Буденна спроба сумного прогнозу з оптимістичними висновками.
На засіданні Уряду 5 серпня прийнято низку кадрових рішень. Зокрема, погоджено кандидатури на посади першого заступника та заступника голови Вінницької облдержадміністрації. Нова перша заступниця голови ОДА – Заболотна Наталя Михайлівна, яка раніше була заступницею голови ОДА. Заступником голови ОДА буде Здітовецький Сергій Георгійович, який до цього працював першим заступником голови ОДА.
Загубилися у просто «заступниках» і «перших заступниках»? Пояснюємо. Заболотна – креатура родини Борзових. Сергія Здітовецького можна вважати людиною Гройсмана. Коли головою ОДА був ще один представник команди Володимира Борисовича – Владислав Скальський, Здітовецький сидів «трохи вище», що не вливало на те, що поруч була Заболотна. Тепер «трохи вище» виявилася Заболотна. Також Борзов «пішов» з Департаменту охорони здоров’я колишню очільницю медицину міста Вінниці Грабович.
Але Здітовецький дверима не гуркнув та в опозицію не пішов. Така само як не пішли в опозицію представники БПП – голова ОДА В. Коровій та його заступник О. Крученюк, які до останнього намагалися вчепитися за владу уже після програшу П. Порошенка та проведення виборів до Верховної Ради.
Просто у нинішній матриці вінницької політики такі нюанси особливого значення не мають. Основне – крісло.
Партійна приналежність – похідне. І, судячи з перебігу подій, ця матриця залишиться й у жовтні – після виборів. Місцеві ініціативи можуть трохи видозмінити окремі елементи, але не загальну модель. Пару % «мінус» для однієї партії, пару % «плюс» – для іншої. Просто хтось опиниться дещо вище, а хтось – дещо нижче. Але за це дрібненьке «дещо» можуть розгорнутися неабиякі баталії.
Можливі ситуативні коаліції, коли дружити будуть «проти» когось. Наприклад, допуск І. Борзової на ресурс О. Мейдича свідчить, що проти УСГ-муніципалів може сколотися союз, який підвищуватиме ставки, намагаючись взяти якомога більше на виборах для подальших торгів у післявиборчих розкладах.
З цієї ж історії – епізод обшуків в ЦМСУ, який фактично став типовою для сьогодення «передвиборчою акцією».
Крім іншого, він же продемонстрував й ступінь лояльності місцевих ЗМІ, декілька з яких – традиційно дружніх до міської влади – несподівано змінили позицію і «вдарили» по ній, наприклад, «20 хвилин». Натомість більшість місцевих медіа «вписалися» на боці ЦМСУ.
Погано це, чи добре? Це – об’єктивна ситуація, яка склалася не сьогодні і не вчора.
І оптимістичну ноту у ній можна відшукати у тому контексті, що «золоту акцію» на фінальній стадії протистояння, коли сторони будуть максимально виснажені взаємними «уколами», здобуде як раз конструктивна політична сила, яка висуне гасло: «Вінниччина – максимально комфортна для вінничан, а не політиків».
Що намагаються зробити у першій місцевій партії Вінниччини, і за це навіть звертають на себе увагу центральних ЗМІ.
Читати: Вперше на місцевих виборах у вінничан з’явилась політична альтернатива
Все інше – з розряду, щось хочу зробити, але не знаю як.
Іноді терези схиляються на бік нинішньої ОДА та, відповідно, «Слуг народу». Так, у Тростянці спиртзавод почав наводити лад з відстійниками, через які потерпають місцеві жителі. Керівництво спиртового заводу, діяльність якого призвела до забруднення повітря в містечку, також обіцяє встановити випаровувальну систему для утилізації барди.
Порівняємо це з ситуацією, коли голова ОДА Валерій Коровій тривалий час лише висловлював глибоке занепокоєння з цього приводу, і отримаємо «бал» у скарбничку «зелених».
Подивимося на рейтинги і партійне будівництво, і «зелені» набраний «бал» втрачають, оскільки потихенько «здувається».
Читати: ”Слуга народу” у Вінниці відклала презентацію кандидатів в депутати на кінець серпня
Що пішло не так?
Нарощує активність Владислав Скальський, який вийшов з претензією, що «необхідно зараз, а не після виборів, розділити повноваження самоврядування та місцевих держадміністрацій».
Що заважало раніше, під час перебування на посаді бити у всі дзвони, звертаючись по службовій вертикалі до Офісу Президента, Кабміну та Верховної Ради?
Питання не у тому, що він про це говорить. Питання у тому, що Скальського набагато більше в інформаційному просторі, аніж Валерія Коровія. Якого, ближче до місцевих виборів, можуть й «списати» з УСГ. Останній загрозу відчув, і кинувся наздоганяти союзника-конкурента, демонструючи власну лояльність до «Стратегії 2030».
Інформаційна активність, взагалі, є доволі маркерною темою. Якщо про людину почали писати різні видання (а «просто так» вони ні про кого не пишуть), значить людина ця чогось дуже хоче. Ось, наприклад, «підприємець і меценат» Григорій Дерун розповідає про ефективну роботу Володимира Гройсмана та відчуття до нього великої вдячності. Не потрібно бути провидцем, щоб зрозуміти, що Дерун націлився на місце у прохідній частині виборчого списку «Української стратегії». Після «Партії промисловців і підприємців», «Батьківщини», «Сильної України» і «Партії регіонів».
Активісти займаються традиційними дрібними акціями.
Депутат Вінницької міської ради Вадим Кудіяров, який раніше демонстративно порвав з «Батьківщиною»…
[голосом диктора]: «В рамках боротьби із наслідками епідемії коронавірусу започаткував соціальний проект для мешканців свого округу. Він разом зі своєю командою однодумців допомагатиме малозабезпеченим людям.
Для малозабезпечених мешканців округу, куди входять частини мікрорайонів «Олієжиркомбінату» та «Військового містечка», підготовлена продуктова допомога.
Подати заявку на її отримання можна за телефоном: ***********. Дзвінки приймаються із 10.00 до 18.00.
Планується, що допомогу отримають всі мешканці округу, які за нею звернуться.
Тобто, про виборців згадали трохи пізніше за пікову стадію жорсткого карантину, але якраз напередодні виборчої кампанії.
І пішли до них з перевіреним методом – «гречкою».
Але сьогодні «гречка» може спричинити певні неприємності. І не тільки для кандидатів в депутати, а й для виборців.
«Кодекси – і Виборчий, і Кримінальний – стали точніше, враховуючи саме українські практики. Тобто там навіть виписано, що продукти харчування, чого раніше не було, тютюнові та алкогольні вироби, незалежно від суми вартості цих виробів будуть трактуватися як підкуп», – стверджує голова правління ГМ «Опора» Ольга Айвазовська.
А це – 2 роки в’язниці, незалежно від того, взяв ти «гречку», або роздавав.
У депутаткиню від «Батьківщини» Ганна Давиденко починають плюватися уже й «слуги народу», до яких вона не так давно намагалася приєднатися. І навіть публічно пішла проти волі керівництва «біло-сердешних», висунувши власну кандидатуру на парламентських виборах. Хоча програла й там.
Народні депутати України невтомно працюють у зарубіжному виборчому окрузі. Переважно, на пляжах.
Так, у чому ж оптимізм, можете Ви нас запитати? На тлі такої сірої провінційної політики, яка за останні 5-10-20 років не змінилася жодним чином?
А у тому, що після місцевих виборів «матриця» дасть першу тріщину.
Просто не може бути інакше.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими.