Нещодавно на нашому Телеграм-каналі були проведені два опитування.

У першому, де питання було поставлено наступним чином – «Чи потрібно проводити президентські, місцеві, вибори до Верховної Ради під час воєнного стану» – взяли участь понад 1800 читачів.

  • Більшість з них (66%) вважає, що тема виборів не на часі і проводити їх слід тільки після війни.
  • 13% обрали варіант «Так, бо вибори – це демократія і основа нашої незалежності».
  • 8% погодилися з думкою, що потрібно провести тільки місцеві вибори, решту – після перемоги.
  • 6% вважають, що тема про вибори є вкидом від ОП, щоб виявити конкурентів і зрадників всередині «Слуги народу».
  • Майже стільки ж (5%) схилилися до думки, що потрібні лише парламентські вибори, решта ж може й почекати до перемоги.
  • Нарешті, 2% вважають, що більш доцільними були б президентські вибори.

Отже, громадськість вважає, що «вибори не на часі».

А якщо поставити запитання по-іншому: «Чи підтримуєте Ви твердження, що чинний склад Верховної Ради повинен продовжити свою роботу безстроково, без чергових виборів, до закінчення війни і повного звільнення всієї території України»?

То з’ясується, що виборці зовсім не бажають, щоб влада залишалася незмінюваною. 

  • 58% опитаних вважають, що цей склад Верховної Ради слід переобрати на виборах за першої можливості.
  • 29% схилилися до думки, що чинні нардепи повинні і далі виконувати свої обов’язки, бо вибори непотрібні.
  • Ще 13% обрали варіант – «Важко відповісти».

Що говорять експерти?

Експерт, екс-голова Комітету виборців України Ігор Попов справедливо вважає, що громадська думка стосовно термінів наступних парламентських виборів може бути різною в залежності від формулювання питання.

Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика

Виборці, у яких уже склався стереотип, що «вибори», як такі ж засобом викидання грошей на зовнішню рекламу, у той час, як реальні «розклади» є наслідком підкилимних «договорняків», звісно, проти того, щоб під час війни гроші (байдуже які – державні, чи приватних спонсорів політиків) викидали на яскраві шоу.

Водночас, і стосовно депутатів Верховної Ради також сформувався стереотип про їхню не надто завантаженість робочим процесом («Ото що ці депутати там у Раді роблять, крім того, що на кнопки натискають»?) Тому надати їм можливість користуватися усіма благами влади аж до скасування воєнного стану (коли це ще станеться?) громадяни теж не хотіли б.

Стислі висновки з цієї колізії полягають у наступному. Українці готові змиритися з тим, що парламентські вибори, які мали б відбутися восени 2023-го року, перенесуть на невизначений строк. 

Виборці не бажають, щоб влада залишалася незмінюваною 

Але й миритися з тим, шо нинішній склад ВРУ працюватиме безстроково, вони не бажають. А тому, якщо влада в особі Президента (можливо, і всупереч нормам закону про воєнний стан) призначить ці вибори з низкою нововведень (разове повернення до пропорційної системи, можливість дистанційного голосування тощо), то й тоді суспільство заперечувати не буде.

Тож справа полягатиме у тому – чи наполягатимуть рано, чи пізно на проведенні таких виборів міжнародні партнери, а також у тому – чи буде на це політична воля вищого керівництва України.

Суспільство, як бачимо, на даний момент «проти» і того (виборів), і того (безстрокових повноважень), але, як відомо, «мінус» на «мінус» дає «плюс».

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo