Офіційний сайт прокуратури Вінницької області повідомляє, що апеляційний суд відхилив скаргу мерії Вінниці на рішення за позовом прокуратури. Відтепер міську раду зобов’язано прийняти у комунальну власність 8 бомбосховищ.

Новина, здавалося б, пересічна. Діяльність будь-якого органу місцевого самоврядування викликає багато спірних питань, деякі з яких доводиться вирішувати у судовому порядку.

Але у даному випадку цікавим є не стільки саме рішення, скільки зазначені у ньому формулювання.

«Життя і безпека громадян – пріоритет держави, яка воює. Але, на жаль, не всі органи місцевого самоврядування відповідально ставляться до цього пріоритету. Зокрема, щодо забезпечення жителів громад необхідною кількістю доступних та облаштованих споруд цивільного захисту», – йдеться на сайті прокуратури.

Таким чином, міській владі Вінниці не просто вказали на недопрацювання за даним напрямком, її ткнули у ці кричущі проблеми носом. 

Нагадаємо, у квітні (!) минулого року за наказом керівництва ОВА було проведено комісійне обстеження всіх 76 укриттів, які відносяться до міста Вінниці. Під час перевірки було виявлено низку недоліків. 

Що зробив виконком? Почав пручатися, перекладаючи відповідальність на ДСНС України. У червні в ОВА вкотре звернули увагу міськвиконкому на незадовільний стан бомбосховищ. Історія отримала резонанс, але міська влада з різних причин (ключовою з яких, припустимо, було небажання витрачати на це кошти) знову саботувала вирішення цієї проблеми.

Справа так і застрягла би під сукном у кабінетах чиновників мерії, якби не трагедія 14 липня, після якої з’ясувалося, що найближчим сховищем біля Будинку офіцерів була громадська вбиральня в «Петроцентрі». Людям не було де сховатися під час повітряної тривоги. За «виховання» неквапливих функціонерів Вінницької мерії взялися на рівні Офісу Президента.

Читати: Офіс Президента розкритикував владу міста за стан укриттів 

Заступник голови Офісу Президента достатньо жорстко «пройшовся» по муніципальній владі Вінниці за провал у сфері підготовки безпечного укриття для людей.

Було призначено повторну перевірку сховищ, але… з’ясувалось, що недоліки не усунули.

А Вінницький міськвиконком, як бачимо, вперто продовжував ігнорувати не лише вказівки представників центральної влади, а й позови прокуратури, яка у жовтні 2022 р. звернулася до суду з позовом про визнання бездіяльності Вінницької міської ради протиправною. І коли цей позов з’явився, спробувала оскаржити його в апеляційному суді.

Звідки така впертість? Знову припустимо, що тепер справа не лише у грошах, адже привести у порядок всі бомбосховища можна було лише за рахунок спонсорської допомоги забудовників. Мова йде про більше – демонстрацію, хто у місті головний (не кажемо – «господар», адже саме на безгосподарність влади Вінниці звертає увагу прокуратура). А тому навіть життєве необхідні під час війни проблеми (облаштування укриттів) демонстративно ігноруються, оскільки міськвиконком не бажає щось робити під примусом.

Складно сказати, як далеко зайшло б дане протистояння на ниві вимірювання – «хто крутіший», але суд поставив у ньому крапку.

А міську владу ще раз ткнули носом: «Фактично мерія відмовилася виконувати судове рішення, спрямоване на організацію безпеки вінничан, їхнього захисту від ракетних обстрілів та інших загроз війни».

Отже, якщо колись у майбутньому міська влада Вінниці буде розповідати про те, що під час війни піклувалася про безпеку громадян, знайте – це неправда. І факт цієї неправди було доведено у судовому порядку.

Відтепер, після рішення суду – Вінницька міська рада найближчим часом має розглянути питання про прийняття у комунальну власність 8 бомбосховищ та їх підготовку до експлуатації за цільовим призначенням. Прокуратура контролюватиме реальне виконання судового рішення.

І це значить те, що суперечка між Законом і міською владою завершена. Закон переміг – саме він має верховенство навіть над міськвиконкомом. Навіть у Вінниці.

Підписуйтесь наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net