​​Продовжуємо знайомити читачів в результатами опитування Центру суспільно-політичного моніторингу «Вектор» на тему: 

1. Чи виправдалось укрупнення районів зокрема на Вінниччині? 3 27 до 6. 

2. Як ця реорганізація вплинула на якість адміністративних послуг для населення, управлінських рішень та розвитку районів і області в цілому?

До вашої уваги коментар народної депутатки Лариси Білозір виборчий округ №15.

Формування укрупнених районів не мало б створювати проблем для пересічного громадянина. Нові райони утворювали для організації, в першу чергу, державної виконавчої влади, і ключовим критерієм було максимальна ефективність з мінімальними затратами на її утримання. 

На практиці після затвердження нового адміністративно-територіального устрою повноваження районних рад перейшли громадам, а з ними і фінансові ресурси – 64% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), місцеві податки, акцизи та збори. Тому потреба у застарілій системі, яка функціонувала донедавна, просто відпала.  Невдоволення у багатьох виникає саме через не розуміння впроваджених змін. Люди сприймають нові утворення через призму минулого, і думають, що центр району відіграє ті ж функції, що й донедавна. Це вже не так. 

Але є одне але… Й досі не завершено процес реформування місцевих державних адміністрацій. В ідеальні вони б мали набути префектурного типу, для цього потрібно внести зміни до Конституції України у частині їх статусу та функцій. Допоки цього не сталось, потрібно створити умови для їх діяльності та чіткого розмежувати їх повноважень.  Верховна Рада України у першому читанні вже розглянула законопроект №4298 «Про місцеві державні адміністрації», який вкрай необхідний країні. Але зараз його пов’язали разом законом про столицю – і це загальмувало процес. Це була, як на мене велика помилка.

Відсутність нагляду та за дотримання законності при прийняті рішень місцевими радами вже зараз породжує проблеми (До 2012 року цю функцію виконувала прокуратора). Як приклад, у громадах виникали конфлікти навколо формування кількості старостинских округів та призначення старост . 

Вплинути на цей процес ніхто не міг. Як не може ніхто відмінити відверто протизаконні рішення місцевих рад по землі. У деяких громадах відбулась фактично «децентралізація корупції» після передачі земель від Держгеокадастру. Раніше землю «ділили» у обласних та столичних кабінетах, тепер це відбувається на рівні місцевих рад. На щастя, не скрізь це набуло системного характеру, але кричущі випадки є і у нас на Вінниччині.

Що стосується надання адмінстративних послуг, які раніше громадяни отримували в райцентрах, то ми з колегами розробили та прийняли закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі” (законопроєкт № 2679), який передбачає створення до 2023 року Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) у кожній з громад. 

Все це, щоб наблизити адмінпослуги до мешканців. Для підтримки громад у держбюджеті другий рік поспіль ми переконали уряд передбачити додаткове фінансування – 231 млн. грн. Бо це ще одна важлива відповідальність місцевої влади. 

Завдяки цій субвенції ми реалізували 188 проєктів в тому числі і на Вінниччині : Вапнярська, Мурованокуриловецька, Шаргордська, Чернівецька, Хмільницька, Бершадська, Теплицька, Козятинська, Немирівська, Могилів-Подільська громади. На жаль, не всі розуміють важливість створення ЦНАП, тому ми маємо ситуацію, коли у деяких громадах вони й досі відсутні. Хоча доступні адміністративні послуги – важливий елемент децентралізації. 

Повертаючись до питання формування районів на Вінниччині, варто згадати, що на різних етапах моделювання пропонувались відмінні один від одного варіанти адміністративно-територіального устрою нашої області. Варто згадати, що колишній голова Вінницької ОДА, пан Скальський, подав до Мінрегіону на затвердження пропозицію про утворення всього трьох величезних районів із центрами у Вінниці, Гайсині та Могилеві-Подільському.

На щастя, під час розгляду проєкту закону на нашому профільному Комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, мені вдалось збільшити кількість районів в області до шести, опираючись на методику. Це був тривалий та складний процес. 

Дуже рада, що вдалось відстояти Тульчинський район з адміністративним центром у місті Тульчин, якого у баченні Вінницької ОДА чомусь не планувалось, також це стосується Жмеринського та Хмільницького районів.


Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net