Моніторинг здійснено на основі вибірки, яка включала 19 200 респондентів. Статистична похибка для кожного міста не перевищувала ± 3,5%. Досяжність респондентів в середньому склала 67,7%.

Опитування є тим більш цікавим, що проводилося майже місяць – з 6 вересня по 9 жовтня – і відображало настрої українців, які ще не оговталися від приголомшеної перемоги В. Зеленського на президентських виборах, а «Слуги народу» – на парламентських. На момент здійснення моніторингу ще працював (і, здавалося, успішно) «турборежим» у Верховній Раді, а із «зеленими» були пов’язані сподівання на швидке й ефективне вирішення проблеми відновлення миру на Сході України.

Але уже й у жовтні 2020-го були очевидними деякі тенденції, які є очевидними у таблиці про електоральне лідерство політичних партій у різних обласних центрах, і які повністю підтвердилися за два місяці потому.

Інфографіка група “Рейтинг”

Так, «Рейтинг» стверджує, що станом на жовтень цього року у Вінниці найбільшою популярністю користувалася ПП «Слуга народу», за який готові були віддати свої голоси 27% мешканців міста (32% з тих, хто визначилися й точно підуть голосувати).

Друге місце займає «Українська стратегія» В. Гройсмана (13% і 15%), третє – «Європейська солідарність» (7% і 8%).

Прохідний бар’єр може подолати «Батьківщини» (5% і 6%), і десь недалеко – «Голос» з 4% підтримки.

27% рейтингу у «зелених» – це дуже багато. Але, водночас, це – менше на 5% у 11 виборчому окрузі (на виборах 21 липня «Слуга народу» набрала тут 30,85%), і майже на 7% (33,75%) менше в 12 окрузі. А падіння, погодьтесь, відповідальних за діяльність команди «Зе!» у Вінниці не красить жодним чином. Тим більше, що партія отримала усі важелі впливу у державі.

Тут, звісно, можна апелювати, що симптоматичною цифрою є як раз 32%, тобто стільки, скільки (дуже усереднено) проголосували за «Слугу народу» і на парламентських виборах. Але мусимо відкрити одну таємницю. За нашою інсайдерською інформацією, приблизно у цей же період на Вінниччині було проведено одразу декілька соціологічних дослідженнь, які зафіксували дещо нижчі результати по провідним політичним силам. Тож, остаточні дані групи «Рейтинг», які спиралися на дані менше 1000 респондентів, не зовсім коректно відображають наші місцеві реалії. Навіть, якщо вірити у цифру 32%, то і тут немає жодного зростання. А у нинішніх умовах це є синонімом низхідного тренду.

Падіння «Української стратегії» В. Гройсмана з 20% у Вінниці теж кидається у вічі.

Проте є два «але».

1) «УС» не пройшла до Верховної Ради, отже майже повністю відсунута від медійного поля;

2) «УС» досі удвічі випереджає «ЄС» П. Порошенка (за даними “Рейтингу”), який частоту присутності в інформаційному просторі лише збільшує.

Відповідно, можна зробити висновок, що лише за рахунок зробленого за минулі роки та вдалого позиціонування у якості «вінницького проекту», «Українська стратегія» цілком зуміла зберегти непогані стартові позиції перед початком нового політичного сезону. І ті величезні 22% респондентів, які ще не визначилися, за кого голосуватимуть, ще чекають на ту політичну силу, яка стане їм до вподоби. Судячи з наведених вище тенденцій, коли «нові» «зелені» уже почали «здуватися», а «старі» так і не зуміли оговтатися після поразки влітку цього року, майбутнє – саме за регіональними політичними проектами.

Можна звернути увагу й на інші деталі пропонованого дослідження. «Сила і честь», як і «ОПЗЖ» набирають по 3%.

Формально, у таких цифрах можна побачити можливості для непоганого старту, але фактично виборці цих політичних проектів живуть саме у Вінниці, а тому сільські території швидше зменшать загальний відсоток, ніж щось зможуть додати до нього.

«Свобода», «Партія Шарія», «Громадянська позиція» та РПЛ мають по 1%. Це у межах статистичної похибки, отже, потенційним кандидатам навряд чи слід інвестувати у дані партії в поході за мандатами на місцевих виборах.

0% у «Самопомічі» і ще один 0% в Аграрної партії – ще двох проектах, представлених в обласній раді. Що ставить на них жирний «хрест».

Ще одним, доволі маркерним показником є рейтинги можливостей міст (індексом задоволеності можливостями міста), за яким Вінниця поділяє 1-3 місце з Житомиром та Івано-Франківським. А також рівнем схвалення діяльності місцевої влади, відповідно до якого Вінницький міський голова має 70% довіри мешканців обласного центру, а міська рада69%. Це – п’ятий показник в Україні, який дозволяє нинішній муніципальній команді впевнено почуватися напередодні підготовки до місцевих виборів. Це більше, ніж удвічі (32%) за рейтинг підтримки столичного мера та незрівнянно з показниками довіри до міських голів Полтави (10%) і Херсона (9%).

І – на чому виконавці дослідження не роблять окремного акценту – показники довіри до Вінницької міської влади (70%) понад, ніж удвічі випереджають і рейтинг «Слуги народу» (32%).

Припустимо, що у подібній ситуації основні контури оптимальної стратегії міської влади уже визначені. Зберегти нинішній стан речей і не заважати «зеленій» команді потрохи руйнувати недобудовану партійну конструкцію зсередини.

У будь-якому випадку показники муніципального опитування «Рейтингу» є доволі показовими. Але на політичній арені Вінниці питання наступного переможця ще не визначено. Потрібно дочекатись нових політичних гравців нашого регіону. А поки що «нова/зелена» партія досягла електоральної «стелі», а її рейтинг пішов донизу. «Старі» партії конвульсивно шукають нові ідеї, які дали б можливість їм вийти із зони не перетинання 5% бар’єру.

А що ж прийде їм на заміну? Ну, подивимося… Згадки про регіональні проекти все голосніше лунають у ЗМІ та соціальних мережах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими.

Олена Семко