Народна депутатка України, партнерка ГО «Ми – Вінничани» Лариса Білозір прокоментувала підписання Закону України 3703-IX (законопроєкт 7283) про народовладдя на місцевому рівні, що покликаний залучити якомога більше жителів до прийняття рішень у громадах та сприяти розвитку локальної демократії. Про це вона повідомила на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук.
«Як основна авторка законопроєкту, переконана, що ефективне місцеве самоврядування можливе за умови, коли на його рішення вливають громадяни. Для цього ми новим законом надали можливість людям активно брати участь в житті громади, а не бути просто пасивними спостерігачами», – зазначила народна обраниця.
Основними новелами законопроекту є наступні: встановлюється обов’язковість затвердження статутів територіальних громад (з 1 січня 2027 року); ВПО інтегруються в життя громад, де вони проживають; деталізується порядок проведення загальних зборів, громадських слухань, громадського оцінювання, внесення місцевої ініціативи; створюються механізми для залучення молоді до вирішення питань місцевого значення; надається визначення терміну «житель»; надається можливість жителям брати участь у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету; визначається порядок участі жителів у публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах при органах та посадових особах місцевого самоврядування; деталізується процедура звітування голів громад та депутатів місцевих рад.
Відтепер основними формами участі жителів громади у вирішенні питань місцевого значення є: місцевий референдум, загальні збори (конференція) жителів, місцева ініціатива, громадські слухання, участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, публічні консультації, громадське оцінювання діяльності ОМС, консультативно-дорадчий орган при ОМС та інші форми участі, що не суперечать закону.
«Прийняття законопроекту сприятиме розвитку громадянського суспільства та участі жителів в процесах прийняття рішень на місцевому рівні. Підвищить відкритість та прозорість діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування у сферах, де на сьогодні виникають проблеми. Забезпечить ефективну співпрацю органів місцевого самоврядування та жителів територіальних громад, що сприятиме збільшенню довіри до органів влади з боку громадян. Сприятиме ефективному витрачанню ресурсів органів місцевого самоврядування, адже як переконливо показує практика оприлюднення інформації на офіційних веб-сайтах зменшує кількість звернень з запитами», – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.
«Згідно нового закону, органи місцевого самоврядування до 1 січня 2027 року мають привести у відповідність чинний статут територіальної громади або затвердити новий. Для прикладу, в деяких громадах мого округу статут громади прийнято, але в більшості вони відсутні. Відповідно, жителі не включені повністю в процес вироблення рішень, комунікації та співпраці з місцевою владою», – резюмувала Лариса Білозір.
Відзначимо, що згідно з експертними оцінками, нормативно-правовий документ суттєво розширює можливості внутрішньо переміщених осіб (ВПО) брати участь у житті громад.
Законопроєкт є частиною урядового Плану заходів для сприяння розвитку громадянського суспільства задля створення сприятливого правового середовища для регулювання механізмів місцевої демократії. Відтепер внутрішньо переміщені особи офіційно визнаються жителями громад, у яких вони проживають.