В інформаційному просторі за останній тиждень декілька разів промайнуло слово «ломка», яке характеризувало самовідчуття активних учасників сфери публічної політики. Замкнені у чотирьох стінах, народні трибуни мають відчайдушно вигадувати хоч щось, що нагадало би про них самих. При тому, що стрічка новин насичена доволі потужним потоком повідомлень. Але знайти себе у ньому частина політиків не може.

І уже в цьому виявилася величезна відмінність між тим, у кого із самого початку були певні змістовні напрацювання, і тими, хто звик робити ставку на гучність повідомлень. Тому усілякі «ляшки» опинилися у ситуації ведучого популярного телешоу, коли в студії під час прямого ефіру вимкнули світло.

Звісно, не може не постати питання: що вважати «змістом», а що ні. Спробуємо розповісти про це на прикладах.

Мляво штовхаються один з одним групи ботів та місцеві «активісти», яких від ботів відрізняє хіба що наявність персонального інтересу до тих або інших ділянок землі, активів та бюджетних грошей.

З’явилося десь близько 10 нових сайтів регіональної специфіки, з вигаданими прізвищами головних редакторів та на 99% наповнених передруками вінницьких новин з місцевих ЗМІ. Головне їх завдання – розповсюджувати власні поодинокі політичні матеріали з єдиного координаційного центру, створеного під місцеві вибори. Головні об’єкти критики нових сайтів – міська влада Вінниці та політики з орбіти експрем’єра Гройсмана.

Зникнуть ці сайти так само раптово як і з’явились. Негайно після припинення фінансування, тобто максимально – після виборів. Якщо звісно їх власники не переламають політичну ситуацію в місті та області та не прийдуть до влади. Поки що ці сайти-рерайти намагаються масово потрапити в агрегатор новин “Укрнет”, інакше про їх існування можна буде дізнатись хіба що з реклами в соцмережах. З цим завданням “сайти” поки що справляються, однак утриматись в стрічці “Укрнета” доволі складно, а вилетіти – легко, звісно якщо в ворожих політичних штабах знають елементарні ази і алгоритми роботи інформаційного поля країни. Судячи з активності нових специфічних сайтів в новинних агрегаторах – в штабах опонентів інформаційними азами не володіють.

Деякі місцеві політики намагаються звернути на себе увагу тим, що намагаються підвищити свій статус до рівня основних і єдиних опонентів місцевої влади. Причому чомусь переконані, що про них розповідає «весь Ютуб, весь Фейсбук».

Це – відсутність змісту. Спроба видати «форму», тобто сам факт появи в інформаційному просторі за причину.

Причому, інколи і привід є, але використати його вдало не виходить. Так, представники опозиції отримали нові методички, за допомогою яких добивають останні цвяхи у труну недієздатної центральної влади. Інколи це виглядає аргументовано.

Інколи – не дуже. Наприклад, деякі з місцевих інтернет-видань, якими керують вінницькі активісти оприлюднили матеріал, що на Вінниччині в окремих медичних установах віправляють співробітників у відпустку за власний рахунок. Без роботи залишились і працівники вузькопрофільних закладів. Серед таких закладів Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня, в якій без зарплати у березні залишились 123 працівники; «Вінницький обласний спеціалізований клінічний диспансер радіаційного захисту населення Вінницької обласної ради» – 22 працівники; «Вінницький обласний онкодиспансер» – 59 працівників.

І навіть процитували -😱- з цього приводу голову комісії обласної ради «свободівця» Андрія Вигонюка:

«В умовах пандемії усіх без виключення медпрацівників необхідно заохочувати фінансово, гарантувати соціальний захист та зберігати на робочих місцях на випадку різкого погіршення ситуації, але це відповідальність державних органів влади, за які три чверті вінничан голосували на виборах. Натомість центральна влада намагається всю відповідальність за охорону здоров’я покласти на місцеві громади».

Формально Вигонюк має рацію. Але придивимося до ситуації уважніше і дізнаємося, що впровадження другого етапу місцевої реформи з 1 квітня цього року та відповідно зміну моделі фінансування – через Національну службу здоров’я України – було анонсовано задовго до початку епідемії. Тоді слід було або протестувати, що мала робити обласна рада, депутатом якої є Вигонюк, або термінову шукати можливості для фінансування за рахунок обласного бюджету. Одеська область такі можливості знайшла. Натомість Вінницька обласна рада, як завжди, розвела руками, сказала, що в усьому винні у Києві і від пошуку альтернативних варіантів відмовилася.

А тепер, звісно, винен хто завгодно, тільки не керівництво обласної ради.

До речі, третій або четвертий раз поспіль у наших щотижневих дайджестах задаємо питання: «А де воно (керівництво) взагалі? Відгукніться!»

Є за що критикувати владу? Та, будь ласка. Фактів вдосталь. Наприклад, цей. Департамент міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної державної адміністрації уклав угоди на проведення офіційних прийомів у ресторанах та на розміщення в готелях іноземних гостей. Послуги обійдуться місцевому бюджету у 164 526 гривень.

Загалом департамент виклав на сайті онлайн-закупівель Prozorro чотири угоди. У першій з них, укладеній 3 квітня, йдеться про витрати на розміщення представників іноземних делегацій у готелях. Вартість послуги – 70 000 гривень. Вчора ж, 8 квітня, ОДА уклала ще один аналогічний договір, але вже на суму 24 000 гривень. Сума не надто велика, але з урахуванням того, шо наразі області потрібна кожна копійка, і такі витрати можна розглядати, як сумнівні.

Але опозиція, як ми вказали вище, ловить «хайп» та буцається сама з собою на ботофермах.

А що тоді є «змістом», про який ми говорили вище?

Ось, наприклад, це повідомлення.

Володимир Гройсман запевнив, що відтепер буде боротися за те, щоб скасувати норму про дозвіл юрособам виходити на земельний ринок і концентрувати землю.

– Це не українська реформа. Вона не дасть ефекту. Ми один раз відпустимо стратегічний ресурс і забудьте про нього… І чому з 2024 року? Всі говорять про те, що кілька років буде криза. Тобто в 2021-2023 роках буде складна ситуація. У великих компаній не буде грошей для купівлі землі. Але з 2024 року вони знають, що у них з’явиться ресурс, і вони зможуть купити той обсяг землі, який їм потрібно. Натомість фермер залишиться зі своїми проблемами наодинці.

До Гройсмана можна ставитися по-різному, але у даній публікації є:

1) проблема; 2) пояснення чому проблема серйозна; 3) ставлення до проблеми; 4) шляхи подолання.

Зміст є й там, де муніципальна влада намагається діяти максимально відсторонено від політики. Так, Вінниччина – серед регіонів, які роблять найбільше ПЛР-тестів.

У Вінниці на двох місцевих фабриках шиють для медиків захисні костюми. Колективи підприємств відгукнулись на пропозицію міського голови Сергія Моргунова частково переорієнтувати виробництво для потреб медицини.

Загалом міська рада замовила фабрикам 17 300 спеціальних захисних комбінезонів. З яких на підприємстві ПрАТ «Володарка» шиють 10 000, а на швейній фабриці «Поділля» – 7300. Захисні комбінезони передадуть до медичних закладів міста.

У Вінниці майже 500 медпрацівників отримали грошові надбавки. На позачерговій сесії Вінницької міської ради 18 березня депутати прийняли рішення про нарахування надбавок лікарям на період карантину. Підвищити заробітну платню мали інфекціоністам, медикам «швидкої» та працівникам приймальних і реанімаційних відділень міста. За березень надбавки нарахували 476-и медпрацівникам. Станом на 10 квітня персонал інфекційного відділення вже отримав надбавки. Решта отримають до кінця тижня.

Все це той зміст, який капіталізуватиметься на місцевих виборах у рейтингові показники та голоси виборців.

Тим часом, за нашою інформацією, на підході новий місцевий політичний проект, який вже підбирає людей по районам Вінницької області та незабаром розгорне штаби.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net