Підсумовуючи буремний 2019 рік, впродовж якого в країні змінився президент, уряд, Верховна Рада, керівник нашої ОДА, ми вирішили надати слово місцевим політикам та експертам і запропонували їм самим підбити підсумки року.

До вашої уваги спільне опитування трьох вінницьких ЗМІ: “Вінниця ПресПоінт”, “Новини Вінниці”, “Політарена”. Підсумки 2019 року від нашої редакції з докладним аналізом, очікуйте незабаром.

Ми задавали наступні питання: 

1) Політична подія року на Вінниччині;

2) Що очікуєте від нового політичного сезону;

3) Політичний лідер року на Вінниччині;

4) Політичний невдаха року.


Євгеній Болюбаш – лідер “Зе команди” на Вінниччині.

1) Політична подія року на Вінниччині. Головною подією вважаю те, що гроші та адмін ресурс не допоміг (мабудь вперше) пролізти до Верховної ради деяким місцевим діячам через мажоритарку! Це справді перемога нас усіх!

2) Що очікуєте від нового політичного сезону. Результати минулих президентських та парламентських виборів свідчать про значне зростання політичної свідомості та відповідальності за власний вибір серед Вінничан. Навіть молодь, яка зазвичай інертна по відношенню до політичного життя – прийшла й проголосувала. Сподіваюсь, що така тенденція збережеться й у наступному році. Сподіваюсь, що разом вдасця оновити місцеву владу та привести нових політиків видавши вовчі квитки тим, хто уже десятки років сидить на плечах вінничан набиваючи лиш власні кишені.

3) Політичний лідер року на Вінниччині. Не бачу такого.

4) Політичний невдаха року. Цей рік засмутив не одного так званого місцевого політичного діяча. Когось з них важко виокремити. Тут список потрібно писати).


Андрій Гижко, колишній перший заступник голови ОДА, голова Вінницької обласної організації “Європейська Солідарність”.

1)  Політична подія року на Вінниччині. Схвалення остаточної редакції Перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад. Адже цей документ, докорінно і на великі перспективу змінює адміністративно-територіальний устрій. Дуже важливо в цьому документі врахувати всі ризики та можливості. Адже в результаті таких дій громади отримують не лише фінансовий ресурс, але й права і відповідальність. Як наслідок, можемо мати за 2-3 роки або дуже потужні громади, або ж навпаки приклади занепаду окремих територій

2) Що очікуєте від нового політичного сезону. Нових політичних баталій, адже місцеві вибори перезавантажать не «далеке» київське керівництво, а безпосередніх місцевих очільників. Тож знову будуть виборчі кампанії та усміхнені кандидати.

3) Політичний лідер року на Вінниччині. Як показали виборчі кампанії лідерів немає – старі обличчя занадто традиційні, а нові себе ще не проявили.

4) Політичний невдаха року. Визначив би два факти. Перший, Сергій Кармаліта, який так хотів і напевне хоче стати на чолі Партії “Слуга Народу”, що вже всіх вінниччан вітав з різноманітними святами в ЗМІ від імені цієї політсили. Платив за таку рекламу шалені гонорари. Але це ніяк не вплинуло на його політичну кар’єру. По-друге, фракція “Самопоміч” в обласній раді. Адже пропрацювавши 4 роки, фракція саморозпустилась. Виникає логічне запитання, а як же тоді інтереси виборців, які за них голосували. Кого тепер представлятимуть ці депутати? Якийсь політичний дисонанс.


Лариса Полулях, волонтер, координатор ГО «Бойові бджілки».

1. Зміна політ еліт на хз скільки відсотків

2. Сложно, тому що купа темних коників

3. Не впевнена що він є в розумінні “політичний”, і це навіть не залежить від п.п. 1,2 4.

4. Та сама відповідь, що і 3.


Андрій Рева, міністр соціальної політики в попередньому Уряді.

1. Політична подія року – зелена 2-х турова електоральна революція.

2. Що очікую від нового політичного сезону? Краху зелених електоральних ілюзій: миру не буде, навіть якщо ми просто перестанемо стріляти; зниження тарифів не буде, бо жодних об’єктивних підстав для цього не було і немає; кінець епохи бідності відкладається на невизначений термін з огляду на прийнятий бюджет 2020; весна прийде – саджати нікого не будуть попри скасування депутатської недоторканності.

3. Політичний лідер року на Вінниччині – Валерій Коровій, який пішов з посади голови обласної державної адміністрації виключно з політичних мотивів, маючи найкращі показники соціально-економічного розвитку серед регіонів України.

4. Політичний невдаха року на Вінниччині – керівники фракцій обласної ради претендують на цей приз солідарно.


Юрій Македон, народний депутат Верховної Ради восьмого скликання.

Політичні лідери на Віннииччині В. Б. Гройсман та С. Моргунов. Сподіваюсь, що в 2020 не буде політичної, економічної кризи.


Олена Верлан-Кульшенко, волонтер, кандидат в народні депутати від “ЄС” по м. Вінниця.

Подія року на Вінниччині,як і для всієї країни-зміна політичного вектору.

Політичного лідера одного обрати складно, тому що не визначено критерії за якими цю особу назвемо лідером. Це може бути за кількістю вирішених справ, за стрімкістю політичного злету, за за стабільністю авторитету серед людей, або навпаки лідер,бо отримав кредит довіри від людей. Крім того, лідер-є де-факто, і де-юре.


Григорій Калетнік, екс-нардеп, екс-губернатор, екс-голова обласної Ради.

1. Політична подія року на Вінниччині. Вінниччани нарешті дали чітку оцінку діяльності екс-президента Петра Порошенка та його команди на виборах Президента України 2019 року.

2. Що очікуєте від нового політичного сезону? Щоб Бог дав розуму політикам, бо на кону надто серйозні питання, ціна яких – незалежність України. Межа, яку не варто переходити, це стосується відкриття ринку землі без обмежувальних запобіжників, занадто близько.

4. Політичний невдаха року: Андрій Гижко.


Ірина Борзова, депутат Верховної Ради “Слуга народу”.

– Не можу, як політик, давати оцінки. Оцінювати подібні речі мають люди які нас обирали.


Олександр Логінов, політолог.

1. Політична подія року на Вінниччині. Явна поразка “вінницької” команди на парламентських виборах.

2. Чого очікую в новому політичному сезоні. Конкурентності і нових імен.

3. Політичний лідер Вінниччини. Моргунов, який, хоча б, не здав позиції.

4. Політичний невдаха року: Петро Порошенко.


Людмила Станіславенко, депутат обласної Ради.

1) Подія року – зміна голови вінницької державної адміністрації . Також, цього року ми приймали багато важливих рішень та втілювали їх в життя, тому обрати якусь одну подію – дуже важко. Адже майже кожне наше рішення – це черговий крок до розвитку області.

2) Очікую на оновлення представників і представниць депутатського корпусу після виборів у 2020 році . Вірю та сподіваюсь на те, що мої майбутні колеги-депутати перестануть займатися політичними іграми. Маю надію що всі ті важливі для кожного жителя області питання, які потребують нашого втручання вирішуватимуться за круглим столом – шляхом публічного обговорення, а не в кулуарах, переслідуючи при цьому особисті інтереси.

3) Для мене прекрасний приклад політика та людини, яка має державницьку позицію – Володимир Борисович Гройсман.

4) Я вірю в те, що кожна людина має право на помилку. Тому говорити, що хтось невдаха – це не зовсім правильно.


Юрій Пархомчук, медіа-експерт.

1) Політична подія року на Вінниччині – Вибори до Верховної Ради.

2) Що очікуєте від нового політичного сезону – урядової та парламентської кризи.

3) Політичний лідер року на Вінниччині – В.Гройсман.

4) Політичний невдаха року – Г. Давиденко.


Геннадій Ткачук, народний депутат 7-8 скликань.

1) Політична подія року на Вінниччині. Я думаю, що головна політична подія не лише на Вінниччині, а й в Україні – обрання нового Президента.

2) Що очікуєте від нового політичного сезону? Сьогодні перед країною стоїть багато викликів – ситуація на Сході, невдоволення українців рядом нових законів та реформ. Хочеться вірити та сподіватись, що нова влада продовжить курс, який наші співвітчизники обрали 5 років тому і який втілювала у життя попередня влада.

3) Політичний лідер року на Вінниччині. Однозначно політичний лідер 2019 року – колишній Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман. Він зробив великий внесок не лише в розвиток області та міста, а й держави. Сьогодні ми бачимо, що в країні побудували дороги, а реформа децентралізації дозволила покращити рівень життя в громадах.

4) Політичний невдаха року? Я не можу відповісти на ваше питання, адже це не зовсім професійно оцінювати колег – у кожного були свої провали і перемоги, а от хто і як виходив з критичних ситуацій, то вже інше питання.


Оксана Пустовіт, журналіст, медіа-експерт.

1. Вибори. Вони змінили політичний розклад в країні. І зовсім трішки на Вінниччині. Розвіяли ілюзії влади Порошенка&Гройсмана. Але досі не показали: хто головний тут від Зеленського? Інтрига триває.

2. Нових облич. Справді нових. Поки що активні ті самі. Та сама влада і ті самі активісти продовжують гратись у політику. За гроші.

3. Хотілось б назвати Скальського. Але важко зрозуміти його незалежність від Гройсмана. Хоча нового голову ОДА піарять професійно. Треба віддати належне, він – керівник нового формату. Що не може не радувати.

4. Їх два – Марцинківський та Кістіон. На їхню перемогу було потрачено багато зусиль і грошей. Утім… Їхні відсотки на виборах – це відсотки команди Гройсмана. До речі, чи могла поразка змінити післясмак для Кістіона його походом в обласну раду. Очевидно, що Лєту, який мав наступний зайти за списком від БПП Солідарність, умовили не йти. Але й Кістіон не прийшов на жодну сесію облради. Тепер вони в одному ряду з Коровієм. Уже теж колишнім керівником Вінниччини.

Лариса Білозір, народний депутат ОВО №15.

1) Головна політична подія року на Вінниччині: Вибори. Це головна політична подія як для країни, так і для Вінниччини зокрема. В політикумі регіону відбулись суттєві зміни.

2) Що очікую в новому політичному сезоні на Вінниччині: Очікую конструктиву у словах, діях та рішеннях. Це стосується усієї владної вертикалі.

Але на місцевому рівні це найбільш важливо. У вирішенні проблем у наших громадах не повинно бути політичної складової. Ми всі зобов‘язані працювати на результат. Ну і очікую завершення реформи децентралізації. Це питання вже перезріло.

3) Політичний лідер року на Вінниччині Мій батько – народний депутат України Микола Кучер. Який вдруге отримав довіру своїх виборців. Це політик до якого дослухаються та поважають, як на окрузі так і у владних коридорах. Своєрідний взірець він і для мене. Це закономірно.

4) Політичний невдаха року на Вінниччині: Це мій опонент на виборах, якому не допомогла навіть ширма найрейтинговішої партії та увесь «джентельменский» набір брудних технологій застосованих проти мене.

Микола Філонов, ексрадник вінницьких губернаторів, політичний експерт.

1) Політична подія року. Повна зміна влади в країні, від президента, урядовців, нардепів до керівника області. Не називаю топ-політичних подій на Вінниччині, бо “віннницька політика” – це міф. В нашому регіоні її не існує. Принаймні поки що. Все що ми бачимо, або намагаємось назвати “політикою” на місцевому рівні, це все дуже умовно. Тут трапляються певні емоційні сплески хіба що в самий розпал виборчих кампаній, але системно, цілеспрямовано, с формуванням команд, розумінням що і як потрібно робити – політикою не займається жодна з груп вливу. 

2) Чого очікую від нового політичного сезону. Саме цього і очікую. Що у Вінницькій області знайдуться позитивні люди, які знайдуть в собі сили об’єднатись, і використають свої спільні знання, бажання та ресурси і піднімуть те, що валяється в нашому регіоні сьогодні фактично під ногами – політичний вплив і владу. Я дуже сподіваюсь і особисто докладу до цього зусилля, щоб владу в свої руки у Вінницькій області взяли саме – вінничани, а не столичні політичні лідери будь-яких партій. Це наше, вінничан, місто, і це наша область – тому маємо інструмент децентралізації, маємо ініціативи нової влади щодо конституційних змін, тепер наше завдання – об’єднатись і виграти місцеві вибори. 

3) Політичний лідер року на Вінниччині. Як і в кожної людини в мене є свої особисті симпатії, чи навпаки, але політика – це така ж сама наука, як, скажімо, економіка, просто українців багато років гипнотизують – політика це щось брудне, гидке і непотрібне. Ходіть на роботу, стійте в чергах за субсидіями, а ми, ті хто вас гіпнотизує, самі будемо займатись цією брудної і невдячною справою – політикою. Ми і наші родичі будемо ставати депутатами, чиновниками, “успішними” бізнесменами по розпилу бюджетів, а ви сподівайтесь на підвищення пенсій на 50 грн і просто спостерігайте за нами, політиками. Тому відкинувши власні симпатії можу озвучити дані останніх соціологічних опитувань у Вінницькій області. Кого вважають політичним лідером в нашому регіоні самі вінничани. По області – це Зеленський і Гройсман, по місту Вінниці- мер Моргунов. Так сьогодні виглядає топ-3 уподобань вінничан, подобається це комусь, чи ні. А от якщо не подобається – змінюйте це в новому році. До і під час місцевих виборів. Ставайте новими лідерами самі і не зомбуйтесь мантрами про “брудну політику” та іншу “акробатику”.

4) Політичний невдаха року. Ті кого я вважаю невдахами року, самі про це знають, для чого доводити лишній раз цих панів до кондрашки моїми коментарями. Попри все, я бажаю кожному з них лише позитиву, і, головне, бажаю навчитись вставати після кожного удару долі, чи поразки, якою б нищівною вона не була.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими.

Матеріал підготували колективи видань: “Вінниця ПресПоінт”, “Новини Вінниці”, “Політарена”