• 18 жовтня 2022 року НАБУ і САП викрили колишнього нардепа Максима Микитася на спробі підкупу за 22 млн євро міського голови Дніпра.
Як стало відомо, колишній народний депутат України (у минулому — топпосадовець державної компанії “УкрБуд”) Микитась запропонував міському голові Дніпра Борису Філатову хабар за укладення з підконтрольними йому компаніями контракту з будівництва метрополітену в Дніпрі поза конкурсом. “Відкат” екснардеп оцінив у 10% від вартості проєкту (220 млн євро), що становить відповідно 22 млн євро.
Микитася затримали.
Вінничан у цьому контексті може зацікавити факт колишніх міцних “бізнес-стосунків” схожого роду між Микитасем та лідером “Української стратегії Гройсмана”, депутати якої у міській раді та обласній раді складають більшість.
У 2020-му та сама НАБУ відкрила справу, за матеріалами якої Гройсман, будучи прем’єр-міністром, начебто сприяв Микитасю в організації корупційної схеми із заволодіння нерухомістю Нацгвардії. За ці “послуги” прем’єр-міністру начебто були передані приміщення в центрі Києва площею 2 000 м² зі знижкою від реальної комерційної вартості у понад 75 мільйонів у якості хабара.
Відповідну ухвалу виніс Вищий антикорупційний суд у грудні 2020-го року.
“18.12.2017 в завуальованій формі, під виглядом укладення договору про купівлю предмета злочину, Гройсману В.Б. було надано, а останнім, за пособництва Коваленка В.Л. на ім’я Гижка Ю.П., отримана для себе неправомірна вигода в особливо великому розмірі майнових прав на нежитлові приміщення … в житловому комплексі “Аристократ”, … на суму 75 450 132,62 гривень, що становить різницю між фактично сплаченою Гройсманом В.Б. сумою грошових коштів та дійсної ринкової вартістю майнових прав на предмет неправомірної вигоди”, – йдеться в постанові суду.
Джерело: Гройсман отримував 75 млн грн хабаря від Микитася, – журналіст
Але з невідомих причин справі ходу не дали.
Хоча Микитась власну провину повністю визнав та добровільно відшкодував до державного бюджету 50 млн грн від загальної суми збитків у 81 млн 640 тис. грн.
У колишнього очільника уряду причетність до корупційних оборудок категорично заперечували.
Так, речник Гройсмана Василь Рябчук у Facebook відреагував на оприлюднені матеріали слідства і заявив, що інформація щодо корупційних діянь експрем’єра — «абсолютна брехня».
«Володимир Гройсман не має жодного стосунку до будь-яких корупційних діянь, а інформація з цього приводу — абсолютна брехня. З огляду ж на те, що позавчора було оприлюднено чергові рейтинги, які показують, що довіра українців до Володимира Гройсмана зростала останні пів року і становить вже 31%, поява неправдивої інформації, яка покликана його скомпрометувати — не що інше, як початок брудної політичної кампанії», — заявив Рябчук.
Тоді Володимир Гройсман уникнув нових неприємностей, але за останні роки кількість корупційних інцидентів, де фігурує його прізвище, досягла певного критичного рівня.
Влітку 2018-го у декількох вінницьких посадовців і депутатів СБУ провело обшуки у т. зв. “горіховій справі” ексглави ДФС Мирослава Продана. А вже у цьому році Державне Бюро розслідувань ініціювало обшуки у Вінницькій міській раді у рамках перевірки законності відведення землі під забудову.
Складається враження, що дані корупційні епізоди координувалися з певного центру — “тіньового кабінету”, у якому беруть участь деякі впливові на Вінниччині фігури.
Очевидно, що НАБУ, яка вже вдруге публічно заявляє про корупційні оборудки Микитася, не може і не захоче “спустити на гальмах” і цю справу, адже мова йде про репутацію цієї антикорупційної структури. А, отже, надбанням громадськості можуть стати подробиці й попередніх “схем”, до яких був причетний Микитась.
І хоча оточення Гройсмана вперто заперечувало факт отримання своїм шефом хабара від забудовника, ухвалу Вищого антикорупційного суду ніхто не скасовував. Таким чином, нинішній епізод за участю Микитася може дати поштовх для розкручування великої справи про тривалу корупцію у вищих ешелонах влади України у минулі роки.
Для нинішнього керівництва України це є тим більш важливим, щоб продемонструвати суспільству: війна із зовнішнім ворогом на фронті не скасовує необхідності знищення корупції всередині країни, причому “недоторканих” бути не може.
У той же час для Вінниці та всієї політичної системи Вінницької області, одним з центральних елементів якої колись був Володимир Гройсман, це також може призвести до серйозних наслідків. Оскільки бути у команді особи, замішаної у корупційних оборудках — значить підставляти самих себе:
1. Під небезпеку “спілкування” з НАБУ, ДБР, САПом та іншими антикорупційними структурами.
2. Отримати токсичний політичний шлейф від приналежності до політиків, яких підозрюють в мільярдних оборудках.
1. Чи розуміють це чинні депутати від “Української стратегії Гройсмана”?
2. Що стане стартом до масової втечі з цієї партії, яка може перевершити вихід вінницьких політиків з Партії регіонів у 2014-му році?
Якщо ж “політичного падіння Гройсмана” та розпад УСГ стане реальністю, то, враховуючи те, що після місцевих виборів 2020-го року у деяких радах депутати від УСГ становлять більшість, а в багатьох — утримують контроль над депутатським корпусом, слід очікувати й суттєвого переформатування всього політичного ландшафту Вінниччини.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.