Як і обіцяли, цього року особливу увагу ми присвятимо Вінницькій обласній раді. Наша редакція буде уважно стежити за діяльністю її керівництва та депутатів, висвітлювати їхню діяльність (і бездіяльність), аналізувати процеси, які раніше були справою винятково внутрішньої кухні депутатського корпусу. Надто довго обласна рада перебувала у стані абсолютного комфорту, адже місцеві журналісти та оглядачі з різних причин не надто нею цікавилися, а тому й громадськість не була обізнана — що саме коїться у жовтому будинку на Соборній, 70. Переконані — багато хто з пересічних вінничан і досі не знають, що така структура існує у реальності.

Ситуація ця є тим більш ненормальною, що саме депутати обласної ради визначають цільове призначення для значної частини бюджетних коштів — грошей платників податків, тобто нас з вами. Взагалі, депутати, а особливо керівництво дуже люблять вихвалятися — що саме вони спрямували кошти на підтримку тієї, чи іншої програми, забезпечили фінансування певних проєктів. Але ніколи не додають, що гроші ці не їхні. І уже це змушує нас втрутитися, уважніше придивившись – на що саме їх витрачають народні обранці.

Почнемо з найцікавішого — аналізу бюджету Вінницької області на 2022 рік. Чесно кажучи, подібною невдячною справою місцеві медійники перейнялися ще менше, ніж роботою обласної ради в цілому, не кажучи вже про скандали, у які періодично потрапляють депутати. А дарма — пізнавального там багато. Особливо, якщо порівнювати те, що спікери облради кажуть на публіку й те, що у реальності зафіксовано у документах. Не зайвим буде й більш детальний аналіз тих фактів, які посадовці подають у якості «перемог», значна частина з яких формулюється у спосіб: «так, все добре, але…»

Ось на ці «але» й подивимося.

На папері — все чудово  

24 грудня Вінницька обласна рада затвердила звіт свого голови В’ячеслава Соколового, а також ухвалила бюджет Вінницької області на 2022 рік. Згідно з оцінкою того ж Соколового, бюджет «буде соціально спрямованим». Отже, начебто має бути передбачено, що на програми підтримки населення виділятиметься більше коштів. 

Теоретично підстави для цього є. 

Планується, що доходи обласного бюджету складуть 4 млрд 613 млн (у попередньому проєкті, цифри з якого поширювалися у ЗМІ – 4 млрд 567,2 млн грн); видатки – 4 млрд 610 млн (попередньо – 4 млрд 572 млн грн); повернення кредитів до обласного бюджету – 9 млрд 248,8 млн грн; надання кредитів з обласного бюджету – 11 млрд 926 млн (у проєкті – 4 млрд 426,8 млн грн). 

Профіцит за загальним фондом обласного бюджету складе профіцит за загальним фондом обласного бюджету – 20 499 463,00 гривень, але стільки ж складає й дефіцит, тому дивуватися таким значним цифрам не слід – це просто рахункові розрахунки. Хоча в офіційному повідомленні Вінницької обласної ради йшлося лише про профіцит. Ну, сам себе не похвалиш…

 

Оборотний залишок бюджетних коштів обласного бюджету складає 10 тис. гривень, що становить 0,004% видатків загального фонду обласного бюджету, резервний фонд – 14 млн 741 тис. грн. 

Для порівняння – у минулому році доходи обласного бюджету мали скласти 4 млрд 309,6 млн грн; видатки – 4 млрд 302,6 млн грн. Тобто у 2022-му обласна влада має наміри на 303 млн грн (7%) більше заробити і на 308 млн грн більше витратити. 

Як бачимо, «доопрацювання» бюджету за десять днів після появи його попереднього проєкту, призвело до зростання показників на 50 млн у графі «прибутки» та на 38 млн за статтями видатків. Вільне поводження з такими сумами уже викликає певне здивування, наприклад, перший заступник голови облради Кістіон, коли поширював за пару днів до офіційного ухвалення бюджету попередні цифри, вочевидь, ще не знав, що вони зміняться. 

За нашими даними, за пропозицією постійної комісії з питань стратегічного розвитку, інвестицій та місцевого самоврядування під головуванням губернатора В. Скальського, у проєкт бюджету були внесені правки на збільшення дохідної частини на 40 млн грн. І згодом доведені до ОДА. Де шукати гроші – депутати не сказали.  

Але, припустимо, що депутати та чиновники ОДА раптово згадали про якісь нові джерела надходження коштів. 

Щоправда, у порівнянні з іншими областями картина не така райдужна. Так, у Полтавській області, де населення майже на 200 тисяч менше, ніж у Вінницькій (1 млн 386 тис. проти 1 млн 545 тисяч), доходи бюджету на 2022 рік заплановано в обсязі 5 млрд 284 млн грн. 

Справедливості заради зазначимо, що у промисловій Запорізькій області з населенням трохи більше, ніж у Вінницькій (1 млн 685 тис.) дохідна частина бюджету становить 5,8 млрд грн, у сільськогосподарській Івано-Франківській (1 млн 367 тис.) — лише 2,8 млрд грн. 

Тому ключове питання не лише у тому, як заробити гроші, а й як справедливо їх витратити. Хоча (ще раз зробимо припущення) у випадку з Вінницькою областю деякі цифри гарно виглядають на папері. Проте викликають сумнів і навіть певні побоювання. 

Місцеві ЗМІ написали, що напередодні голосування за бюджет у стінах обласної ради вибухнув «скандал» між депутатами (які вимагали більше грошей) та Департаментом фінансів ОДА, керівництво якого не вважає чимось екстраординарним заходити у боргове кредитування для покриття видатків. 

Також директор Департаменту Микола Копачевський згадав про «оптимізацію» (читай – закриття) декількох закладів охорони здоров’я, але, судячи з того, що з цього приводу депутати заперечень не мали – жодних принципових протиріч між ОДА та облрадою не було. За бюджет проголосували.

Далі буде…

Повну версію нашого дослідження вже можна прочитати на нашому “Патреоні❗️

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net