Декілька днів тому ЗМІ звернули увагу на те, що в урядовому проєкті Держбюджету на 2024-й рік не передбачено видатки на вибори – ані на парламентські, ані на президентські.
У зв’язку з цим прихильники точки зору, що «виборів до кінця війни не буде», знову отримали перевагу над опонентами, які вважають, що «західні союзники наполягають на переформатуванні влади».
Диспут цей, нагадаємо, триває ледь не з літа 2022-го року. І кожна з його сторін періодично підкидає у нього нові аргументи.
Лише за останній місяць умовна партія «Виборам – бути!» отримала у своє розпорядження висловлювання американського сенатора Грема, який вважає, що переобрання адміністрації в Україні має відбутися попри продовження бойових дій.
А партія «Які під час війни вибори?» категоричні заяви Президента Зеленського та секретаря РНБО Данілова.
Тепер, начебто, терези доводів знову схилилися на бік «протестантів».
«Все, інтрига знята: видатки на вибори в наступному році НЕ передбачені», – написав нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк у телеграмі.
А чи знята остаточно?
Дозволимо собі поставити під сумнів це категоричне твердження.
По-перше, відсутність видатків на проведення виборів у попередньому проєкті Держбюджету – такий собі аргумент.
У 2019-му, коли згідно із законодавством мали відбутися президентські та парламентські вибори, бюджет ЦВК складав 4 млрд грн.
Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика
Як пише The Washington Post, від початку російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року Сполучені Штати надали Україні допомогу на загальну суму понад 60 мільярдів доларів.
Тож, якщо посадовці США дійсно бажатимуть перезавантаження політичної матриці в Україні, то +/- один мільярд доларів додаткових запозичень, явно не буде для них критичним. А для Верховної Ради перерозподілити видатки з однієї статті на іншу – питання одного засідання.
По-друге, у новітній історії України декілька разів було так, що жодних виборів у певному році ніхто не очікував, а вони відбулися.
Це і ситуація конституційної кризи 2007-го року, коли поважні експерти у галузі права писали, що «виборів бути не може, оскільки для них немає жодних законодавчих підстав». І політичні протиріччя у столичній міській раді наступного року, вирішити які частково вдалося лише після оголошення дострокових виборів. І президентські та парламентські вибори 2014-го року, проведення яких вимагала ситуація вакууму влади після повалення режиму Януковича. До речі, грошей на них у Держбюджеті-2014 на момент його затвердження теж не було передбачено.
Насамкінець, усім критикам, які звертають увагу на те, що проведення виборів в умовах воєнного стану суперечить положенням українського законодавства, слід нагадати, що далеко не все у новітній історії нашої держави робилося відповідно до правових норм. Часто перевагу отримували аргументи політичного характеру.
Наприклад, третій тур президентських виборів, який відбувся у грудні 2004 року, не був передбачений навіть Конституцією.
Але з цієї правової колізії в умовах «Помаранчевої революції» вдалося знайти вихід. Просто «третій тур» назвали «повторним другим». І нічого, політичне рішення було легітимізовано і Верховним Судом, і парламентом.
Звісно, все сказане не є намаганням довести перевагу позиції партії прихильників проведення у наступному році президентських та парламентських виборів.
У даному випадку слід нагадати, що питання призначення або непризначення цих виборів вирішує точно не ЦВК, яка є лише виконавчим органом. І не Кабмін, який забезпечуватиме організаційну складову виборчого процесу та повинен буде відшукати на ці потреби гроші – якщо Верховна Рада ухвалить формальне рішення.
Однак і Президент та Верховна Рада, судячи з усього, теж лише оформлять указами та постановами той варіант розвитку подій, який буде погоджено на міжнародному рівні.
Але на даний момент підтвердження або спростування щодо вибору будь-якого з таких варіантів, немає.
Тож обидві партії («виборам – так» і «виборам – ні») досі не мають однозначної переваги.
Ми ж, зі свого боку, спробуємо спрогнозувати, що якщо вибори і призначать, то призначать їх зненацька – коли ніхто їх не очікуватиме.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo