Днями Вінницька муніципальна влада бадьоро відзвітувала про збільшення бюджетної допомоги ЗСУ.
Чиновники міськвиконкому заявили, що на забезпечення військових формувань станом на 1 серпня з міського бюджету Вінниці виділили 91,3 мільйона гривень. Крім того, 96,5 мільйона гривень витратили на закупівлю військових облігацій.
Заголовки новин про ці події виглядають оптимістично: «Понад 187 мільйонів гривень на ЗСУ виділили з бюджету Вінниці».
Сама тенденція, звісно, приємна. В умовах повномасштабної війни у фокусі першочергової уваги усіх інституцій, у тому числі й органів місцевого самоврядування, мають бути питання безпеки та оборони. Зокрема, у контексті пріоритетного витрачання коштів платників податків на ці цілі.
Тому подібну зміну політики міської влади Вінниці можна лише вітати. Проте за яскравими заголовками новин залишаються прихованими декілька аспектів, на які все ж слід звернути увагу. Насамперед, для того, щоб наявні позитивні тенденції не згорнулися.
На проблему дисбалансу бюджетних видатків, спрямованих на підтримку ЗСУ і взагалі питань оборони, які фінансувалися за залишковим принципом, звернула увагу не влада, а громадськість Вінниці.
Про це казали дані опитувань, які провели Телеграм-канал «Новини Вінниці» та координатор ГО «МИ – ВІННИЧАНИ» Сергій Кудлаєнко на власній сторінці у соціальній мережі Фейсбук.
Читати: Вінничани незадоволені тим, як міська влада розпоряджається коштами платників податків під час війни
Результати опитувань були майже ідентичними – абсолютна більшість вінничан вважали, що бюджетні видатки у Вінниці розподіляються несправедливо, причому існує явна невідповідність у фінансуванні проєктів благоустрою та інших ініціатив міської ради, далеких від нагальних питань сприяння справі перемоги України.
Зокрема, 86% респондентів схилилися до думки, що кошти міського бюджету Вінниці повинні йти на військові потреби та безпеку і оборону.
Міська влада публічно на такі справедливі закиди не відреагувала, але 27 липня провела засідання міськвиконкому, на якому оголосила про виділення додаткових 28 млн грн на потреби ЗСУ. Отже, влада почула громадськість. Але виявилося, що для цього їй слід про це нагадувати.
А без нагадувань?
Без нагадувань виходить не дуже.
187 млн грн, як і повідомляли, – це сумарна цифра прямих видатків на питання оборони (91,3 млн грн) і придбання військових облігацій (96,5 млн грн).
Щоб закрити пункт з військовими облігаціями, наведемо декілька цифр для порівняння.
✹Рівненська міська рада (видатки у 2023 р. – 3 млрд 131 млн грн) виділила на придбання військових облігацій 100 млн грн (на оборону в цілому – 300 млн грн);
✹Житомирська міська рада (видатки у 2023 р. – 3 млрд 446 млн грн) витратила на військові облігації 300 млн (уже у цьому році Житомирська міська рада перерозподілила на потреби ЗСУ 140 мільйонів гривень, які були заплановані на капітальні видатки та програми благоустрою в громаді;
✹300 млн на військові облігації витратила й влада Хмельницького (видатки – 4,09 млрд грн).
Тобто міська влада Вінниці у військові облігації інвестує дуже обережно. У відсотковому відношенні, якщо відштовхуватися від загальної суми видатків бюджету обласних центрів України, картина у Вінниці виявляється взагалі не надто симпатична.
А що виходить з прямими видатками?
Тут теж є низка аспектів. Ми уже писали про те, що красиву і «круглу» цифра у 100 млн грн на потреби оборони і підтримку ЗСУ, яку керівництво міста озвучувало у ЗМІ, можна розглядати під декількома кутами.
Безпосередня допомога ЗСУ у міському бюджеті Вінниці на 2023 рік не така об’ємна.
Наприклад, на транспорт, на паливно-мастильні матеріали, спорядження вояків ЗСУ з бюджету виділили 13 млн грн, «цілих» 3 млн грн передбачено на програму з придбання засобів індивідуального захисту для забезпечення військовослужбовців Сил територіальної оборони ЗСУ та добровольців добровольчих формувань.
Інші кошти розмиваються між видатками на облаштування сховищ, фінансуванням, наприклад, Громадського формування з охорони громадського порядку «Захисник Вінниці» (300 тис. грн; це теж безпекові питання) та іншими.
На власне утримання і PR більше ніж на фронт
Для порівняння – на підтримку телебачення (ТВ «Віта») виділено 22 млн грн, радіо – 8 млн грн (+ 43 млн грн на «Придбання основних засобів для КП “Радіокоманія “Місто над Бугом”».
394 млн грн – на оплату праці працівників апарату міськради та її виконавчих органів (901 особа).
І, загалом, – 478,5 млн грн на утримання виконкому міської ради, у т. ч. – 505 тис. грн на підвищення кваліфікації депутатів місцевих рад та посадових осіб місцевого самоврядування.
До речі, питання благоустрою, на які нарікали деякі місцеві активісти, вважаючи, що саме вони «з’їдають» кошти, які можна було спрямувати на допомогу ЗСУ, забирають порівняно не так вже й багато грошей (224 млн грн у розпорядженні відповідного департаменту).
Значно більша частина «осідає» на рахунках різних комунальних підприємств, причому перевірити – чим конкретно вони займаються не так просто.
“Чорні діри” комунальних підприємств
Наприклад, поповнення статутного капіталу КП «Вінницякартсервіс» обійшлося у 77,8 млн грн, аналогічні заходи щодо КП «Вінницька транспортна компанія» – у 71,8 млн грн, виконання Програми інноваційного розвитку муніципального управління на 2017-2023 роки – 8 млн грн, 12 млн піде на КЗ «Центр концертних та фестивальних програм» і таке інше.
Як бачимо, гроші в громаді є. І не виключено, що саме заявлена сума (понад 90 млн грн) пішла на підтримку ЗСУ та інші заходи у сфері безпеки та оборони.
Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика
Питання у тому, що здійснюється вона несистемно, а нерідко – після резонансних вимог громади, інколи, навіть, – після втручання представників вищого керівництва держави, як це було з вінницькими сховищами.
Системно, з включенням статей до міського бюджету Вінниці, вона здійснюється тільки тоді, коли справа торкається тих саме КП. Наприклад, «Комбінат комунальних підприємств» отримав компенсацію у розмірі 504 тис. грн за… надання послуг лазні (душ) військовослужбовцям військових частин ЗСУ та Національної гвардії України.
Усе інше виділяється у «пожежному порядку» і ручному режимі, як це було з рішенням виконкому від 27 липня, коли обурення з боку громадськості економією на ЗСУ стало більш, ніж очевидним і для чиновників.
А ось власних ініціатив у цьому напрямку ані депутати Вінницької міської ради, ані посадовці не проявляють.
Тож можемо читати про те, що у Дніпропетровській області виконком Криворізької міськради закуповував розвідувальні авіакомплекси “Лелека-100” за 1,8 млн грн за штуку та бойові системи – ударний дрон “Кажан Е620” по 688 тис. грн за штуку.
Виконком Нікопольської міськради закуповував комплекс для коригування артилерійського вогню «Фурія» за 3,4 млн грн за штуку.
✹У Чернівецькій області Берегометська сільрада придбала бойовий комплекс Vaca за 388 тис.
✹А на Сумщині Хотинська селищна рада закуповувала американські дрони для патрулювання SKYDIO X2D за 1,2 млн грн за штуку. Ціна обумовлена технічними характеристиками – дрон має шість 4К камер та штучний інтелект.
✹На допомогу військовим та іншим збройним формуванням Одеська міська рада уже цього літа додатково виділила 268,2 млн грн.
✹Усі кошти, отримані внаслідок перевиконання бюджету у Луцьку (102 млн грн) перерахували на потреби ЗСУ.
✹Удвічі (з 4,7% до 8,6% від загального бюджету міста) зросли видатки на допомогу ЗСУ у Чернівцях, бюджет якого (3 млрд грн) майже у 2 рази є менший за Вінницький.
Натомість у Вінниці однією зі статей видатків з доволі цікавий пункт – «Надання щоквартальної соціальної матеріальної допомоги окремим категоріям громадян Вінницької міської територіальної громади» (22 млн грн), відповідно до якої раз на три місяці непрацюючі пенсіонери з мінімальною пенсією та ще кілька категорій людей можуть отримувати по 500 гривень.
Зрозуміло, що влада думає про вибори і про те – які категорії мешканців міста в основному прийдуть на виборчі дільниці.
Справа лише у тому, що якщо Україна не досягне успіху на полі бою, то жодних виборів може й не бути.
А для того, щоб наблизити цей успіх муніципальна влада Вінниці якщо щось і робить, то лише після неодноразових нагадувань та (нерідко) публічних скандалів.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo