Редакція Telegram-каналу «Воєнно-політична арена Вінниччини» провела опитування на тему очікування мешканців області від того – яка кандидатура на посаду голови ОВА без приставки «в.о.» є для них оптимальною.

Нагадаємо, що Сергія Борзова звільнили з посади очільника обласної державної адміністрації у червні минулого року, тож обласну владу від того часу очолює Наталія Заболотна, яка номінально є першою заступницею голови ОВА – виконуючою обов’язки голови.

Рік без повноцінного керівника – своєрідний рекорд не лише для Вінницької області й для багатьох обласних державних адміністрацій за тривалий час. Отже, наш регіон явно не перебуває у пріоритеті уваги перших осіб держави.

Але подивимося на цифри. Впродовж першої доби голосування на каналі, у ньому взяли участь понад 600 користувачів, тому можна говорити про певну репрезентативність навіть на рівні області (а саме мешканці Вінниччини й є основними відвідувачами «Воєнно-політичної арени»). І, відповідно, зробити деякі попередні висновки.

Так, на запитання: «Хто, на вашу думку, має очолити Вінницьку область?» більшість опитаних (24%) зазначили, що це має бути військовий авторитет, адже в умовах повномасштабної війни слід забезпечити жорстку вертикаль і дисципліну.

Друге місце (22%) зайняв варіант, що все одно, хто буде головою особисто, головне, щоб дороги чистили, ціни не кусались і (голова) не писав дурниць у Фейсбуці.

Третя сходинка (16%) – у прихильників думки, що посада голови ОВА має залишитися за Наталією Заболотною, оскільки вона «знає кабінети і з ким не сваритися»

9% вважають, що ідеальний варіант для Вінниччини – «ніхто», оскільки «якось воно є, то якось воно й буде, як зараз».

По 8% у варіантів: «Хтось абсолютно новий, несподіваний – сюрприз від ОП, як у серіалі» і «Менеджер з бізнесу – щоб хоч якось рахував гроші і відповідальність». 

Нарешті, лише 6% переконані, що повноважним «губернатором» повинен бути хтось із заступників, оскільки дехто «вже давно придивляється до крісла».

Звернемо увагу, що редакція лише запитувала точку зору мешканців області, без надання пропозицій поставити комусь оцінку. А тому не будемо поширювати в інформаційному просторі «хайп» – «ну, ми ж давно казали…» 

Тим цікавішими є результати моніторингу думок вінничан, настрої яких демонструють певні тенденції. Не зовсім приємні для центральної влади, але про це нижче.

За великим рахунком, навіть 16% підтримки кандидатури Заболотної – уже непоганий результат. За рік перебування у статусі першої особи у системі влади на Вінниччині вона, в умовах повномасштабної війни, робила саме те, що передбачають її посадові обов’язки. В скандали не потрапляла, кадрову політику вела виважену (нічого і нікого не чіпала), на виклики реагувала оперативно і взагалі, у міру можливостей – забезпечила прийнятні соціально-економічні показники.

Але факт, що майже чверть учасників опитування вважають, що на місці керівника обласної адміністрації має бути військовий, вказує на те, що вінничани чекали від влади дещо іншого, аніж простого збереження «статус кво» у системі владної ієрархії регіону, а також консервації принципів її діяльності. І політика – «ні з ким не сваритися» їх не влаштовує.

Критична для влади цифра – навіть не 24% тих, хто очікував (і очікує) на появу жорсткого керівника, а 22%, яким у принципі байдуже. А якщо до цього додати 9% повністю розчарованих та 16% тих, хто обрали варіанти – «Давайте когось, але не ЦИХ»…

…То можна побачити показник у майже 50% мешканців Вінниччини, розчарованих владною політикою. У багатьох аспектах – як у загальнонаціональних питаннях (у т. ч. у сфері протидії агресору), так й у методах вирішення місцевих проблем. І що 16% є електоральною «стелею» для провладних кандидатів і на президентських, і на парламентських виборах. Очевидно, що такий варіант Банкову не задовільнить. 

Але щось кардинально у кадрових підходах там змінювати не готові.

Тому не слід дивуватися, що коли на виборах балотуватиметься хтось, хто асоціюватимуться з «жорсткою рукою» (Залужний? Буданов?), то виборці Вінниччині з більшим задоволенням віддадуть таким кандидатам власну перевагу. Місцевий голова ОВА – силовик міг би збалансувати такий відкрив між очікуваннями і реальністю. Але з великою долею вірогідності можна припустити, що наразі таку кандидатуру не розглядають.

Резюмуючи, можна сказати, що у нинішньої влади був шанс зробити Вінницьку область однією з базових своїх територій на будь-яких виборах. Але, судячи з усього, там вирішили просто залишити у регіоні все так, як є. 

Що ж, і такий політичний вибір має право на реалізацію. Проте цифри вказують, що простими для влади майбутні вибори у Вінницькій області не будуть.

Підписуйтесь на наш телеграм-канал: https://t.me/politarenainfo1