Принаймні поки що. Адже ще не всі голови громад подали свої декларації.

Колеги з видання «20 хвилин» провели аналіз поданих декларацій міських голів Вінниччини.

На даний момент тільки 8 з 18 голів міських ОТГ подали декларації про доходи (закон дозволяє звітувати про статки до 31 січня 2024 року). Але й методом аналізу цих даних можна виявити деякі тенденції.

Найбагатшим мером виявився Віктор Качур (Немирів).

Так, за минулий рік він отримав зарплату у сумі 1 млн 288 тис грн (тобто близько 100 000 грн / місяць), при тому що дохідна частина міського бюджету у 2022 році склала 179 млн грн (без урахування трансфертів).

Для порівняння – мер Ладижина Олександр Коломієць, де власні доходи склали 336 млн грн, отримав річну зарплату 512 тис грн, а голова Гайсина (бюджет 880 млн грн) Анатолій Гук заробив 728 тис. грн.

Утримує Віктор Качур лідерство й у питанні «кешу» – готівкою разом з дружиною він зберігає понад 12 млн грн.

Грошові активи голови Погребища Сергія Волинського у 220 тис грн на цьому тлі виглядають не солідно.

Нарешті й у пункті про нерухомість Качур теж явно не останній – 246 кв м житлового будинку та 776 кв м іншої нерухомості.

Пікантності цій ситуації додає той факт, що у 2010 році Качур перебував у розшуку Інтерполу (!)  за корупцію і хабар 2 млн за вирішення земельних питань.

Корупціонера затримали, але уже у 2011 році випустили за амністією. Згодом він зумів виграти нові вибори і, як бачимо, часу даремно не втрачає, що видно з його статків.

Хоча регулярно потрапляє у скандали з погрозами мешканцям та ДТП з потерпілими (син мера, колишній заступник голови облради).

З новітньої історії – міський голова Немирова вчинив стрільбу з автомата прямо в приміщенні міської ради.

Читати: Поліція затримала мера Немирова

Ця історія є доволі повчальною. Децентралізація влади не лише надала широкі повноваження територіальним громадам та органам місцевого самоврядування, а й відкрила вікно можливостей для осіб, на кшталт Качура, які, маючи підконтрольну більшість у місцевій раді можуть встановлювати собі захмарні зарплати та взагалі почувати себе максимально комфортно.

І переломити цю ситуацію винятково адміністративними методами неможливо. Качур, як бачимо, «сів» за корупцію, але мешканці подільського містечка вкотре обрали його на виборах.

В цьому містечку на Вінниччині давно і успішно функціонує “мережа гарантованих виборців”, з продуктовими наборами та матеріальною допомогою від міської ради та банальними виплатами на банківські картки під час виборів. Все це працює в режимі мережевого маркетингу, працює на тих хто стабільно переобирається.

На останніх місцевих виборах Віктор Качур з великими проблемами і критично малою різницею знову переміг.

Єдиним виходом, який у перспективі може забезпечити певний баланс інтересів та недопущення тієї ненормальної ситуації, яка склалася зараз – це розвиток громадянського суспільства.

Саме громадські активісти мають брати на себе відповідальність і – після війни – йти у політику. Інакше подібне ганебне колесо історії: «Отримав владу – заробив гроші – спіймали на корупції – звільнився – повернувся до влади…» – триватиме ще багато років.

🏟 Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net