Ілюстрація - "ОПОРА"

• Політичне експертне середовище продовжує аналізувати – якими можуть бути наслідки повернення до змішаної 50/50 виборчої системи, де половина депутатів обиратимуться в одномандатних округах. Арахамія недарма озвучив подібний сценарій, отже його відпрацювання йде на Банковій повним ходом.

• Мета адміністрації Зеленського зрозуміла – утримати більшість у парламенті завдяки перемозі в округах ресурсних кандидатів, які завжди співпрацювали з будь-якою владою.

• Але тут може виникнути доволі неприємна для Банкової ситуація. Стисло її можна описати таким чином, що абсолютна більшість (крім 10-15 осіб) з нинішньої «зеленої» команди гарантовано програє на виборах в округах. І тоді на авансцену вийдуть ресурсні депутати, які зовсім по-іншому будуть ставитися до деяких не завжди адекватних кроків команди «слуг».

Подивимося на те, скільки «багнетів» може дати новій парламентській коаліції Вінниччина.

Округа № 11 і 12 з поля впливу поки що «зелених» викреслюємо

Пашковський і Драбовський зникли з місцевого політичного обрію. Змагання тут може відбутися між тим, хто був раніше – Порошенком (або Порошенком-молодшим) і Домбровським («Вінничанами») та тими, кого спробує нав’язати В. Гройсман.

Але у 13-18 округах ситуація не така однозначна

Для її попередньої оцінки подивимося на суху статистику рейтингу якості депутатської роботи. Так, навесні цього року ГМ «Опора» зробила моніторинг діяльності вінницьких нардепів у Верховній Раді.

 

Зокрема, за кількістю ініційованих законопроєктів шкала ефективності вінничан коливається від 47 у Г. Вацака і 32 у Л. Білозір 

 

 

до 5 у Петра Юрчишина і 1 у Максима Пашковського. За кількістю виступів – беззаперечний лідер Л. Білозір – 23. Для порівняння – у Борзової, Юрчишина і Пашковського – 0.

Ефективність Геннадія Вацака та Лариси Білозір відзначено ще в одному рейтингу «Опори» – кількості зареєстрованих та ухвалених у 2021 році законопроєктів. Так, у Вацака другий показник з результатом 179 проєктів, співавтором яких він є та 12 – ухвалених (6,7%). У Лариси Білозір – третій (141 внесений та 14 ухвалених). Показово як лідерство у першій номінації, хоча тій самій опозиції ніхто не заважає вносити законопроєкти (щоправда, більшість завжди намагається блокувати опозиційні ініціативи). Так і доволі серйозні показники у другій категорії, адже кожен прийнятий закон у той, або інший спосіб змінює життя українського суспільства.

У підсумку, єдиною з вінничан депутаткою, яка потрапила до ТОП-10 законодавців, була саме Білозір.

Депутати від ОПЗЖ (Козак, Столар, Рабінович, Шенцев, Медведчук) натомість лідирують у списку прогульників, але це вже зовсім інша розмова.

В цілому ж, за два роки роботи серед вінничан лідерство утримає Білозір, у якої 184 ініційованих законопроєктів (149 у Вацака і 65 у Кучера) та 119 виступів (22 у Кучера, 8 у Вацака). Відвертий аутсайдер – Пашковський з 19 участю у соавторстві законопрєктів та 2 хвилини 47 секунд виступів.

Зрозуміло, що гроші депутатам платять не лише за те, що вони про щось розповідають у сесійній залі, але показник менший, ніж 3 хвилини свідчить лише про те, що народному обранцю про проблеми своїх виборців й сказати немає чого.

Але повернемося до Вінниччини. Вказані вище Вацак і Білозір є членами депутатської групи «Довіра» та входять до об’єднання «Ми – вінничани», де крім них уже офіційно працюють ще один нардеп Микола Кучер та ексгубернатори Вінниччини Олександр Домбровський та Валерій Коровій, а днями приєднався ще один колишній народний депутат – Сергій Кудлаєнко, останній, до речі може значно підсилити місто Вінницю.

Зрозуміло, що кожен з них – у випадку повернення змішаної системи – зможе спробувати власні сили на одному з 8 округів Вінницької області. Тим більше, що та сама Білозір публічно підкреслювала, що «мажоритарка» і для неї, і для її виборців, які безпосередньо бачать депутата і спілкуються з ним – є більш привабливою виборчою системою, аніж пропорційна з відкритими списками.

До речі, Вінницька область на парламентських виборах 2019-го дала для «зелених» кандидатів один з найгірших результатів у мажоритарних округах. На відміну від областей, де з легкістю вигравали весільні фотографи (Запорізька) та газові контролери (Житомирська), вінницький десант «слуг», делегований в 6 округів за межами обласного центру в основному командою Калетників – програв. Єдиний виняток стався у 14-му виборчому окрузі з Іриною Борзовою.

Проте у світлі останніх подій, а також всієї тарифної історії, яка з кожним сезоном заграє новими барвами, і їй вкрай складно буде повторити свій успіх на наступних виборах.

Натомість Вацак, Кучер і Білозір цілком можуть скласти основу тієї команди, яка претендуватиме на перемогу в усіх 8 вінницьких округах.

Проте розглянемо й той варіант, що Зеленський не ризикне скасовувати Виборчий Кодекс, побоюючись реакції іноземних партнерів. Хоча, вустами Арахамії, й зондує це питання.

Тоді справа для мажоритарників з Вінниці ускладниться у тому сенсі, що їхній політичній партії доведеться набирати 5% (хоча у Верховній Раді ведуться розмови про зниження бар’єру до 3%) в масштабах всієї країни. А отже, аналогічні групи ресурсних кандидатів мають діяти, принаймні, у більшості областей. Але це вже питання перспективних перемовин між різними політичними об’єднаннями впродовж всього наступного року.

Резюмуючи, підкреслимо, що ефективність групи «Довіра» доведена статистичними даними та (не будемо у даній публікації перераховувати факти) роботою в округах. Цілком можливо, що «Вінничани», знайшовши формат об’єднання в інших областях з аналогічними групами, зможуть достойно виступити на виборах у випадку залишення пропорційної системи з регіональними виборчими списками. Майже гарантовано вони переможуть у власних округах, якщо система повернеться до змішаної.

Але для «Довіри / Вінничан» поки що не вистачає головного, на базі чого об’єднується команда – загальної ідеї. При всій своїй слабкості така ідея є у «Слуг» та ідеологічних партії – ОПЗЖ, «Євросолідарності», «Батьківщини». Хоча відсутність чогось – це також можливість. У даному випадку – знайти цю ідею.

Ілюстрація – “ОПОРА”

Підписатись на наш телеграм-канал Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net