У середині вересня Офіс Генерального прокурора завершив досудове розслідування та скерував до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо колишніх Президента України та очільника Уряду.
Януковича і Азарова звинувачують у державній зраді, адже вони у 2010 році підписали т. зв. «Харківські угоди». Відповідно до цього документу, Чорноморський флот РФ мав залишитися ще на 25 років на території АР Крим та міста Севастополь. Це, у свою чергу, відкрило шлях до тимчасової окупації півострова у 2014 році. Кінець-кінцем це призвело й до відкритого вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року.
Втім, процес зради колишнього лави держави та керівника уряду відбувся не сам по собі. У квітні 2010 року 236 нардепів VI скликання проголосували за ратифікацію цих угод, фактично санкціонувавши нарощування військової присутності РФ, яка уже тоді готувалася до агресії, на території України.
11 березня 2021 року РНБО доручила СБУ вивчити обставини ратифікації Харківських угод від 27 квітня 2010 року та дослідити дії 236 депутатів, які підтримали це рішення на предмет державної зради. Нарешті, уже у квітні 2023 року секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що розслідування злочину підписання угод, передбачене рішенням Ради нацбезпеки і оборони, чекає на своє виконання. А саме покарання за зраду буде «невідворотнім».
«Ті негідники, які брали у цьому безпосередню участь, і надалі продовжують ходити спокійно по нашій землі, і вона поки не горить під ногами. Але хочу передати їм вітання і сказати, що вона обов’язково буде під вами горіти», – заявив тоді він.
Данілов звертався, насамперед, до представників нині забороненої ОПЗЖ, але голосували за ратифікацію Харківської змови не лише вони.
Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика
Декілька тодішніх народних депутатів, які натиснули кнопку «за», так або інакше мали відношення до Вінниччини.
Це – представники Партії регіонів.
Колишній голова Вінницької ОДА (2010 – 2012) Микола Джига, а також його попередник на цій посаді Володимир Демішкан (2010). Підтримав ратифікацію й ще один ексголова Вінницької ОДА Григорій Калетнік (2004-2005), який нині є президентом ВНАУ. Ще один «регіонал» – Віктор Корж у 2011 році намагався працювати на Вінниччині, «обробляючи» територію навколо Тиврова, але виборчий округ «нарізали» вкрай невдало для нього, і балотуватися у нашій області він відмовився.
Читати також: Іван Бондарчук та віхи вінницької політики
У повному складі проголосувала й фракція забороненої сьогодні КПУ. Вінницьку область у ній представляли Валерій Бевз та Ігор Калєтнік. Ще один комуніст – Ігор Гайдаєв безуспішно намагався змагатися за голоси виборців у 2012 році по 13 виборчому окрузі. «За» проголосував й представник фракції «Блоку Литвина» Олег Зарубінський.
Звісно, притягнути до відповідальності парламентарів за прийняте колективне рішення буде майже неможливо. Тим більше, що стаття 80 Конституції Україні зазначає: «Народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у Верховній Раді України та її органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».
Але, як мінімум, виступити у якості свідків на процесі з приводу «Харківських угод», а також розповісти про таємні механізми, за допомогою яких Москва намагалася нав’язати власну волю Україні до початку війни, вони можуть.
Було б цікаво їх послухати.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo