Після зміни влади в Україні, коли президентські вибори виграв Володимир Зеленський, наше видання опублікувало матеріал: Голови Вінницької обласної державної адміністрації: хто з них чим запам’ятався вінничанам
І попри те, що ще у 2015 році діючий тоді керівник облдержадміністрації Валерій Коровій заявляв, що може стати “останнім губернатором”, на цій посаді його замінив спочатку Владислав Скальський (як і Валерій Коровій прийшов на цю посаду з посади заступника міського голови Вінниці), а пізніше Володимир Зеленський призначив головою ОДА Сергія Борзова.
Станом на кінець 2021 року тема із запровадженням інституту префектів і трансформації обласних державних адміністрацій у виконкоми (з обранням голови виконкому депутатами) затихла і стало зрозуміло, що президентська вертикаль не хоче втрачати важелі прямого впливу на кадрову політику на місцях.
Тому ми вирішили проаналізувати іншу сторону діяльності керівників Вінницької області.
Чи є життя після посади губернатора?
Щоб не занурюватись в історичні екскурси, ми вирішили взяти за основу останні 15 років Вінниччини і дослідити, чим займаються після відставки голови ОДА.
Хто з них пішов на підвищення, хто повернувся у бізнес, а хто остаточно закінчив політичну діяльність.
Про рекорди
З 2005 року на посаді голови ОДА довше всіх пробув Олександр Домбровський, цю посаду Домбровський обіймав до 2010 року.
Після приходу до влади в країні Віктора Януковича, на посаду голови ОДА було ненадовго призначено керівника “Укравтодору” Володимира Демішкана, через пару місяців його змінив міліцейський генерал Микола Джига (пробув на посаді 2 роки), останнім губернатором Януковича став аграрій Іван Мовчан, який залишив цю посаду під час Революції Гідності.
Далі на Вінниччині почалась п’ятирічка Порошенка – Гройсмана.
Першим головою ОДА після Євромайдану у 2014 році став ексголова Томашпільської РДА Анатолій Олійник, креатура Порошенка та колишній підлеглий губернатора Домбровського.
У 2015 році заступник мера Вінниці Валерій Коровій (креатура Гройсмана) замінив на посаді Олійника і пробув на ній до 2019 року.
Його наступник Владислав Скальський був призначений вже новим президентом Зеленським, хоча і його називали креатурою Гройсмана.
Через рік Володимир Зеленський призначив на посаду голови облдержадміністрації колишнього соратника Петра Порошенка і керівника ДУСі (Державне управління справами) Сергія Борзова.
Як склалась доля колишніх губернаторів?
Владислав Скальський після посади голови ОДА пішов в приватний сектор. Наразі Скальський працює радником генерального директора української групи компаній KNESS.
Валерій Коровій став громадським активістом, нещодавно ексгубернатор очолив громадську організацію “Ми Вінничани”.
Анатолій Олійник після відставки з посади голови ОДА деякий час працював директором обласного центру зайнятості, після місцевих виборів 2015 року був обраний головою обласної ради, після закінчення каденції повернувся на роботу в центр зайнятості, але вже заступником. Від політичних справ відійшов.
Іван Мовчан після відставки повернувся до власного бізнесу компанії “Кряж” і від активних політичних процесів остаточно відійшов
Його попередник генерал Микола Джига після відставки з посади був обраний народним депутатом від “Партії регіонів”, після падіння режиму Януковича теж відійшов від справ.
Найбільш динамічною після закінчення губернаторської каденції виглядає кар’єра Олександра Домбровського.
В 2010 році ексголова ОДА провів свою фракцію “Єдність” в обласну раду, у 2012 році вперше обрався в парламент по 11 округу, далі була історія з позбавленням мандату за вказівкою Януковича. В 2014 році Домбровський вдруге обирається в Верховну Раду по мажоритарному округу і очолює парламентський Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу.
Після закінчення повноважень Верховної Ради восьмого скликання, Домбровський входить в топ-менеджмент компанії МХП, стає заступником Голови правління, директором департаменту енергоінновацій та енергоефективності та очолює компанію Eko Energy.
Паралельно створює та очолює всеукраїнську громадську платформу Global 100% RE Ukraine, яка опікується питаннями зеленої енергетики.
Днями, в рамках цієї діяльності, колишній керівник Вінниччини став одним з небагатьох представників України на 26 конференції ООН зі зміни клімату у шотландському Глазго СОР26.
В кліматичному саміті взяли участь президент США Джо Байден, прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, президент Франції Еммануель Макрон, прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі та інші лідери країн “Великої двадцятки”.
Україну на саміті представляли: Президент Володимир Зеленський, голова ОП Андрій Єрмак, віце-прем’єрка Ольга Стефанишина, генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко, представник UBTA та заступник Голови правління МХП Олександр Домбровський.
Колишній губернатор виступив спікером на українській сцені Ukraine2030 – Journey to Green Transition із напрацюваннями компанії МХП, які представив світовій спільноті.
Як бачимо, приклад Вінницької області в черговий раз підтверджує загальновідому статистику, що лише 2-3% населення планети це лідери, які штовхають наш світ вперед.
Для більшості вінничан посада голови ОДА була піком кар’єри, іноді випадковою, недосяжною вершиною і лише для одиниць крісло керівника області стало стартовим майданчиком для всеукраїнської та міжнародної діяльності.
Далі буде…
Підписуйтесь на наш телеграм-канал Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.