11 жовтня Центр Разумкова презентував результати соціологічного опитування «Оцінка громадянами ситуації в країні», у якому відобразив деякі цікаві для розуміння того – як реагують громадяни країни на курс її керівництва – тенденції.

Самого цікавого (президентського та парламентського рейтингу) у публічній презентації не було (що, звісно, не значить, що питання на цю тему не задавали респондентам, але зазначені дані є лише у замовників дослідження) – але й те, що стало надбанням громадськості уже викликало жваву реакцію представників вищих політичних кіл України.

Наприклад, колишній Віцепрем’єр-міністр України Павло Розенко написав у соціальній мережі Фейсбук:

«Довіра до дій Верховної Ради та Уряду різко обвалилася. І має високий негативний баланс у координатах довіра/недовіра. Попри і досі високий особистий рейтинг, довіра до дій Президента України також суттєво зменшується».

Наскільки вона «обвалилася» подивимося шляхом аналізу декількох показників.

Рівень довіри до влади достатньо високий. 

«Після початку повномасштабної агресії РФ проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, істотно зросла (з 20% у грудні 2021 р. до 51% у вересні-жовтні 2022 р., досягши найвищих показників у лютому-березні 2023 р. (61%). Після цього спостерігається тенденція зниження цього показника (до 49% за даними останнього опитування). 30,5% респондентів вважають, що події розвиваються в неправильному напрямі (21% не визначилися)».

Ну це й нормально. У мирний час громадяни хочуть і мають право критикувати владу. У період опору агресії кожен з них вважає себе частиною команди, у якій не дозволено ставити під сумнів рішення керівництва. Скільки-небудь суттєвого розриву у % тут немає. Щоб за умов нинішньої динаміки (- 13% зв півроку) досягти навіть довоєнних показників, треба чекати, щоб така тенденція зберігалася, як мінімум, рік. Тобто влада у цей період не має взагалі нічого робити, щоб вплинути на думку громадян.

При цьому уже відповіді на наступне запитання дають більше приводів для оптимізму прихильникам нинішньої адміністрації.

«38% українців вірять, що Україна здатна подолати існуючі проблеми та труднощі протягом найближчих кількох років, 43% вважають, що Україна зможе подолати проблеми у більш віддаленій перспективі, і 9% ˗ що Україна не здатна подолати існуючі проблеми (решта ˗ не визначилися)».

75% опитаних в цілому налаштовані на очікування змін на краще

Опоненти цієї тези можуть звернути увагу на те, що з очікуваннями в економічній сфері все гаразд:

«Громадяни України досить скептично оцінюють економічну ситуацію в країні: у травні 2021р., за вісім місяців до початку повномасштабної війни, 60% опитаних оцінювали її як «дуже погану» або «досить погану» (і лише 5% ˗ як «добру» або «дуже добру», а 32% ˗ як «не погану і не добру»). У вересні-жовтні 2022р., тобто через сім місяців після початку війни, зросла частка громадян, які оцінювали її як «дуже погану» або «досить погану» (до 64,5%)», – фіксує дослідження.

Але тут же йде уточнення: «Опитування проведене у лютому-березні 2023р. продемонструвало зниження негативних оцінок навіть порівняно з «довоєнним» періодом: тоді оцінювали економічну ситуацію в країні як «дуже погану» або «досить погану» 55% (4% ˗ як «добру» або «дуже добру», 37% ˗ як «не погану і не добру»). З того часу ці оцінки практично не змінилися і у вересні 2023р. становили відповідно 56,5%,  5% і 35%)».

Читати також: Як війна змінила політичні тренди у Вінницькій області

Зрештою, складно сказати, коли більшість громадян України були задоволені ситуацією в економічній сфері…

Тут є ще одне важливе уточнення – українці не покладаються на допомогу держави, розраховуючи на самих себе: «Рівень добробуту власної родини, як правило, громадянами оцінюється краще, ніж економічна ситуація в країні.   У травні 2021р. лише 36% оцінювали його як «дуже» або «досить» поганий, 48% ˗ як «не поганий і не добрий», 14% ˗ як «добрий» або «дуже добрий»)».

Соціологи визнають, що «статистично значуще не відрізняються у червні 2021р. і вересні 2023р. частки тих, хто відповідає, що їм вистачає коштів лише на харчування та на придбання необхідних недорогих речей (відповідно 38% і 37%), тих, хто відповів «у цілому на життя вистачає, але придбання речей тривалого вжитку, таких як меблі, холодильник, телевізор, уже викликає труднощі» (відповідно 44% і 43%),  «живемо забезпечено, але зробити деякі покупки ми поки що не в змозі (купити квартиру, автомобіль тощо)» (відповідно 6% і 7%) та «ми можемо собі дозволити придбати практично все, що хочемо» (відповідно 0,9% і 0,6%)».

Довіра до інститутів суспільства

Щодо довіри до інститутів суспільства, то респондентами частіше висловлюється довіра, ніж недовіра, до ради міста (селища, села), в якому живе респондент (відповідно  49% і 41%), до ЗМІ України (відповідно 47% і 43%), до Національного банку України (відповідно 46% і 42%), до Уповноваженого Верховної Ради  з прав людини (Омбудсмена) (відповідно 44% і 31%).

Серед політиків, посадовців, громадських діячів, журналістів, рівень довіри до яких оцінювався під час цього дослідження, найчастіше респондентами висловлювалася довіра до В.Зеленського (75%), В. Кіма (64%), С. Притули (51%).

Опозиційні політики (на кшталт, Розенка) очевидно хотіли звернути увагу на те, що рівень довіри конкретно до Зеленського знизився. Але це не зовсім так. Він, швидше, перестав рости. 

Дійсно, у проведеному у березні 2023 року Всеукраїнському  опитуванні Міжнародного республіканського інституту (IRI) було зафіксовано, що 91% українців схвально оцінюють діяльність Президента Володимира Зеленського. 

Але згадаємо й про те, що у ІІ турі президентських виборів Зеленський набрав 73,22% голосів виборців, які прийшли на виборчі дільниці.

Тобто, ейфорія віри перших місяців війни, звісно, знизилася, але рівень довіри досі залишився на довоєнному рівні.

А це – суттєвий показник ефективності роботи ОП та його технологів. 

Також у дослідження йдеться про те, що частіше учасники опитування висловлювали довіру, ніж недовіру, до М. Подоляка (відповідно 45% і 30%), В.Кличка (відповідно 44% і 39,5%), О. Данілова (відповідно 42% і 35,5%), В. Малюка (відповідно 34% і 21%), Ю. Бутусова (відповідно 31% і 25%), С. Стерненка (відповідно 28,5% і 26%), І. Клименка (відповідно 26% і 22%), Р. Умєрова (відповідно 25% і 21%). Більшість опитаних не довіряють Ю. Бойку (82%),  Ю. Тимошенко (82%),  П. Порошенку (73%), О. Арестовичу (71%), Д. Гордону (58%),  Д. Арахамії (54%), А. Єрмаку (53%).

Як не складно побачити, більшість з фігурантів анкети з високим рівнем довіри належать саме до кола впливу ОП. А ось опозиціонери – у групі тих, кому не довіряють.

Виняток становить хіба що Єрмак, але це є темою для окремої розмови – навіщо його прізвище взагалі включили до цієї анкети. 

Лише 15% опитаних позитивно ставляться до ідеї проведення загальнонаціональних виборів в Україні до завершення війни, майже дві третини (64%) ставляться негативно  (21% не визначилися).

І цей факт, як здається, може бути основним козирем на міжнародних перемовинах представників ОП із західними партнерами.

Українці не хочуть виборів до кінця війни

Більшість виборців України не бажає брати участь у виборах до скасування воєнного стану – і це факт.

Причини – всі ті самі, які раніше озвучував і Зеленський, і Данілов:

«Негативне ставлення до проведення виборів під час війни найчастіше обґрунтовується тим, що в країні немає грошей на вибори (так вважають 36% всіх опитаних),  тим, що українське законодавство не дозволяє проведення виборів у період дії воєнного стану (32%), буде проблематично забезпечити безпеку учасникам голосування (31%), під час воєнного стану неможливо дотримуватись стандартів демократичності виборів через тимчасове обмеження політичних прав і свобод громадян        (29%), неможливо організувати голосування на тимчасово окупованих територіях (26%), виникнуть проблеми для голосування тимчасово переміщених осіб, українських біженців за кордоном (24%), неможливо організувати голосування військовослужбовців, які перебувають безпосередньо у місцях бойових дій (22,5%).

Також 14% називають як мотив негативного ставлення те, що у випадку, якщо буде дозволене онлайн голосування, російські спецслужби зможуть втрутитися в процес голосування, 13% ˗ що існує небезпека посилення внутрішньополітичних конфліктів та ухвалення популістських рішень в умовах війни, 11% ˗ що можливе тимчасове скасування воєнного стану під час війни для проведення виборів негативно позначиться на безпеці та обороноздатності країни, 9% ˗ що члени виборчих комісій, офіційні спостерігачі та кандидатів на виборні посади можуть бути мобілізовані».

Нарешті, у випадку, якщо вибори все ж відбудуться, 15% відповіли, що голосуватимуть на них за вже існуючі політичні партії, 24% ˗ за новостворені політичні сили (якщо такі будуть), але відносна більшість (31%) відповіли, що для них не матиме значення, чи новостворена це партія, чи вона існувала й раніше.

І уже від цього меседжу слід переходити до наступного – політична сила, якій можна  довірити владу у повоєнний період, найчастіше, на думку громадян, може з’явитися із середовища військових (так вважають 52% опитаних). 30%  респондентів дотримуються думки, що вона може з’явитися з волонтерського середовища (що на 5% більше, ніж у липні 2023р.), 25% − з кола  гуманітарної або технічної інтелігенції (на 7% більше, ніж у липні 2023р.), 23% ˗ з уже існуючих політичних партій (що на 3% менше, ніж у липні), 19% − з організацій громадянського суспільства, 8% − з бізнес-середовища.

Висновки з соціології

Тож шукати в результатах опитування негативні тенденції для ОП й особисто Володимира Зеленського можна лише у тому випадку, якщо ці тенденції є дуже велике бажання побачити.

Більшість населення не змінюють власні погляди – війна до перемоги, а до цього моменту – повна довіра до влади.

А там – буде видно, причому пріоритет логічно віддається політичним об’єднанням військових і волонтерів.

Ну, а поки що основний настрій у більшості населення України – невизначеність. І це видно навіть з тих цифр соціологічного дослідження, які прямо про них не говорять.

Центр соціально-політичного моніторингу “Вектор” спеціально для Політарени Вінниччини

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net