• Міський голова Вінниці Сергій Моргунов вперше за тривалий час дав розгорнуте інтерв’ю місцевому сайту “На Парижі”, у якому спробував надіслати містянам низку меседжів щодо того, що чекатиме на обласний центр взимку цього року.
З того, яким чином ці меседжі були сформульовані, на яких темах зроблено акценти, а які залишено поза увагою, можна спробувати зробити певні висновки, головний з яких — про здатність самої муніципальної системи пережити наступний непростий період.
Сама поява інтерв’ю, чим доволі рідко “балує” виборців міський голова, на думку нашої редакції, було продиктоване тим, що владі міста потрібно було спробувати змістити інформаційні акценти з останніх резонансних проблем “міста”. А “розгорнуте інтерв’ю” – старий, хоча і малодієвий технологічний рецепт по-вінницьки. Про що ми неодноразово писали раніше.
Отже й інтерв’ю вийшло здебільшого комплементарне. По всьому тексті розкидані заздалегіть зручні запитання, на які міському голові тільки-но й залишалося сказати: “Так, це правда”.
Гострих запитань — про кримінальні справи, пов’язані зі знесенням готелю “Південний Буг”, про рішення міської ради щодо забудови частини П’ятничанського лісу, про скандали, пов’язані з “координаційним гуманітарним штабом”, супротив власників і підприємців з Центрального ринку будівництву чергово ТЦ на парковці ринку — ані мови.
Про нещасне будівництво дороги на Батьозькій сказано сухо: “Проекти з реконструкції і будівництва не фінансуються”. Хоча і місцеві мешканці, і підприємці згадують сказані на телебаченні слова мера Вінниці про те, що попри війну, реконструкцію важливої артерії міста, яка перегороджує виїзд трамваїв на вокзал буде завершено у стислі строки. Хто винен у зриві фінансування? Чому проєкт неможливо завершити із залученням позичкових коштів? С. Моргунов відповіді на ці питання не дає.
Хоча, слід віддати належне Моргунову — низку проблем, про ситуацію з якими воліли б почути вінничани, у публікації піднято. Але сформульовано дуже специфічно. “Зима буде складною, і проблем з опаленням, з високою долею вірогідності, не оминути”, — такою є основна теза, закамуфльована в обережні формулювання.
Це вже прогрес у порівнянні, наприклад, з питанням сховищ. З лютого міська влада вперто заявляла, що жодних проблем з ними немає, хоча на них вказували і з ВЦА, і з Офісу Президента. До тих пір, поки внаслідок російського обстрілу не загинули десятки людей. Лише тоді з’ясувалося, що проблем у цьому напрямку більш ніж вистачає…
Так, “зима близько”, — каже мер. Однак, після опису усіх можливих жахіть життя “без тепла і світла” виявляється, що конкретного плану дій у муніципальної влади немає. Поради на кшталт: “варто зберегти тепло в оселі”, “просимо містян приділяти увагу побутовому утепленню – вікон, стін, покрівлі”, “наголошуємо, що у кожній домівці навантаження не має перевищувати 5 кВт” — особливого ентузіазму у людей не викликають.
Начебто, організований якийсь “оперативний штаб”, який прораховує всі сценарії розвитку подій.
Втім, уже за декілька абзаців мова перестрибує на те, що центральна влада не може знайти раду з місцевим самоврядуванням. Так, власне у Вінниці “ніякого тиску немає”, проте це речення сказане у контексті того, що на інших місцевих діячів (Кличко, Корбан) тиск з Банкової чиниться постійно. А, отже, й сприймається воно у тому ключі, що насправді, “тиск — є”.
У зв’язку з цим навіть у пересічного читача складається картина, що корені більшості проблем з опалювальним сезоном лежать у якійсь “не такій” політиці центральної влади, яка не зуміла до нього підготуватися. А тому усі попередження мера Вінниці про пункти обігріву у підвалах — не від місцевої безпорадності, а від інтриг Києва. Фраза про те, що “у Мінфіні завжди казали, «у вас стільки грошей, то маєте поділитись», взагалі виглядає як висловлення образи на прямий конфлікт між центральною виконавчою владою і місцевим самоврядуванням.
Підтверджується це і таким висловлюванням: “…інколи центральні органи влади та їх регіональні представництва не погоджуються з повнотою відповідальності і частково відповідальність перекладають на органи місцевого самоврядування. Так було що у 2016 році, що у 2021-му…”
Загальний висновок з цієї тиради можна зробити такий, що у всіх проблемах вінничан цієї зими винна центральна влада (в основному) і (частково) — російські загарбники, які можуть вдарити по об’єктам критичної інфраструктури. Хоча останнє — не точно. Точно лише те, що центральна влада власні функції не виконує.
Цікаво, але саме на уже згаданому 2016-му році С. Моргунов робить ще один, не такий очевидний акцент.
“З 2016-го політика децентралізації довела свою спроможність, місцева влада бере відповідальність перед громадою”, – каже міський голова Вінниці.
Але реформа децентралізації влади розпочалася ще у 2014-му і триває досі. У 2016-му було зроблено лише низку кроків урядом Гройсмана. До речі, кроків вкрай непослідовних, оскільки замість чітких правил фінансової самостійності громад, було встановлено певні критерії, які Кабмін міг змінювати самостійно. Звідси — метушня з акцизами, постійна зміна правил збору місцевих податків та розпорядження земельними ділянками.
Але Моргунов — представник “Української стратегії Гройсмана”, а тому вкотре спробував нагадати, що “тоді було краще, зараз — гірше”.
Питання дифузії вінницької муніципальної влади і “УСГ” є тим більш гострим, оскільки на даний момент ДБР і НАБУ, нарешті, зайнялося низкою земельних махінацій, до яких причетні місцеві функціонери.
І можливий зрив опалювального сезону у Вінниці може стати останньою краплею, яка вплине на суттєве погіршення ставлення посадовців Офісу Президента до місцевих управлінців. Адже останні, як ми бачили на прикладі інтерв’ю, не соромляться перекладати відповідальність саме на центральну владу.
“Міська рада не займається політичною діяльністю”, — каже голова обласного осередку партії “Українська стратегія Гройсмана” Сергій Моргунов. І саме таке формулювання викликає недовіру. Саме у політичну площину і намагаються керівники міста перевести господарські питання. Тоді можна буде сказати, що представників “УСГ” з якихось невідомих причин гноблять політичні конкуренти. Про що б насправді не йшла мова — земельні оборудки, або непрофесійний підхід до підготовки об’єктів до зими.
І простими фразами, що “було зроблено все можливе”, у такому випадку уже не можна бути вімежуватися від відповідальності. А вона (відповідальність), бодай і політична, обов’язково наступить з будь-якими наступними виборами.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.