• Телеграм-канал “Воєнна арена Вінниччини” провів опитування читачів на тему зміни ставлення до провідних українських політиків.

Зокрема, відвідувачам пропонувалося відповісти на запитання: “Після початку повномасштабної агресії росії ваше ставлення до чинного президента та потенційних кандидатів:

1) Змінилося в кращу сторону; 2) Змінилося в гіршу сторону; 3) Не змінилося”.

Респондентам пропонувалося дати оцінку Володимиру Зеленському, Петру Порошенку, Юлії Тимошенко, Володимиру Гройсману та Дмитру Разумкову.

І хоча загальноукраїнський рейтинг Володимира Гройсмана, згідно з останніми довоєнними соціологічними опитуваннями, коливався у межах 2-3%, а під час воєнного стану впав до відмітки 1,8%, все ж врахуємо те, що на Вінниччині в обласній та міській раді, а також у вінницьких ОТГ “Українська стратегія Гройсмана” займає наразі домінуюче становище.

Результати (а в кожному опитуванні взяли участь понад 4 000 читачів) виявилися наступними:

ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ – 67% опитаних заявили, що їхнє ставлення до Зеленського з початку війни змінилося у кращий бік, 9% мають протилежну думку, для 24% нічого не змінилося.

ПЕТРО ПОРОШЕНКО – лише 8% змінили своє ставлення до Порошенка у кращий бік, 58% обрали варіант “Змінилося в гіршу сторону”, а 34% власне ставлення до екс-президента не змінили.

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО – ще гіршою є ситуація для Юлії Тимошенко. Лише 1% змінили своє ставлення до неї у кращий бік, 54% погіршили власні думки про неї, для 45% ситуація не змінилася.

ДМИТРО РАЗУМКОВ – 7% визнали, що покращили ставлення до Разумкова, 27% – погіршили, а 66% не бачили причини для зміни власних оцінок його діяльності.

ВОЛОДИМИР ГРОЙСМАН – по відношенню до Гройсмана 9% опитаних покращили власну думку, 31% заявили, що змінили ставлення на гірше, для 60% нічого не змінилося.

Дані оцінки, звісно ж, є доволі умовними, адже під час війни політичні чвари явно пішли на другий план. А єдиний доступний зріз громадської думки з рейтингами довіри до політичних сил під час війни (“Оперативна соціологія”, квітень 2022 р.) свідчить про те, що лише дві партії (“Слуга народу”, 72,3% і “Європейська солідарність”, 9,4%) можуть впевнено претендувати на потрапляння до наступного скликання Верховної Ради.

“Батьківщина” (3,5%) і “Розумна політика” (2,9%) ще можуть нароститимелекторальні показники до 5%, а у всіх інших ситуація є набагато гіршою.

Додамо до цього заборону цілого сегменту проросійських партії — від ОПЗЖ до Партії Шария, і можна сміливо припускати, що після війни весь політичний сектор буде формуватися “з чистого аркуша”.

Поки ж, на основі даних нашого опитування, можна стверджувати наступне.

Популярність Володимира Зеленського — це показник довіри до влади у цілому, у тому числі — до ЗСУ та представників ВЦА. Які не втекли, зуміли організувати опір ворогові на прифронтових територіях та мобілізаційні та оборонні заходи у тилу.

Перемога відкриє Зеленському шлях і до перемоги на наступних президентських виборах, і до формування конституційної більшості в новому парламенті. Але і проблеми на фронті, а також дезорганізація економіки та соціальної сфери можуть зробити з центральної влади основну мішень для критики з боку суспільства.


У Порошенко є сталий електорат — у межах 10% — і він не розчарувався у лідерові “Євросолідарності” і сьогодні. Проблеми можуть виникнути, якщо ОП все ж наважиться “додавити” конкурента корупційними справами. І тоді Порошенко доведеться знову виїжджати з країни. Але поки він власну “генеральну лінію” тримає, а тому й зберігає контроль над базовим електоратом.


Юлія Тимошенко відверто “загубилася”. Усі традиційні для мирного часу PR-акції більше не працюють, а вигадати щось нове — таке, що б вплинуло на її колишніх симпатиків, при всьому її досвіді — не виходить.


У Разумкова є потенціал. І якщо він більш чітко буде формулювати спрямовані на цільову аудиторію меседжі — 66%, які не змінили власне ставлення до нього, можуть перейти в групу 7%, які спостерігають за його діяльністю та схвалюють її.


Схожі показники у Гройсмана, але слід мати на увазі, що для Разумкова Вінницька область — один з багатьох регіонів, а для Володимира Борисовича — це єдина базова територія. Тому для Разумкова 7% – це відносний успіх, а для Гройсмана 9% – дуже невеселий показник. До цього потрібно додати, що антирейтинг Гройсмана у Вінниці, який зафіксувало наше опитування, можна назвати рекордним за всю політичну історію колишнього прем’єра і мера Вінниці.

Адже 31% вінничан, які взяли участь в опитуванні, зазначили, що в них погіршилось ставлення до Гройсмана після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Є значна частина антирейтингу і в показнику 61%, які не змінили свого ставлення до колишнього очільника обласного центру.

Втім, ще раз наголосимо — і хід війни, і її наслідки можуть кардинально змінити геть усі нинішні “розклади” в українській політиці.

Для порівняння з нашим опитуванням – на інфографіці дані соцопитування “Оперативної соіціології” ↓

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net