Стратегічна мета України у протидії російській агресії залишається незмінною – повне звільнення міжнародно визнаної території України. Про це нещодавно заявив Президент України Володимир Зеленський.
Західні лідери також одностайні у думці про підтримку України до переможного завершення війни, адже за будь-яких інших умов апетити Москви щодо нових територіальних претензій лише зростатимуть.
І все ж очевидно, що ситуація є складною, оскільки до великої війни (а тим більше – з використанням ядерної зброї) ані Європа, ані США поки що неготові. Дається взнаки й непроста економічна ситуація у провідних країнах світу, і майбутні президентські вибори у США.
Частково тупикову ситуацію на фронті визнав й главком ЗСУ Валерій Залужний, чия публікація в Economist спричинила неабиякий ажіотаж в українському суспільстві. Адже висновок з його меседжу може бути єдиним – оскільки немає прогресу на полі бою, війну слід завершувати іншим способом.
Зрештою, й обіцянки європейських та американських політиків підтримувати Україну «стільки, скільки потрібно», не дорівнюють зобов’язанням фінансувати усі її видатки (на війну та соціальну сферу) безкінечно.
Тому – поки що – в експертному середовищі на сторінках провідних західних видань почалося обережне обговорення: «А що буде, якщо…»
ЗСУ не вистачає боєприпасів, рейтинги керівників держави знижуються, а між ними та іншими впливовими політичними áкторами почалися серйозні тертя, – про це пише італійська Corriere della Sera.
Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика
Оглядач газети The Telegraph Роберт Кларк припускає, що від оптимізму західних урядів, очевидного на початку 2023 року, не залишилося нічого, а такому лунають думки про можливе завершення підтримки фінансами та військовими поставками.
Нарешті, 27 грудня The New York Times була ще більш категоричною: Україна має погодитись на переговори з РФ, не намагаючись повернути собі колишні території. «Хвороблива перевірка реальністю показує, що українсько-російський фронт <…> у прямому та переносному сенсі заморожений, виснажуючи ресурси та життя українців без особливих перспектив на зміни в найближчому майбутньому. Автор нагадує, що західні експерти вже запропонували різні формули миру, згідно з якими конфлікт закінчиться шляхом переговорів. Тепер справа за їх реалізацією.
Час панікувати, вважаючи, що Україну «зливають»?
Не зовсім так, швидше – зовсім не так.
Слід розуміти, що глобальна політика – це у першу чергу протокольні рішення за попередніми домовленостями.
Постійні контакти між світовими столицями не припинялися й за останні роки глобальної кризи. Тому подібне обговорення на експертному рівні – сигнали відразу декільком центрам прийняття рішень, які можуть вплинути на ситуацію. А не лише Києву.
Вашингтону і, передусім, представникам Республіканської партії, що нерішучість у підтримці України може призвести до реалізації сценарію, викладеного у цитованих публікаціях.
Європейцям, що одних заяв про підтримку України, а також гучних заяв про неминучість перемоги над агресором незабаром буде замало. Потрібні дії.
Москві, що вікно можливостей досі не закрилося. І якщо Кремль відмовиться від божевільної стратегії знищення України як держави, то певні компромісні варіанти, принаймні, можна шукати. Звісно, такі варіанти не задовільнять обидві сторони. Але у якості певної проміжної альтернативі війні та активній фазі бойових дій, вони цілком можуть бути використані. Ресурси РФ теж не безмежні, і довше 2025-го року її економіка не протримається.
Безумовно, настрої у абсолютної більшості українців очевидні – готовність до опору агресору до повного звільнення території України. І центральна влада, яка завжди уважно спостерігала за цими настроями, буде діяти цілком у межах очікувань.
Але й не помічати сигнали, які лунають на Заході, було б вкрай необачно.
Тому сподіваємося, що на Банковій є «план Б», який передбачає – як реагувати, якщо процитовані вище негативні сигнали для України зійдуться в одній критичній точці.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo