Наприкінці серпня наше видання провело на Телеграм-каналі два опитування: щодо ініціативи Президента України Володимира Зеленського прирівняти корупцію під час війни до державної зради та щодо створення Вінницькою міськрадою спецфонду, на рахунки якого усі бажаючі можуть донатити на ЗСУ.
В обох опитуваннях взяли участь понад 1000 учасників, тож результати можна вважати цілком репрезентативними.
Сфери опитувань, звісно, далекі одна від одної. Однак деякі висновки стосовно загальних настроїв у суспільстві, з огляду на цифри результатів соціологічного зрізу, все ж можна зробити.
Підтримка ініціативи Зеленського тотальна
Так, ініціативу Глави держави щодо прирівняння корупції до держзради підтримали 86% респондентів, 10% вважають, що це популізм, а тому не підтримали новацію, ще 4% обрали варіант «Важко відповісти».
Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика
Ініціативу Вінницької міськради 58% вінничан вважає знущанням
Якщо говорити про результати другого опитування, то вони наступні:
- 58% – вважає, що це не рішення, а відверте знущання над вінничанами, друге місце
- 24% – схилилися до думки, що це невдалий трюк політтехнологів, які вважають вінничан інтелектуально обмеженими;
- 6% – «Все правильно! Вінничани повинні донатити на ЗСУ, а бюджет пустити на ремонти і зарплату міськради»
- 3% – «Підтримую створення фонду»
- 7% – «Важко відповісти»
- 2% опитаних навіть запропонували власні варіанти.
PR-складова обох ініціатив
Сьогодні ми не будемо детально зупинятись на якості PR-технологій та пошуку позитивних інформаційних приводів Офісу Президента і вінницької мерії. Наше видання раніше приділяло достатньо уваги аналізу вдалих і провальних технологій в місцевій та національній політиці. Варто лише зазначити, що на сьогодні швидкість і якість реакції PR-команди Володимира Зеленського практично безальтернативна.
Будь-яка інформація чи суспільні настрої переважно вдало направляються Банковою в потрібне русло, з використанням спікерів, ЗМІ, соцмереж, таргету, діджитал кампаній, масштабними публічними проєктами, перенесенню фокусу уваги з однієї проблему на іншу, і т. д. Вся інша частина українського політикуму продовжує користуватись старими, малоефективними, а іноді навіть шкідливими методами привернення уваги до своєї діяльності.
В цьому контексті діяльність вінницької місцевої влади та однієї місцевої партії, яка має більшість у вінницьких радах, можна вносити у підручники з політтехнологій “як не треба робити”, особливо під час війни. Останнім часом у цієї політичної групи не вдається потрапити в актуальну повістку суспільних настроїв.
В політикумі давно не секрет, що Офіс Президента проводить постійні заміри суспільної думки на різноманітну тематику, можуть собі дозволити подібні дослідження і у Вінниці, але, як здається нашій редакції, проблема вінницьких політиків не у відсутності ресурсів.
Основний висновок з порівняння результатів опитувань
Мешканці Вінниці та області почали кардинально відмежовувати центральну владу (Зеленський) від структур місцевого самоврядування (міська рада / міськвиконком).
Якщо згадати ситуацію років 5-7 тому, то такого дуалізму не було й близько – і столичні функціонери, і місцеві чиновники сприймалися виборцями у якості абстрактної «влади».
Ситуація почала змінюватися під час карантинних обмежень 2020-го року, які серйозно вдарили по кишені та повсякденному комфорту багатьох людей.
Тоді більшість скептично оцінювали діяльність центральної влади, яка начебто не підготувалася до епідемії, а всю протидію процесу поширення ковіду звели до жорстких обмежень. Натомість рівень довіри до посадовців місцевого самоврядування, які переживали з мешканцями усі труднощі карантину та сплеску захворюваності, значно збільшився. І не лише у Вінниці, а й в інших містах України. Як наслідок – це стало однією з причин успіху на місцевих виборах 2020 року регіональних політичних проєктів.
Сьогодні ж ситуація кардинально змінилася. Українці під час війни довіряють керівництву країни та підтримують його лінію на війну до перемоги над агресором. Тому й погоджуються з жорсткими рішеннями, у тому числі й у контексті посилення боротьби з корупцією.
Стосовно ж місцевої влади, то у багатьох її ініціативах і рішеннях, можливо вперше за багато років, громадяни почали шукати і знаходити «подвійне дно».
Саме по собі рішення утворити спеціальний фонд збору коштів на допомогу ЗСУ, начебто є вірним кроком (принаймні у форматі подання новини у ЗМІ). Але по суті, подібне починання може виглядати в очах багатьох людей, як бажання місцевої влади перекласти на плечі пересічних громадян й це питання.
З огляду на неодноразову критику муніципальної влади Вінниці за пасивну позицію у питанні допомоги ЗСУ, результати проведеного опитування є цілком логічними.
Читати: Податки вінничан на допомогу ЗСУ – між заголовками та реальністю
Вінничани починають задаватися питанням, що місцева влада не лише неефективно управляє зібраними податками, а й намагається вирішувати власні проблеми за рахунок додатково зібраних з людей коштів.
Зрозуміло, що справа донатів є добровільною і ніхто до неї примушувати не буде (можливо). Але значна кількість вінничан уже вважає, що фонд цей потрібен місцевим чиновникам винятково для того, щоб за зібрані з людей кошти чиновники міськвиконкому мали змогу провести низку PR-акцій, мовляв, місцева влада допомагає ЗСУ. Посилює це переконання й той факт, що раніше міська влада аналогічним чином розподіляла отриману з-за кордону гуманітарну допомогу.
Сумарно з результатів наведених вище опитувань можна зробити той висновок, що на наступних виборах, які все ж можуть відбутися у 2024 році (принаймні, до цього закликають західні союзники), представникам місцевої влади буде значно складніше утримати наявні позиції, ніж лідерам загальнонаціональних партійних проєктів (а тим більше – президентській партії) претендувати на розширення електоральної бази.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo