На сторінці «Фейсбук» – «Політична арена Вінниччини» було проведено опитування користувачів:

«Чи відчули ви особисто якісь зміни на краще після зміни влади (Президента, Уряду, Верховної Ради) в країні?»

15% погодилися із тим, що жити стало краще, 85% вважають, що нічого не змінилося. Або ж стало тільки гірше.

Опитування проводилось протягом 7 днів з аудиторією охоплення всіє області. Участь в опитуванні взяло 400 чоловік. Для порівняння, для класичного соціологічного дослідження в масштабах Вінницької області в форматі face-to-face достатньо 1000 респондентів, при цьому статистична похибка буде на рівні 2%.

При цьому, ми визнаємо всю умовність репрезентативності нашого опитування, оскільки воно було проведено:

1) серед користувачів «Фейсбуку», які відвідали нашу сторінку;

2) серед тих, хто згодився взяти участь у дослідженні;

3) у переважній більшості – серед вінничан, оскільки мешканців інших регіонів України навряд чи сильно цікавить ситуація на Вінниччині.

Однак подібне опитування нашого видання перед другим туром виборів президента по Вінницькій області чітко зафікусвало 75% за Зеленського та 25% за Порошенка. Зверніть увагу на дату опитування – 2 квітня. Це результати опитування вінничан майже за місяць до дня голосування в другому турі.

Тоді навіть нам ці цифри видались дивними і ми грішили на нерепрезентативність опитування в соціальних мережах, але день голосування лише підтвердив точність результатів опитування.

У той же час, дана форма вивчення громадської думки як раз набуває актуальності у контексті того, що воно:

1) дає зріз в активному громадському середовищі, яке користується соціальними мережами;

2) відображає точку зору тих, хто не просто пасивно спостерігає за розвитком подій та, як правило, не ходить на вибори, навпаки – саме тих, хто до виборчих дільниць дійде і має уже сформовану точку зору;

3) у вінницькому середовищі.

Якщо з цього зробити стислий висновок, то він полягатиме у тому, що завищені очікування вінничан від перемоги Володимира Зеленського на президентських та кандидатів від «Слуги народу» на парламентських виборах поки що не виправдалися.

Даний висновок з локального, по-суті, опитування підтверджують й інші цифри. Згідно результатів опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» протягом 19-22 жовтня 2019 року, 18% опитаних вважають, що за останні 12 місяців економічне становище в країні покращилася, 47% говорять, що воно не змінилося, і 29% – стверджують, що ситуація погіршилася. Подібні оцінки і щодо фінансового становища сімей: 17% – вважають, що ситуація покращилася, 53% – не побачили зрушень і 30% – сказали про погіршення.

Тобто 18% у всеукраїнському масштабі не настільки відрізняються від 15% умовно задоволених на вінницькому рівні.
Натомість більшість українців, як і вінничан, як ми бачимо, доволі скептично оцінює перші місяці перебування при владі нової команди.

Чому так? На дану проблему можна подивитися з двох точок зору.

Перша – суб’єктивне відчуття реальних економічних змін на краще («кишеня і шлунок»).

Друга – системні зміни у державі («прийде весна – будемо саджати»).

З першим не дуже склалося. Попри усі обіцянки про 40% росту ВВП та очікування чергового економічного «прориву», поки що ми бачимо лише планове зростання тарифів і офіційне визнання дефіциту коштів на соціальну сферу.

Щодо «посадок», то й тут не зовсім склалося. Жодну резонансну корупційну справу до логічного завершення і судового вироку не довели.

Верховна Рада функціонує в режимі перманентних скандалів та конфліктів у середовищі монобільшості.

Функціонери режиму Януковича не просто повертаються в Україну, а й переходять у контрнаступ.

На що дані проблеми помножуються на Вінниччині? На поки що незрозумілий кадровий ступор обласної влади, в якій залишилися усі ті, кому виборці продемонстрували «червону картку» на минулих виборах.

На самоусунення більшості обраних від Вінниччини народних депутатів від реального вирішення місцевих проблем, натомість ініціювання ними початку конфлікту зі структурами самоврядування.

На демонстративне заморожування бюджетного фінансування низки стратегічних проектів у Вінниці та області. На повільне перенесення деяких органів влади з Вінниці до інших міст.

Буде відповідна реакція вінничан? Обов’язково. Уже наступного року.

На наступних місцевих та, судячи з усього, позачергових парламентських виборах.

І саме активна частина вінницької громади, яка цікавиться політичним життям регіону, дані тенденції відчула найпершою.

Що робити новій владі? Як мінімум звернути увагу на дане опитування і зробити висновки.

Віталій Горковчук

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net