«Політика базується на принципах. Якщо погана політика, то безпринципова політика».
Про це сказав голова ГО «МИ – ВІННИЧАНИ», доктор економічних наук Валерій Коровій під час виступу на дискусійній панелі проведеного у Вінниці 3 жовтня 2023 року масштабного Форуму громад Вінниччини: «Економічний план Перемоги».
На його думку, в Україні впродовж останніх 30 років політики постійно шарахалися від лібералізму до централізації, від вільного ціноутворення до державного регулювання цін. Був навіть один прем’єр-міністр, який бігав по магазинах і перевіряв ціни на олію, хоча здавалося б це не рівень голови уряду.
«Якщо ми вийдемо з цієї зали на центральну вулицю Вінниці, то побачимо, що активно рухається транспорт, люди ходять на роботу, працюють ресторани, є бензин і солярка. Складається враження, що життя йде непогано. І це може заколисувати – складеться враження, що все і так добре, і нам лише треба велика перемога. Насправді, якщо ми подивимося більш ґрунтовно – за рахунок чого все це вдається, то можуть виникнути питання.
Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика
Наприклад, якщо видатки Держбюджету у поточному році передбачені на рівні 3,5 трлн грн, при номінальному ВВП 5,5, тобто майже 65% перерозподілу валового внутрішнього продукту йде через бюджет країни, при нормальному рівні 30%. А тим більше – за рахунок чого наповнюється цей бюджет, то виникає занепокоєння.
Якщо у цьому році ми будемо мати податкових надходжень порядку 1 трлн грн, видатки складатимуть 3,5 трлн грн, то задаємо цілком логічне запитання: «А за рахунок чого ми живемо?» І це той випадок, коли дійсно потрібно подякувати нашим партнерам, які дають нам можливість збалансувати ситуацію і подумати про завтрашній день», – зауважив Валерій Коровій.
«Викликів більш, ніж достатньо… Згадаємо хоча б те, що Палата представників США прийняла тимчасовий бюджет на 45 днів і там немає видатків на підтримку України. Ми розуміємо – рано, чи пізно настане час «Х», і та фінансова допомога (в середньому 4 млрд доларів отримаємо щомісячно) може бути скорочена. А це не лише видатки на оборону, а й дотація Пенсійному фонду, освітянська субвенція, дотація місцевим бюджетам, пільги та субсидії, медичні видатки… Тому уже сьогодні потрібно приймати управлінські рішення як на макрорівні, так і на рівні регіональному, громад», – зазначив Валерій Вікторович.
Як приклад таких успішних рішень він навів діяльність Нацбанку й уряду у 1998-199-х роках, коли ці структури очолював Віктор Ющенко. В умовах світової економічної кризи, дефолту в РФ, українській владі тоді вдалося утримати ситуацію під контролем. Банки почали кредитувати бізнес, економіка почала працювати, наповнювався державний бюджет. Вдалося погасити заборгованість по зарплатах і пенсіях.
Серйозний виклик Валерій Коровій бачить і в незавершеності реформи децентралізації влади, адже приклад польської моделі так і не втілено в Україні – ПДФО у нас сплачують не за місцем проживання, а за місцем реєстрації. Тому у нас відсутня конкуренція між громадами за створення кращих умов для роботи і проживання. Також у нас відсутній інститут префекта, а в ОВА немає контрольних повноважень. І це породжує масу конфліктів, у тому числі у кадровій сфері.
Зупинився голова ГО «МИ – ВІННИЧАНИ» і на питанні зарахування ПДФО військовослужбовців до місцевих бюджетів – це близько 32%. Ми вимушені брати в борг, щоб збалансувати видатки Державного бюджету – лише на ці цілі пішло у цьому році близько 40 млрд доларів. У той же час 200 млрд грн є вільними коштами місцевих бюджетів. Наприклад, на Вінниччині 2,4 млрд покладено на депозити і фактично не використовується. «Не може бути дефіцит Державного бюджету і колосальні вільні кошти у місцевих бюджетах. На цьому заробляють місцеві структури і банки, які їх обслуговують. Це є проблемою, і її слід вирішувати, знімаючи політичний підтекст», – наголосив Валерій Коровій.
Він навів приклади, як місцеві громади Вінниччини і відповідальний бізнес (МХП) інвестують у виробництво, формують бюджети, розвивають території і створюють конкуренцію на ринку праці. Це, на його думку, є вдалими управлінськими рішеннями, які дадуть можливість утримати місцевому самоврядуванню власні позиції в умовах погіршення економічної ситуації, скорочення бюджетних дотацій та зміни ситуації із зарахуванням ПДФО.
«Я переконаний у тому, що попереду у нас дуже багато роботи. І те, наскільки ми будемо успішними – залежить від кожного з нас. І не тільки, коли ми себе б’ємо в груди, а робимо конкретні, прагматичні, патріотичні речі… Ми повинні достойно через це пройти і не втратити шанс, який відкривається перед нашою державою, завдячуючи воїнам – захисникам і захисницям, які віддали своє життя і які сьогодні захищають Україну», – резюмував Валерій Коровій.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo