Відповідь «чорних піарників» двом заступникам голови Вінницької ОДА

#Многабукв.

Водночас – «Опорі» (щоб двічі не вставати).

Стисло сутність проблеми, яку ми опишемо в нашій постійній рубриці “репутаційні плями”.

Третього липня у декількох населених пунктах області (Глухівцях, Немирові, Вінниці) екс-президент Петро Порошенко представляв команду «Європейської солідарності» на Вінниччині – кандидатів-мажоритарників. З ним на цих суто агітаційних акціях у робочий час було помічено першого заступника голови Вінницької ОДА Андрія Гижка (кандидат у 11 ВО) та заступника голови ОДА Олександра Крученюка (кандидат у 13 ВО).

Даний факт було зафіксовано й оприлюднено у ЗМІ, як доказ можливого порушення чинного законодавства, яке забороняє посадовим особам і службовцям використовувати власне становище для проведення перевиборчої агітації.



Далі, у Фейсбук-спільноті «Вінницький Політклуб» було розміщено посилання на дану публікацію. На що пролунала емоційна відповідь представниці «Опори», що все у рамках правил, нічого не порушено, тому що – «читайте Закон»!



У Законі про вибори народних депутатів України, дійсно, написано (ст. 74): «Участь у передвиборній агітації забороняється… 3) у робочий час посадовим і службовим особам органів, зазначених у пункті 2 цієї частини, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у депутати».

За кадром керівниця вінницької “Опори” залишила і ще одну обставину. З логіки, чи намагання виправдати порушників закону випливає наступне: державний службовець, в робочий день, в робочий час може спокійно займатись агітацією за себе і свою партію, отримуючи за це заробітню платню, з нашої з вами кишені (платників податків)? Тобто ми повинні платити заступникам голови ОДА за те, що вони займаються агітацією, а не виконують роботу виконавчої гілки влади? Ну канєшно 🙂

Що відбулось далі? Операція “заднє число”

Питання, начебто, було зняте, принаймні для журналістів та виборців все було зрозуміло, а в ЗМІ спрогнозували, що скоріш за все, після такого скандалу голова ОДА видасть розпорядження про відпустку для своїх заступників, навіть заднім числом. Що теж є протизаконно. Все так і сталось.

Посадові особи, чомусь занервували і навіть розмістили у ЗМІ спростування, що ніякою агітацією вони не займалися (так це ж не заборонено?) і раніше пішли у відпустку. Крученюк з 2 липня, а Гижко з 3-го. І навіть злили журналістам фото оригіналів розпорядження Валерія Коровія. 

З 2-го не вийшло, адже цього дня офіційний сайт Вінницької ОДА повідомив про те, що Гижко проводив нараду. Крім іншого тих журналістів, які оприлюднили інформацію про можливі порушення закону один з кандидатів обізвав «чорними піарниками» (так і сказав!). Але вкажемо ще на одну нестиковочку. Все той же офіційний сайт ОДА оприлюднив статтю 4 липня, яка заперечує заяву Андрія Гижка про те, що він з третього липня знаходиться у відпустці і підставляє голову ОДА, який скоріш за все був змушений заднім числом видати розпорядження.

Стаття за 4 липня (нагадаємо, що начебто з третього липня Гижко вже у відпустці) називалась: Андрій Гижко: Безпека людей під час жнивної кампанії – це питання номер один!

В публікації за 4 липня зокрема йдеться про те, що заступник голови ОДА Андрій Гижко головував на робочому заході де і зазначив :

Безпека людей під час жнивної кампанії – це питання номер один! На цьому перший заступник голови ОДА наголосив сьогодні (4 липня! авт.) під час науково-виробничого семінару на тему: «Підготовка та проведення жнив – 2019 на Вінниччині, який проходив у м. Вінниці на базі ТОВ «Агроресурс», – повідомляв сайт ОДА 4 липня.

Операція Ы. Невдала зачистка доказів з офіційного сайту ОДА

Чому ми пишемо в минулому часі згадуючи цю статтю з офіційного сайту ОДА? Тому що після скандалу в ЗМІ цю компрометуючу заступників голови ОДА статтю, яка доводить, що ніхто в ніяку відпустку не збирався, а спокійно працював і після візиту Порошенка – видалили з сайту.



Розміщена вона була за цим посиланням: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/19853-andrii-hyzhko-bezpeka-liudei-pid-chas-zhnyvnoi-kampanii-tse-pytannia-nomer-odyn?fbclid=IwAR3uNB32T6sCA3kWyxK6k6Q_YVx4WCXjx3LAPbna7noe9AxceT325T1vsSE

І тут ще одна нестиковка. Журналісти встигли оприлюднити посилання на цей матеріал в коментарях.




І головний доказ. Шановні заступники голови обласної державної адміністрації, запам’ятайте будь ласка на майбутнє, а вдруг вам знадобиться колись. Справа в тому, що в мобільній версії “Укрнету” стаття зберігається. Ось вам скрін на неї.



А всі користувачі смартфонів можуть самі перевірити, що даний матеріал все ще існує в стріяці “Укрнеті” в рубриці “Вінницькі новини”, для цього потібно лише пролистати стрічку до 4 липня і найти відповідну назву статті. Ось так.

І декілька слів про Закон

Нам дійсно довелося прочитати, як нам це радила «Опора», декілька чинних Законів. І порівняти їхні вимоги з висловлюваннями кандидатів від «ЄС».

Процитуємо їх повністю.

Гижко: «Повага до закону – головна моя вимога. Передбачуючи закиди конкурентів та чорних піарників, повідомляю, що знаходжусь у відпустці згідно вимог законодавства і буду знаходитись під час всього виборчого процесу! А взагалі – у нас є ті організації, яким вірить громадськість та міжнародні спостерігачі. Візьміть фаховий коментар в «ОПОРИ» – це буде чесно!»

Крученюк: «З 2 липня і до дня проведення виборів включно я знаходжусь у заздалегідь запланованій щорічній відпустці, гарантованій законодавством України. Тому протягом трьох тижнів моя діяльність не буде пов’язана з виконанням обов’язків заступника голови Вінницької облдержадміністрації».

Читаємо Закон «Про вибори народних депутатів України», на який нам вказувала представниця «Опори», і знаходимо там статтю 76, у якій зазначено: «Кандидату у депутати, крім кандидата у депутати, який є Президентом України або народним депутатом України, не може бути відмовлено у звільненні на період передвиборної агітації від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки».

Порівнюємо з світлинами заяв заступників про відпустку і бачимо, що у Розпорядженні голови Вінницької ОДА про відпустку Гижка А.П. № 17-рв від 02.07.2019 зафіксовано:

«1) Надати Гижку Андрію Петровичу, першому заступнику голови облдержадміністрації, частину щорічної відпустки на 17 календарних днів, в тому числі: відпустку на 14 календарних днів на період роботи з 24.03.2017 року по 24.03.2018 року та відпустку на 3 календарних дні за період роботи з 25.03.2018 року по 24.03.2019 року, з 03 по 19 липня 2019 року. 2)… виплатити Гижку А.П. матеріальну допомогу на оздоровлення за 2019 рік у розмірі його середньомісячної заробітної плати».

Тобто «неоплачувана» відпустка, на практиці, виявилася «частиною щорічної», за яку ще й матеріальну допомогу на оздоровлення було отримано.

Крученюк, ну це в його стилі, доказів порушення зі свого боку законодавства надав у ще більшому обсязі. Адже у розпорядженні про його відпустки зафіксовано, що такими є «основна», частиною якої є період з 02 по 19 липня 2019 року і «неоплачувана» – з 21 по 23 липня 2019 року.

Тобто – і елементарна формальна логіка нам у нагоді – з 02 по 19 липня Крученюк перебуває в оплачуваній відпустці!

Тут ми спробуємо передбачити юридичну казуїстику, яка полягатиме у тому, що одна стаття закону вступає у протиріччя з іншою.

Ну, у нас таке буває. Конституційний Суд довго не міг вирішити – відповідає Указ президента про дострокові вибори Верховної Ради Основному Закону, чи ні.

Тому відкриємо ще один Закон України – «Про державну службу». Там є ст. 10, у якій зазначено:

«У разі реєстрації державного службовця кандидатом у депутати Центральною виборчою комісією, виборчими комісіями, сформованими (утвореними) в установленому порядку, він зобов’язаний в одноденний строк письмово повідомити про це керівника державної служби. Державному службовцю за його заявою надається відпустка без збереження заробітної плати на час участі у виборчому процесі.
Зазначена відпустка надається за рішенням керівника державної служби з дня його повідомлення про участь у виборчому процесі і до дня його завершення відповідно до виборчого законодавства».

Вибудовуємо послідовність: день реєстрації – наступний день повідомлення керівника – того ж дня рішення про надання неоплачуваної відпустки.

Кандидатів у народні депутати України Крученюка О. В. і Гижка А. П. ЦВК зареєструвала 24 червня.

Розпорядження про відпустку (оплачувану) прийнято 1 і 2 липня.

Те, що така відпустка обов’язково має бути без збереження заробітної плати фіксує й 58 стаття цього Закону (!)

Тобто, якщо пункти з розпоряджень про відпустку ще можна трактувати дещо іншим чином («насправді, вона неоплачувана, просто вписана в один документ з оплачуваною, а на матеріальну допомогу уваги не звертайте»), то факт порушення внаслідок розриву з 24 червня по 1-2 липня є очевидним. Шановні наші заступники голови ОДА, от чесно, ми були переконані, що ви повні аматори в політиці, а от в тонкощах державної служби, законодавста та номенклатурної роботи розбираєтесь. Але тут ми явно помилились.

Що маємо у підсумку

На місцевих інформаційних ресурсах з’явилося повідомлення, що двоє кандидатів могли порушити законодавство у частині використання службового становища. А могли і не порушити, адже стаття в Інтернеті ще не є позовом до суду.

У коментарях в соціальних мережах при обговоренні цієї статті раптово з’явилася представниця «Опори», яка активно долучилася до захисту кандидатів. Хоча метою «Опори» є викриття порушників, а не публічна підтримка когось із них.

Кандидати, замість того, щоб обмежитися загальними фразами («мі уже у відпустці»), після яких ніхто б їх не чіпав, занервували ( чого б це, ви ж наче у відпустці, правда?) і розмістили для загального огляду документи про відпустки. А це – явка з повинною. Що було далі, ви тільки-но прочитали.

Які з цієї історії висновки?

Перше. Вінницька «Опора» остаточно зруйнувала імідж неупередженої моніторингової структури, помноживши одним коментарем на нуль свій авторитет. Вона максимально намагається сприяти нинішньому керівництву Вінницької ОДА, нехтуючи принципом неупередженості.

Друге. З справжнім “чорним піаром” ви (заступники голови ОДА) ще не стикались, наприклад ми вас з часів існування нашого видання майже не помічали.

Третє: Ви, нажаль, самі собі “чорні піарщики”. Коли політики самі дають привід для критики власними недолугими діями, про декого і вигадувати нічого не треба, слід просто навести послідовність його висловлювань та дій.

Ми, зізнаємося, жодного разу не є юристами. Але «дерев’яна» робота ваших правників і безглузда прес-служби дала нам можливість макнути вас, шановні кандидати у народні депутати, у ваші ж помилки на полі чистої законотворчої казуїстики.

Вас ніхто не змушував публікувати документи, це ви все самі, панове, самі… Отже, не ображайтеся.

Останнє. Теза, яку ми озвучували декілька років про те, що міцна ззовні система «вінницьких» на рівні області, насправді, є «картковим будинком», справдилася цілком

і повністю.

А ви нас не слухали. І дарма.

З повагою, весь біленький і пухнастий колектив “Політичної Арени Вінниччини” 😉