Очевидно, що одним з наслідків ракетних ударів по Україні буде збільшення незручностей для пересічних українців на побутовому рівні.
Залишитися без світла, зв’язку, не виключено – без газу, водопостачання і опалення – звісно, буде неабияким випробування для багатьох українських родин і громад.
І тут ми можемо, принаймні у тиловій Вінниці, побачити дієвість (чи, навпаки, неефективність) одного інституту – депутатів місцевих рад. Насамперед, міської та обласної.
Усі соціологічні дослідження показували, що більшість вінничан не знають – хто саме представляє їхні інтереси у місцевій раді. І це логічно, адже точок перетину з ними у мирний час не так багато. Якщо людині було щось потрібно від влади, то він звертався до чиновників виконавчих служб.
Не має особливих повноважень місцевий депутат і у зоні активних бойових дій, де всі важелі впливу на ситуацію у руках силовиків.
Але ситуація перманентних проблем у сфері ЖКГ, яка може спричинитися внаслідок російських ударів по об’єктах критичної інфраструктури, – може стати тестом на придатність виконувати власні обов’язки і для окремих місцевих депутатів, і тих партій, які завели їх у ради.
Депутати і осередки партій у демократичній державі є основним комунікатором між громадою та виконавчою владою.
Тож саме вони можуть створити на низовому рівні (мікрорайон, квартал, будинок) систему оповіщення, якій би довіряли (бодай у мессенджерах).
Вони можуть оперативно повідомляти владу про нагальні проблеми територій та організувати групи взаємодопомоги.
Депутати, в умовах дезорганізації певних структур, можуть і зобов’язані брати на себе низову ініціативу.
Відтак, під час наступних виборів мешканці матимуть повне право запитати: «Що зробив конкретно ти для конкретної території»? І абстрактні відмовки, що депутат, мовляв, займався волонтерством, враховуватися не будуть.
Отже, політичним партіям цей факт, як мінімум, слід мати на увазі.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.