Продовжуємо цикл публікацій на тему аналізу обласного бюджету Вінниччини на 2022 рік.

З першою частиною можна ознайомитись тут: Бюджет Вінницької області на 2022-й рік. Маленькі хитрощі на сотні мільйонів

«Зусиллями депутатів обласної ради…» 

Пару тижнів тому перший заступник голови обласної ради, колишній віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон поскаржився у Фейсбуці, що 2021 рік «був непростим», дохідна частина бюджету виконана не буде, а тому утворилася бюджетна «дірка» у сумі 90 млн грн. 

Втім, Кістіон все ж знайшов привід для гордості. Зусиллями депутатів обласної ради вдалося закрити усі захищені статті – зарплата, енергоносії, харчування. 

Питань немає – статті важливі. Проте зарплати – це не всі зарплати всіх бюджетників, про яких піклуються народні обранці, як може здатися пересічному громадянинові. 

Це зарплати працівників установ комунальної власності обласної ради. А це вже суттєво звужує перелік отримувачів. 

Наприклад, більша частина працівників медичних установ отримають зарплати відповідно до укладених прямих договорів з Національною службою здоров’я. 

Є профільні видатки на інші потреби, наприклад, по статті «Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха» в 2022-му році заплановано фінансування в обсязі 11,8 млн грн (13,8 млн грн у проєкті, тож 2 млн «зрізали», сподіваючись, що природних негараздів буде менше), «Екстрена та швидка медична допомога населенню» у розмірі 11 млн 850 грн. 

Для порівняння — за статтею «Інші програми та заходи, пов’язані з економічною діяльністю», розпорядником якої є виконавчий апарат Вінницької обласної ради, передбачені видатки у  сумі 38,2 млн грн, з яких 1 млн 650 тис. грн – це членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування, а 36,6 млн підуть у напрямках, які безпосередньо основним бюджетним документом області не регламентується. 

Тобто, на всю екстрену медичну допомогу – у тричі, а на заходи із надзвичайних ситуацій – учетверо менше, ніж на представницькі видатки і фуршети. 

Зарплати педагогам платять за рахунок освітньої субвенції з Державного Бюджету. А вона у 2021-му році склала 435 млн грн (+41,9%). 

Взагалі, субвенцій уряд виділяв, можливо, у відсотковому обсязі менше, ніж за попередньої влади, але цілком достатньо.

Усі місцеві бюджети Вінницької області отримали у минулому році +25,1% (3 млрд 885 млн). Крім того, з Києва надійшла додаткова субвенція 1 млрд 634 млн грн, а буквально за два тижні до нового року Кабмін виділив гроші ще по двом статтям – 1 мільйон на забезпечення належного санітарно-гігієнічного стану в освітніх закладах (читай – на ремонт туалетів у сільських школах) та 14,7 млн грн – на придбання шкільних автобусів. 

У 2022-му харчування дітей в закладах освіти всієї області складе близько 50 млн грн. Сумарно, усі департаменти-розпорядники за статтями «харчування» отримають 74 млн грн, тобто трохи менше, ніж недобрав обласний бюджет у минулому році. 

Отже, «пишання» депутатів своєю роботою виглядає, як мінімум, певним перебільшенням. 

Навіть просте порівняння цифр місцевих доходів й субвенцій з центру демонструє, що місцеві управлінці дещо «не тягнуть» і не можуть забезпечити ані наповнення обласного бюджету, ані ефективного використання коштів, ані залучення інших засобів закриття «дірок», крім випрошування грошей у Києва та набрання нових боргів, які згодом доведеться віддавати (далі ми покажемо, до чого це призводить). 

Зрозуміло, що у цій ситуації винна у більшій мірі центральна влада, адже саме вона створила (скільки би не розповідали про успіхи фінансової децентралізації) таку ситуацію, що регіони вимушені ходити з протягнутою рукою. 

Але ми пам’ятаємо й те, що восени 2020-го на місцевих виборах перемогла «Українська стратегія Гройсмана» під гаслом: «Дайош професіоналів до влади!» 

А професіонали виявилися такими, що під час сесій обласної ради вміють лише голосувати «за» пропозиції ОДА про перерозподіл коштів з однієї статті на іншу.

Далі буде…

Повну версію нашого дослідження вже можна прочитати на нашому Патреоні❗️

Головне фото: сайт Вінницької обласної ради