Як би це не звучало цинічно, але війна, у тому числі, є стимулом для бурхливого розвитку громадського сектору. Допомога війську і переселенцям, праця у шпиталях, “народна дипломатія”, коли люди розповідають за кордоном правду про ситуація і добиваються надання власній країні допомоги — все це шляхи до того, щоб після перемоги та відновлення миру оновлення політичної системи відбувалося не за рахунок “аби кого”, а з когорти тих, хто уже проявив себе, кого знають люди.

Не можна сказати, що Вінницька область у волонтерському русі пасла задніх. Так, і у нашому регіоні самовіддано працювало і працює дуже багато достойних людей, які зробили безліч корисних справ. Але було б перебільшенням стверджувати, що таке явище набуло системного характеру, а на Вінниччині зробили щось неординарне, з чого брали б приклад в інших областях. Будемо відвертими — тут немає того рівня громадської активності, яка започаткувалася в Одесі, Дніпрі, Львові.

І це — не докір тим активістам волонтерського руху, які зробили максимум у нинішніх умовах. Це констатація того факту, що вкотре місцевим політикам вдалося перехопити ініціативу й у цьому напрямку. А — як наслідок — на будь-яких загальнонаціональних, чи місцевих виборах після перемоги у списках кандидатів навіть рейтингових партій ми знову побачимо тих, хто отримав погодження на апаратному столичному рівні.

Між тим виборці — і це є очевидним — після такої війни шукатимуть альтернативу. І коли їм замість нових облич партії намагатимуться підсунути тих, чиї переваги полягають лише у тому, що вони зберегли вірність партійним бонзам, то така політика викликатиме у людей не просто відторгнення, а й опір.

Місцевих партійних очільників теж можна зрозуміти — вони з обережністю ставляться до усіх, хто міг би бодай потенційно створити їм альтернативу. Тому з більшим бажанням сприятимуть поширенню іноземної гуманітарної допомоги через підконтрольних депутатів, ніж співпрацюватимуть у цьому напрямку з незалежними волонтерськими центрами.

Але таке небажання (яке після року війни стало очевидним) робити ставку на молодь і шукати нові кадри для оновлення власних партійних структур — є шляхом до консервації ситуації, що у свою чергу, не задовольнить виборців.

Ризикнемо припустити навіть гірший варіант. Вінницька область, якщо вона залишиться цікавою столичним політикам лише як не такий великий сегмент електорального поля, з яким не потрібно особливо рахуватися, може надовго залишитися у переліку типових провінційних територій, без впливового лобі на центральному рівні.


Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика


Те, що буде згодом, можна побачити на прикладі депутатів-”слуг” від Вінниці. До виборів 2019 року у місті їх мало хто знав, а тому балотування від популярної рейтингової партії — будемо у цьому відвертими — є цілком і повністю “заслугою” партійного апарату, мотивація рішень якого залишилася для вінничан загадковою. Як наслідок — й аморфна поведінка нардепів від 11 і 12 округу у Раді, і вакуум у ЗМІ, який дуже-дуже зрідка переривається скандальними новинами з корупційною складовою.

А причина цього є зрозумілою — партійний апарат, замість ставки на активістів, зробив її на підконтрольних “ноунеймів”.

Набагато гіршою ситуація може бути на місцевих виборах, коли завдяки дефіциту медійно відомих представників громадського сектору, владу утримають ті, хто перебуває при ній багато років. І продовжує працювати так, начебто нічого у країні не змінилося (в кожній ОТГ вам багато можуть розповісти про місцеві клани і групи та стиль їхньої поведінки).

Все, сказане вище, — не питання до влади, яка на дані процеси вплинути не може. І, звісно, не питання до партійних апаратів, які як працювали за методами “КПРС”, так і працюватимуть далі.

Це питання до громадського сектору активніше просувати самих себе у відстоюванні інтересів суспільства і громади, не дозволяючи чиновникам і політикам встановити над собою контроль.

Іншої “лавки запасних” для оновлення влади в Україні (крім військових) — немає.

Центр соціально-політичного моніторингу “Вектор” для видання “Політична Арена Вінниччини”

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo