• 23 грудня 2022 року депутати Вінницької міської ради прийняли бюджет на 2023 рік.

Доходи — 5 млрд 190 млн грн, видаткова частина —  5 млрд 657 млн грн. Дефіцит депутати мають наміри покрити за рахунок кредитів та запозичень.

«Проект бюджету 2023 року є збалансованим та реалістичним. Разом із тим, воєнний стан залишив свій слід в показниках економічного розвитку, обсягах доходів бюджету та пріоритетах видатків. Проект бюджету 2023 року, за своїми показниками, забезпечить стабільне функціонування всіх галузей громади в умовах воєнного стану, та одночасно, і особливо після завершення воєнного стану, – буде бюджетом розвитку нашої громади», — охарактеризувала основний фінансовий документ громади на наступний рік директорка департаменту фінансів ВМР Наталія Луценко.

Похвалив документ і міський голова Сергій Моргунов. На його думку, бюджет буде “соціально орієнтований”, оскільки 47% видатків спрямовується на утримання соціально-культурної сфери та соціальний захист населення.

Проте ознайомлення навіть з основними бюджетними показниками породжує низку питань, на яких у наближених до муніципальної влади ЗМІ не надто акцентували увагу.

Перше. Очікується, що зростання власних доходів бюджету (5 млрд 56 млн грн) становитиме 10% ↑

Тут звернемо увагу на два моменти. Зростання зафіксованих у бюджеті-2022 доходів (5 млрд 493 млн грн) перевищувало показники 2021 р. на 14,8%. Але це в умовах відносного миру (на Донбасі було гаряче, але повномасштабного вторгнення мало хто очікував). В Україну йшли інвестори, а Верховна Рада та уряд збільшували зарплати і соціальні видатки.

Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика

…І лише на 4% у порівнянні з минулим роком очікуване зменшення дохідної частини. міська влада Вінниці насправді розраховує, що все буде, як мінімум, лише трохи гірше, ніж у 2021-му?

Складається враження, що у депутатів Вінницької міської ради є один сценарій — найоптимістичніший. Звідси ж — слова Луценко про очікування завершення впродовж року воєнного стану та переходу до “розвитку”.

Звісно, ми всі віримо у краще майбутнє, але, судячи з усього, плану “Б” у нинішньої муніципальної влади просто не існує. Вона переконана, що економіка зростатиме.

Відштовхуючись від цього, міська влада має наміри виконувати дохідну частину, яка в основному складається з:

податків на доходи фізичних осіб (3259,8 млн грн), плата за землю (287,0 млн грн), акцизних податків (363,5 млн грн), єдиного податку (751,5 млн грн), податку на нерухоме майно (122,0 млн грн).

Хочеться вірити, що фіскальні служби все ж не будуть “доїти” вінничан, насамперед, підприємців та власників майна. Проте серйозність намірів збільшувати доходи бюджету, незважаючи на війну, дещо лякають.

Друге. Можна зрозуміти те, що у минулому році депутати, передбачаючи зростання надходжень, кардинально збільшили й видатки (5 млрд 767 млн 61 тисяча грн, тобто + 24% до 20121 р). Але у цьому році видатки становитимуть 5 млрд 657 млн грн, що, як бачимо, лише на 110 млн грн менше, ніж у попередньому періоді — тобто економити міська влада збирається тільки на 2% у порівнянні з мирним часом!

Для порівняння — у Луцьку видатки урізали майже на третину — з понад 3 млрд грн до 2 млрд 237 млн.

А, отже, у Вінниці значна кількість програм, спрямованих не на оборонні потреби та забезпечення життєдіяльності міста, залишиться в дії.

Зрештою, депутати й так визнають цей факт. Офіційний сайт ВМР пише:

“…особлива увага протягом нового року буде приділятися благоустрою територій, розбудові дорожньої інфраструктури та мережі вуличного освітлення на приєднаних територіях” .

Без сумніву, благоустрій парків та зон відпочинку, а також проведення святкових заходів — справа непогана. Але чи є вона принципово необхідною у нинішніх умовах?

До речі, у надрах бюджетних документів є декілька статей, детальне розшифрування яких на огляд громадськості не виноситься майже ніколи. А між тим, мова йде про витрачання десятків мільйонів гривень платників податків на діяльність комунальних структур, функції та цілі яких залишаються невідомими навіть фахівцям, не кажучи вже про широку публіку.

Наприклад, у минулому році 10,2 млн грн пішло на підтримку КП «Вінницький муніципальний центр інновацій», 7 млн – на виконання програми інноваційного розвитку муніципального управління, 4 млн – на виконання програми реалізації стратегії просторового розвитку.

Попри дані немаленькі суми, тоц же КП «Вінницький муніципальний центр інновацій» розмістив на власному сайті за 2022-й рік 1 (одну) новину , хоча уже у 2023 р. брав участь у державних закупівлях на солідні суми, тобто діяльності не припинив.

Також можна згадати й про те, що у минулому році на забезпечення діяльності виконкому виділили 10% бюджету — 507 млн грн. Скільки вдалося зекономити на апараті виконкому у цьому році сайт ВМР чомусь не повідомляє. Хоча такий факт, як заощадження коштів на оборону за рахунок скорочення премій чиновникам мав би стати чудовим інформаційним проводом для ЗМІ.

Ще один цікавий момент. Невідомо з якої причини, але у минулому році вінницькі депутати відмовилися компенсувати безкоштовне харчування учнів у школах, залишивши таку послугу лише для деяких пільгових категорій.

У бюджеті на 2023-й рік така стаття видатків також не передбачена (бо війна). Але війна є повсякденною справою й для іншого тилового міста — Хмельницького, де, однак, знайшли 134 млн грн на дану справу.

Попри таку економію, у Вінниці деякий обсяг “вільних” коштів знайшовся — 22 млн грн, які заклали у бюджеті громади на щоквартальну матеріальну допомогу пенсіонерам — по 500 грн на руки. Якщо поділити дану суму на кількість тих, хто може її отримати, вийде небагато — близько 5 грн на день, але власну увагу до людей похилого віку міська влада продемонструвала.

Детальніше: У Вінниці оголосили про муніципальні доплати окремим категоріям вінничан. Як отримати 167 грн на місяць від міської ради?

Мотиви визначення пріоритетів зрозумілі — пенсіонери мають право голосу, а діти — ні. Тож, якщо вибори рано, чи пізно будуть призначені, політичні сили, які отримають підтримку міськвиконкому, можуть додатково розраховувати на приблизно 22 тис. голосів “пригодованих” пенсіонерів.

Чи завершиться у цьому році війна? Судячи з розмов про “бюджети розвитку” та поступове розгортання мережі прихильників, яким регулярно платитимуть з міського бюджету гроші, муніципальна влада сподівається, що — так.

Але повні заходи на підтримку ЗСУ та зміцнення оборони міста все ж передбачила. Зокрема, у бюджеті передбачено 100 млн грн на підтримку ЗСУ та зміцнення обороноздатності територіальної громади. Ще 180 мільйонів гривень закладено на заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, підтримку інших громад щодо цього. В цій сумі також визначено 40 мільйонів гривень, спрямованих на матеріальний резерв у разі надзвичайних ситуацій.

Судячи з усього, жорсткий прочухан від Офісу Президента зіграв роль, і муніципальна влада Вінниці почала більше уваги приділяти питанням оборони. Цифра (100 млн) начебто солідна, але… Все пізнається у порівнянні

На підтримку військових цього року з бюджету далеко не заможнішого Вінниці Житомира виділили 200 мільйонів гривень. А у тому ж Львові  на дані цілі знайшли аж 500 млн грн.

У бюджеті Одеси, який суттєво скоротився внаслідок морської блокади, зуміли виділити 43 млн грн на соціальну підтримку військовослужбовців. А Вінниця… як не прикро визнавати — пасе задніх.

Тут у читачів може скластися враження, що ми всю публікацію звели до суцільної критики міської влади Вінниці, тенденційно тасуючи факти. Мовляв, у Львові на ЗСУ витратили більше, а у Черкасах — лише 85 млн грн, хоча місцевий мер пропонував увесь бюджет розвитку Черкас на 2023 рік спрямувати на ЗСУ.

Мова не про це. Кожне місто формує власний бюджет, виходячи з об’єктивних можливостей. Але в інших містах це питання вирішуються публічно. І депутати, якщо їх не влаштовує зміна пріоритетів, відверто про це говорять, а не сидять, набравши води у рота, як у Вінниці.

Проте це питання не до депутатів, а до того, що на наступних місцевих виборах слід обирати інших представників громади, які не мовчатимуть, якщо вектор розвитку міста та поточна діяльність влади суперечить їхнім зобов’язанням перед виборцями.

І наостанок — керівництво міста знову пообіцяло завершити у 2023-му році реконструкцію багатостраждальної Батозької.

Просто зафіксуємо цю обіцянку.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo