територію. Такі дії вже підпадають під Конвенцію ООН про запобігання геноциду! Ми та весь світ маємо пам’ятати істину – непокаране зло повертається сильнішим. Працюємо над тим, щоб спонукати весь цивілізований світ притягнути російських нелюдів до відповідальності», – сказала Лариса Білозір.

Документ підтримало 87 парламентарів із 89 присутніх. У Резолюції йдеться, що російські агресори повинні негайно припинити незаконне примусове переміщення та депортацію українських дітей, а також припинити надавати їм російське громадянство. ПАРЄ закликає російську владу негайно допустити до вже переміщених дітей представників ООН і Міжнародного комітету Червоного Хреста та гарантувати їхнє безпечне повернення.

Резолюція також містить наступні положення: насильницькі переміщення та депортація дітей може розслідуватися як злочин геноциду, воєнний злочин, злочин проти людяності; усі держави-учасниці Римського статуту мають забезпечити виконання ордерів на арешт від Міжнародного кримінального суду; заклик до Ради Європи щодо забезпечення відповідальності та правосуддя за агресію РФ проти України; підтримку роботи українських ініціатив, спрямованих на повернення наших громадян; важливість того, щоб воєнні злочинці були притягнуті до відповідальності тощо.

Зазначається, що термін «геноцид» відносно дій РФ вперше згадується в офіційному документі такого рівня. Цей факт, визнаний на рівні міжнародної організації, яка об’єднує 46 країн, допоможе притягнути до відповідальності винних, зокрема керівництво РФ. Адже на цей вид злочину поширюється юрисдикція Міжнародного кримінального суду. Якщо МКС перекваліфікує запроваджену справу проти володарів Кремля зі злочину проти людяності (депортація або насильницьке переміщення осіб) у злочин геноциду, це дасть можливість притягнення його до реальної, а не гіпотетичної відповідальності. Також рішення Асамблеї про створення реєстру наслідків депортації дітей може стати додатковим джерелом доказів для здійснення міжнародного кримінального правосуддя.

Варто зазначити, що резолюція ПАРЄ містить норми «м’якого права», які не є обов’язковими, однак вона є важливим політичним результатом з точки зору юридичних перспектив покарати РФ за її злочини в Україні.

Раніше Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні зазначив, що резолюція ПАРЄ є свідченням того, що РФ не уникне відповідальності за свої злочини проти України та українського народу.

«Такі дії підпадають під Конвенцію ООН 1948 року «Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього», тож було б добре, щоб і члени Об’єднаних Націй на своєму рівні визнали факт геноциду», – резюмувала Лариса Білозір.

Підписатись на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo