Отримати статус учасника бойових дій (УБД) можна буде онлайн – парламент ухвалив законопроєкт, що має значно спростити цю процедуру. Аналітики Центру спільних дій пояснюють, як працюватимуть ці новації.

Військові зможуть подавати електронну заяву про отримання УБД через “Дію”, реєстр військовозобовʼязаних або Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки та оборони.

Цей вебпортал – новий ресурс, що створюється ухваленим законом. Повний перелік послуг, які військовослужбовці зможуть отримувати з його допомогою, ще має затвердити уряд.

Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика

Ухвалений законопроєкт змінює також підхід до процедури надання статусу УБД. Раніше військові мусили самотужки збирати необхідні документи: довідку про участь у бойових діях, витяги з вахтових журналів, копії польових листів та рапортів командирів та інші довідки. На все це могли піти місяці.

Тепер пакет документів до комісії Міністерства оборони можна буде подати онлайн. Зробити це може як військовий, так і члени його родини. Якщо якісь потрібні документи відсутні, то комісія сама має витребувати їх від органів, що ними володіють. Ті, у свою чергу, матимуть 15 днів, щоб надати документ.

До теми: Детальне пояснення, як працюватиме урядовий законопроєкт про мобілізацію: Повістки додому від поліцейських і військова служба для всіх

Упродовж не більше, як 10 днів після отримання всіх необхідних документів, комісія ухвалює рішення про надання військовослужбовцю статусу учасника бойових дій. В аналогічному порядку члени сімей загиблих захисників і захисниць зможуть отримати відповідний статус.

За словами аналітиків Центру спільних дій, ці новації суттєво спрощують бюрократичні процедури.  “Раніше, щоб зібрати необхідні документи, людині треба було не менше, ніж пів року. Потрібно було звертатися до військової частини, командирів. Інколи доводилося їздити за документами ледве не через усю Україну. Особливо важко це для поранених військовослужбовців”, – пояснює аналітикиня Оксана Заболотна.

“Тепер якщо немає якихось документів, спеціальна комісія надсилає запит до уповноваженого органу, і вони вирішують це питання між собою, без залучення військовослужбовця”, – підсумовує Оксана Заболотна.

Окрім спрощення процедури отримання УБД, закон запроваджує електронний кабінет підприємства для ведення персонального обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Аналітики вважають, що інструменти сервісу, радше за все, використовуватимуть для бронювання спеціалістів.

Про те, що роботодавці вручатимуть працівникам повістки, у законі не йдеться. Така норма згадувалася в законопроєкті про новий порядок мобілізації, який раніше проаналізували в Центрі спільних дій. Але цей документ уряд відкликав, а нового ще не вніс.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarena_info

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net